Seria PXS24 do monitorowania prądu stałego (DC)

Eaton

Dzięki innowacyjnemu systemowi PXS24, firma Eaton poszerza swoją bogatą ofertę produktów z zakresu monitorowania prądu. Zarówno wersje Economy, jak i Standard są już dostępne w całej Europie. PXS24 oferuje użytkownikom większą wydajność instalacji i konserwacji, a także zwiększoną niezawodność systemu.

Tradycyjnie obwody 24 V DC były zabezpieczane za pomocą elektromechanicznych wyłączników nadprądowych. Jednak w przypadku obecnej generacji elektronicznych źródeł energii często taka ochrona już nie jest wystarczająca. Podczas gdy dzisiejsze zasilacze prądu stałego są odporne na zwarcia, w przypadku awarii ich napięcie wyjściowe jest zbyt niskie, aby wyzwolić konwencjonalne wyłączniki. Elektroniczny wyłącznik PXS24 zapewnia znacznie lepszą ochronę obwodów 24 V DC, ponieważ szybko wykrywa przeciążenia i selektywnie wyłącza dotknięte nimi części maszyny. W efekcie system pozostaje pod kontrolą, a błędów można uniknąć, aby zapobiec poważnym uszkodzeniom lub też można wyłączyć system w kontrolowany sposób. Moduł jest w stanie chronić nawet obciążenia pojemnościowe do 20 000 μF. Stosując PXS24, konstruktorzy maszyn mogą znacznie zwiększyć niezawodność swoich systemów.

PXS24 jest modułowym systemem skalowalnym. Każdy kanał składa się z oddzielnego modułu, z sześcioma zintegrowanymi zaciskami rozprowadzenia potencjału, co umożliwia bezpośrednie podłączenie do trzech obciążeń 24 V DC. W przeciwieństwie do konwencjonalnych rozwiązań, użytkownik nie jest zmuszony do korzystania z modułów wielokanałowych, PXS24 pozwala na wybór liczby kanałów zgodnie z rzeczywistymi potrzebami zastosowania. Okablowanie można zredukować do minimum, co nie tylko prowadzi do dalszych oszczędności, ale również eliminuje możliwe źródła błędów: Pierwszy kanał PXS24 jest podłączony do zasilania 24 V za pomocą zacisku wtykowego. Wszystkie kolejne moduły PXS24 zasilane są przez szynę zbiorczą, co eliminuje konieczność stosowania dodatkowego okablowania. Dzięki temu konfiguracja może być łatwo rozbudowywana.

- Naszym celem było zaoferowanie naszym klientom wyraźnej wartości dodanej w porównaniu z produktami konkurencji - mówi Alexander Jellenigg, product manager w firmie Eaton. - Wiemy, że instalacja i konserwacja są najbardziej kosztownymi czynnikami. Dlatego ważne było dla nas, aby umożliwić konstruktorom maszyn, paneli i instalatorom szybszą i bardziej wydajną pracę.

Dodatkowe zintegrowane funkcje PXS24 umożliwiają również zachowanie komponentów w szafie rozdzielczej. Dzięki temu zapotrzebowanie na miejsce jest nawet o 25% mniejsze niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań. Ponadto PXS24 redukuje zużycie materiałów o 15% i czas instalacji o około 35%.

Każdy kanał posiada własne wejścia i wyjścia kompatybilne z sterownikami PLC. Umożliwia to wykorzystanie kanałów PXS do monitorowania i wizualizacji, co jest niezbędne do selektywnego wyłączania, jak również do konserwacji i rozwiązywania problemów. Za pomocą PXS24 w razie awarii można przełączać bezpośrednio inne kanały. Kanały można łączyć bezpośrednio za pomocą prostego wtykowego połączenia, aby generować komunikaty grupowe lub łączyć i wyłączać wiele kanałów w przypadku awarii. Alexander Jellenigg jest przekonany, że zdolność oprogramowania PXS do bezpośredniej komunikacji z PLC sprawia, że jest to rozwiązanie przyszłościowe. Wejścia i wyjścia sterujące są zgodne z normą IEC-EN 61131-2. Ułatwia to nie tylko komunikację z PLC, ale również zapewnia, że PXS jest wystarczająco wytrzymały, aby reagować na czujniki i ma możliwość sterowania funkcjami, które w przeciwnym razie wymagałyby osobnych wyjść dla PLC.

Wersja Standard PXS24 obejmuje zakres do 16 A. Wersja Economy pracuje w zakresie prądowym do 10 A i nie posiada funkcji komunikacyjnych. Poza tym, wszystkie inne funkcje wersji Standard i Economy są identyczne. Wszystkie wersje PXS24 posiadają certyfikację UL. Oznacza to, że nie ma problemów z instalacją PXS24 w maszynach do użytku w Ameryce Północnej.

Źródło: Eaton

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę