Samodzielny siłownik do różnych zastosowań

Samodzielny siłownik do różnych zastosowań Bosch Rexroth

Firma Bosch Rexroth rozszerzyła swoją ofertę standardowych, niezależnych siłowników o rozwiązanie systemowe CytroMotion. Ten nowy, kompaktowy siłownik umożliwia przemieszczenia liniowe z udziałem sił do 110 kN w wielu maszynach i systemach o ograniczonych przestrzeniach zabudowy, w sposób bardziej efektywny i zrównoważony. Przynosi on korzyści na wszystkich etapach cyklu eksploatacji. Dzięki elektrycznemu sterownikowi CytroMotion ułatwia również projektowanie i uruchamianie. Nowy siłownik ma wydajny napęd o mocy dostosowanej do bieżących potrzeb i hermetycznie uszczelnioną konstrukcję. Nie wymaga konserwacji. Pomaga w ograniczeniu emisji CO2 i zmniejszeniu kosztów operacyjnych.

Przemieszczenia liniowe z zastosowaniem dużych sił i pozycjonowaniem z dokładnością do mikrometra są wykorzystywane w wielu maszynach i systemach. Do zastosowań technicznych potrzebne są jednak kompaktowe 
i proste rozwiązania. Równocześnie rośnie zapotrzebowanie na większą sprawność energetyczną i bezpieczeństwo procesów. Samodzielne siłowniki spełniają wszystkie te wymagania. Łączą gęstość mocy i solidność układów hydraulicznych w kompaktowym, efektywnym energetycznie rozwiązaniu systemowym o niewielkim zapotrzebowaniu na serwis. Nowy samodzielny siłownik CytroMotion zapewnia wszystkie te korzyści w kategorii mocy do 6,2 kW.

Standardowe komponenty, takie jak: silnik elektryczny, pompa hydrauliczna i cylinder z ważnymi funkcjami sterowania i zaworami grzybkowymi, zostały połączone w kompaktowej, zintegrowanej konstrukcji z hermetycznie uszczelnioną częścią hydrauliczną i w pełni elektrycznym systemem sterowania. Funkcje opcjonalne obejmują: cyfrowy system pomiarów położenia z interfejsem SSI zgodnym ze standardami branżowymi, funkcję zmiany obwodu z systemem szybkiego wysuwu o zmniejszonej sile oraz ciśnieniowe zawory bezpieczeństwa umożliwiające regulowanie maksymalnego obciążenia lub zmiennych procesu.

Nowatorskie urządzenie otwiera nowe możliwości konstrukcyjne i funkcjonalne przed inżynierami mechanikami i inżynierami procesu. Zapewnia znacznie dłuższy skok w porównaniu z mechanicznymi osiami liniowymi zajmującymi tyle samo miejsca i przynosi szereg korzyści przez cały cykl eksploatacji. Elektryczny układ sterowania jest podobny do tego z osi elektromechanicznej. Może być kontrolowany przez tradycyjny przetwornicę częstotliwości firmy Bosch Rexroth lub innego producenta. Projektowanie i uruchomienie nie wymaga wiedzy o hydraulice i jest oparte o system sterowania używany przez klienta. Konfigurator online pomaga w znalezieniu konfiguracji siłownika optymalnej dla konkretnych zastosowań w ciągu zaledwie kilku minut. Instalacja nie wymaga rur, przewodów hydraulicznych i filtrów.

W trakcie pracy CytroMotion w połączeniu z nowoczesną technologią sterowania nie tylko poprawia jakość procesów, lecz także zwiększa ich sprawność energetyczną. Przemieszczenia liniowe i siły można regulować elektronicznie w sposób prosty i precyzyjny, dzięki czemu ten samodzielny siłownik zmniejsza zużycie energii i emisję dwutlenku węgla nawet o 80% w porównaniu z tradycyjnymi systemami hydraulicznymi. Napęd o zmiennej prędkości i mocy dostosowanej do zapotrzebowania wykorzystuje energię elektryczną tylko wtedy, gdy faktycznie istnieje taka potrzeba. W trybie podtrzymywania, w którym energia elektryczna praktycznie nie jest zużywana, obciążenia są obsługiwane przez zintegrowane zawory grzybkowe.

CytroMotion nadaje się do wielu zastosowań: od systemów elektrowni poprzez urządzenia do obróbki metali oraz prasy wyposażone w tryb podtrzymywania siły po walcarki, stosujące duże siły do formowania, przetwarzania i zatrzymywania. Całkowicie hermetyczny układ hydrauliczny można również wykorzystać do testowania i kontroli jakości oraz w przemyśle przetwórczym i spożywczym.

Ponadto CytroMotion jest wyposażony w funkcję monitorowania stanu urządzenia. Aby ułatwić pomiary sił procesu i monitorowanie wewnętrznych parametrów systemu, z siłownikiem zintegrowano otwarte interfejsy i czujniki ciśnienia. Umożliwia to szybkie wykrywanie nieprawidłowości potencjalnie krytycznych parametrów systemu oraz unikanie nieplanowanych przestojów.

Hermetyczne uszczelnienie systemu sprawia, że urządzenie ma niewielkie wymagania w zakresie konserwacji. Podczas gdy osie elektromechaniczne mogą wymagać smarowania zewnętrznego lub cyklicznego, CytroMotion pracuje z tym samym olejem od chwili opuszczenia fabryki przez znacznie dłuższy czas. System pozostaje szczelny nawet wtedy, gdy czujniki ciśnienia wymagają wymiany.

Warto też podkreślić, że ten samodzielny siłownik pracuje wyjątkowo cicho. W zależności od zastosowania i rodzaju instalacji cicha pompa zębata o zazębieniu wewnętrznym ogranicza emisję hałasu do maksymalnie 70 dB(A). Jest to hałas porównywalny z tym w przestrzeni biurowej typu otwartego. Ofertę rozwiązań hydraulicznych i elektromechanicznych firmy Bosch Rexroth uzupełniają osie serwohydrauliczne.

Źródło: Bosch Rexroth

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę