Ten czujnik laserowy znacznie poprawia możliwości detekcji

Czujnik laserowy E3AS-HL CMOS firmy Omron Omron

Nowy czujnik laserowy E3AS-HL CMOS firmy Omron z pierwszą w branży technologią wykrywania znacznie poprawia możliwości detekcji. Niezawodna detekcja trudnych do wykrycia obiektów pozwala wyeliminować konieczność przygotowywania czasochłonnych projektów i wykonywania żmudnych regulacji przy oddawaniu sprzętu do użytku.

Na skuteczność wykrywania konwencjonalnych odbiciowych czujników fotoelektrycznych wpływa kolor, materiał i powierzchnia obiektu, a do stworzenia projektu instalacji i wyregulowania czujników dla każdego obiektu docelowego są potrzebni doświadczeni pracownicy. To często spotykany problem w przemyśle motoryzacyjnym i spożywczym, gdzie wymagane jest wykrywanie różnych obiektów o złożonych kształtach i błyszczących powierzchniach.

Nowy czujnik laserowy E3AS-HL CMOS niezawodnie wykrywa obiekty, których nie można wykryć za pomocą odbiciowych czujników fotoelektrycznych. Pierwszy w branży algorytm detekcji zapewnia wysoką częstotliwość próbkowania — 10 000 razy na sekundę — a jedyna w swoim rodzaju funkcja przetwarzania zbiorczego firmy Omron zwiększa czułość poprzez wzmacnianie nawet najmniejszych odbić światła od obiektu. Technologia produkcji dostosowuje położenie soczewki odbierającej światło w czujniku do poziomu mikrometra, umożliwiając niezawodne wykrywanie obiektów o dowolnym kolorze i kształcie, jak również wykonanych z dowolnego materiału. 

Dzięki tym technologiom czujnik E3AS-HL niezawodnie wykrywa zakrzywione i błyszczące części samochodowe o nieregularnych kształtach oraz wielokolorowe i błyszczące artykuły spożywcze i opakowania. Czujnik E3AS-HL może zastąpić odbiciowe czujniki fotoelektryczne i znacznie skrócić czas regulacji położenia i kąta montażu oraz wartości progowych.

Najważniejsze cechy:

  • niezawodna detekcja trudnych do wykrycia obiektów pozwalająca skrócić czas projektowania i oddawania sprzętu do eksploatacji;
  • większa elastyczność konstrukcji sprzętu skracająca czas projektowania;
  • powłoka przeciwporostowa na powierzchni detekcyjnej zapewniająca stabilną pracę nawet w trudnych warunkach (zgłoszony wniosek patentowy);
  • wyświetlacz OLED i funkcja uczenia umożliwiające łatwe i szybkie wprowadzanie optymalnych ustawień.

Źródło: Omron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę