Udało się zwiększyć zasięg Wi-Fi o 60 metrów dzięki oprogramowaniu

Pixabay

Odkrycie naukowców z uniwersytetów w Brigham, Waszyngtonu i Utah ma szansę zwiększyć funkcjonalność Internetu Rzeczy i wpłynąć na rozwój Przemysłu 4.0. Opracowali wspólnie nowy protokół dla technologii Wi-Fi, który jest w stanie zwiększyć zasięg sieci nawet o 60 metrów.

Do zwiększenia zasięgu nie potrzeba żadnego dodatkowego sprzętu. Potrzebna jest jedynie aplikacja o nazwie "Stayin' Alive" z protokołem On-Off Noise Power Communication (ONPC), co oznacza, że usprawnione mogą być wszystkie urządzenia obsługujące standard Wi-Fi. Naukowcom z wykorzystaniem aplikacji udało się osiągnąć lepszy wynik od standardowego aż o 67 metrów. Co ważne, protokół może także być wykorzystany w sieciach komórkowych i Bluetooth.

Protokół ONCP utrzymuje sygnał płynący z routera na poziomie 1 bita na sekundę, a normalne Wi-Fi wymaga prędkości co najmniej jednego megabita na sekundę. W sensorze Wi-Fi zaprogramowana została seria jedynek i zer, które stanowią sygnał on/off. Taki sygnał router jest w stanie rozróżnić nawet wtedy, kiedy nie wykrywa wyraźnego źródła informacji, a jedynie szum. Neal Patwari, jeden z naukowców tłumaczy, że w takiej sytuacji router – Rozumie, że nadawca sygnału wciąż jest aktywny i stara się do niego dotrzeć, ale jest poza zasięgiem.

Taka zasada działania protokołu sprawia, że nie zastąpi on nigdy samego Wi-Fi, a jedynie może stanowić jego uzupełnienie. Sama funkcjonalność sieci oparta na protokole ONCP będzie znacznie ograniczona, ponieważ będzie pozwalała wykonać tylko najprostsze czynności w postaci włączenia i wyłączenia urządzenia. Jednakże nawet takie rozwiązanie może okazać się bardzo przydatne w przypadku drzwi garażowych, stacji pomiaru powietrza, systemów spryskiwaczy czy wszelkich czujników i oświetleń. 

Źródło: Techspot

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę