Start-upy InnoEnergy tworzą miejsca pracy

InnoEnergy Poland

InnoEnergy podczas konferencji The Business Booster w Kopenhadze opublikował raport Impact. Udowadnia on, że działania InnoEnergy wspierające start-upy mają bezpośredni wpływ na transformację na czystą energię w Europie. Dzięki nim utworzono 1741 miejsc pracy, a ponad 56 tys osób otrzymało dostęp do energii.

Raport wskazuje, że dzięki rozwiązaniom InnoEnergy wygenerowane zostanie 1 147 GWh energii z czystych źródeł, oszczędności w kosztach energii sięgną 809,5 mln euro, a emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 5,5 mln ton w ciągu 25 lat, co odpowiada wyeliminowaniu aż 47 tys. samochodów z dróg.

- Obserwowanie efektów jakie wspólnie osiągamy oraz umacnianie pozycji zaufanego partnera wspierającego firmy w ich rozwoju jest zdumiewające. Nasze 200 start-upów wprowadziło w życie innowacyjne technologie, które sprostają wyzwaniom energetycznym zmieniającego się społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych czy tworzenie miejsc pracy, firmy te wywierają zauważalny wpływ na sposób, w jaki Europa postrzega, rozwija i wykorzystuje zrównoważoną energię – powiedziała podczas konferencji prasowej na TBB Elena Bou, dyrektor ds. innowacji w InnoEnergy.

Do najnowszych przykładów uwzględnionych w raporcie należy polska firma BIN-e, która opracowała inteligentny kosz na śmieci do wygodnej gospodarki odpadami i automatycznej segregacji. System BIN-e oparty jest na sztucznej inteligencji i Internecie rzeczy, dzięki czemu automatycznie rozpoznaje i sortuje odpady komunalne, a także oferuje funkcję kontroli poziomu wypełnienia. BIN-e przeznaczony jest do użycia w biurach, a także w przestrzeniach publicznych.

Z kolei EasySolar to aplikacja stworzona w celu uproszczenia, przyspieszenia i usprawnienia procesu sprzedaży instalacji fotowoltaicznej. Służy do przygotowywania koncepcyjnego projektu, analizy finansowej oraz generowania profesjonalnej oferty instalacji PV. Innym przykładem jest Gradis - polski start-up, który zaprojektował unikalne rozwiązanie dla oświetlenia zewnętrznego, które umożliwia projektowanie, kontrolę oraz konserwację zarówno nowej jak i już istniejącej infrastruktury oświetleniowej. Dzięki rozwiązaniu Gradis, możliwa jest redukcja zużycia energii aż do 80 proc., a zwrotu inwestycji w oświetlenie zewnętrzne jest krótsze o 34 proc.
Trwająca dwa dni konferencja TBB jest jedynym wydarzeniem skupiającym najbardziej innowacyjne start-upy z obszaru zrównoważonej energii, uznanych ekspertów branżowych, inwestorów oraz instytucje sektora publicznego. „Future is now” to temat przewodni szóstej edycji odbywającej się w dniach 17-18 października w Kopenhadze, gdzie InnoEnergy gościło ponad 700 uczestników z ponad 40 krajów, którzy dołączyli do 150 nowatorskich rozwiązań z dziedziny zrównoważonej energii.

InnoEnergy to fundusz inwestujący w rozwiązania z obszaru energii, cleantech, mobilności oraz szeroko pojętych technologii smart. Poprzez wiedzę, finansowanie oraz sieć kontaktów wspierana jest komercjalizacja produktów i ich wprowadzenie na rynki międzynarodowe.

InnoEnergy jest obecne w czterdziestu krajach, gdzie współpracuje z ponad trzystoma partnerami – największymi koncernami przemysłowymi, wiodącymi ośrodkami badawczymi i akademickimi oraz innowacyjnymi przedsiębiorcami, inwestując co roku ok. 400 mln zł w rozwiązania zwiększające konkurencyjność naszej gospodarki dzięki technologiom czystszym, lepszym i sprawniejszym.

W ciągu siedmiu lat działalności InnoEnergy zainwestowało w projekty innowacyjne o łącznej wartości 8 mld zł. Dzięki temu wsparciu na rynek trafiło dotychczas osiemdziesiąt produktów.

InnoEnergy powstało w 2010 roku i posiada wsparcie Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT).


Żródło: InnoEnergy

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę