Rittal wprowadza innowacyjny system szaf pełnogabarytowych VX25

Rittal

Po pięciu latach prac firma Rittal świętuje premierę innowacyjnego systemu szaf pełnogabarytowych VX25, który po raz pierwszy został zaprezentowany na targach Hannover Messe. To pierwszy system szaf sterowniczych, który został w całości opracowany w oparciu o wymogi jeszcze większej wydajności w budowie aparatury sterowniczej i rozdzielczej oraz łańcuchów wartości w Przemyśle 4.0. 

Hasło „Systemowa perfekcja” oznacza obietnicę nowej systematycznej i perfekcyjnej innowacyjności, która została osiągnięta nie tylko dzięki wiedzy i doświadczeniu firmy Rittal, ale przede wszystkich, dzięki dialogowi z klientami. VX25 oferuje maksymalną jakość, mniejszą złożoność oraz oszczędność czasu, a także zwiększone bezpieczeństwo. Innowacyjność nowego systemu potwierdza ponad 25. zgłoszonych praw patentowych.

Jak sprawić, by najlepsze stało się jeszcze lepsze? To pytanie zadawano sobie w Rittal od początku opracowywania nowego systemu szaf sterowniczych. – Rynek potrzebuje szafy sterowniczej, która pozwoli skrócić czasy realizacji w planowaniu oraz montażu, zmniejszy złożoność elementów i stanie się odpowiedzią na obecny trend cyfryzacji – mówi dr Thomas Steffen, szef działu badań i rozwoju w Rittal. – Nowa szafa pełnogabarytowa Rittal jest w 100% zgodna ze wszystkimi standardami Przemysłu 4.0. Tylko połączenie rzeczywistej szafy sterowniczej i jej cyfrowego bliźniaka spełni w przyszłości wszystkie wymagania cyfryzacji – od konfiguracji online i projektowania, przez montaż, aż po automatyzację, logistykę i serwis – dodaje.

Studium: patrzeć, słuchać, uczyć się
Decydującą rolę w opracowaniu nowego systemu szaf pełnogabarytowych odgrywał intensywny dialog Rittala z klientami. W ramach szeroko zakrojonego badania dokumentowano pisemnie, na zdjęciach oraz filmach, codzienną pracę projektantów i monterów aparatury rozdzielczej i sterowniczej w dziesięciu firmach w Niemczech, ośmiu w USA i sześciu w Chinach – w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach.

– Analiza doświadczeń użytkowników otworzyła nam oczy. Dostrzegliśmy u klientów problemy, których sami jeszcze nie zauważali – mówi dr Thomas Steffen. – Rezultatem tych badań było powstanie 150 konkretnych wymogów dotyczących nowej szafy, które dla projektantów i product managerów, stały się podstawą do prac rozwojowych. Zaprosiliśmy również naszych klientów do wspólnych prac i tak powstała Rada Klientów, która również czynnie uczestniczyła podczas całego procesu projektowania i oceny nowego systemu szaf.

Rezultat: same korzyści dla klientów!
Owocem badań i prac wdrożeniowych jest nowy system szaf pełnogabarytowych VX25. Struktura nazwy VX25 symbolizuje bogactwo możliwości, spełnienie 10-krotności wymagań klientów oraz idealną symetrię dzięki zastosowanej kompleksowo, ciągłej siatce wymiarowej 25 mm.

– Nowość polega na tym, że jeszcze nigdy tak konsekwentnie i systematycznie nie opracowywano systemu szaf sterowniczych pod kątem maksymalnych korzyści dla klientów. VX25 „myśli” jak projektant aparatury sterowniczej i rozdzielczej oraz współdziała – we wszystkich potrzebnych funkcjach i procesach – komentuje dr Steffen. Korzyści wzdłuż całego łańcucha wartości wg idei Industry 4.0 w budowie aparatury sterowniczej i rozdzielczej można podsumować w trzech głównych punktach: maksymalna jakość i ciągłość danych, mniejsza złożoność oraz oszczędność czasu, a także bezpieczeństwo montażu.

Patenty: nowy stopień innowacyjności
Główną innowacją systemu jest opracowanie nowego profilu ramy. Profil ten wpływa na przestrzeń montażową, efektywność w inżynierii i montażu, możliwości rozbudowy, stabilność, a przez to – na bezpieczeństwo i elastyczność. W nowym systemie szaf pełnogabarytowych są utrzymane wszystkie dotychczasowego zalety systemu szaf TS8, które zostały znacznie poszerzone o nowe funkcje oraz korzyści dla klientów. Innowacyjność VX25 potwierdza ponad 25 zgłoszonych praw patentowych.

Produkcja: maksymalna jakość
Dla firmy Rittal hasło „Systemowa perfekcja”, oznacza także produkcję zgodnie ze standardami high-tech. Aby produkować nowy profil ramy VX25, Rittal zainwestował w nowe, ultranowoczesne linie produkcyjne. Nowe, całkowicie zautomatyzowane urządzenia do profilowania i linie do produkcji seryjnej z – w sumie – 31 robotami spawalniczymi i handlingowymi, które zapewniają maksymalną jakość, precyzję i stabilność. Jaki jest rezultat? Profil ramy VX25 wyposażony w pełną siatkę wymiarową 25 mm jest znacznie stabilniejszy niż poprzednia wersja TS 8, przy takim samym ciężarze.

Łatwe przejście na nowy system
Konstruktorzy aparatury sterowniczej i rozdzielczej, którzy chcą zwiększyć wydajność produkcji i działać zgodnie ze standardami Przemysłu 4.0, potrzebują danych najwyższej jakości. Nowy system szaf pełnogabarytowych VX25 firmy Rittal dostarcza konstruktorom wsparcia w postaci kompletnych, wartościowych danych dla wszystkich procesów w ramach łańcucha wartości – od projektu elektrycznego, przez konstrukcję mechaniczną, aż po produkcję. Aby umożliwić przedsiębiorstwom szybkie, łatwe i precyzyjne przejście na nowy system szaf, Rittal udostępnił różne programy narzędziowe online ułatwiające ten proces.

Szybkie konwertowanie list części
Narzędzie do konwertowania na VX25 umożliwia błyskawiczne przekształcenie listy części dotychczasowego systemu szaf sterowniczych TS 8 na listy części VX25. Listy części TS 8 z projektów, które mają zostać wykorzystane ponownie, należy jedynie zapisać jako plik programu Excel i metodą „drag & drop” i wczytać do aplikacji konwersji. Po wskazaniu aplikacji tylko dwóch kolumn: numerów katalogowych i liczby sztuk, w pliku Excel – za pomocą zaledwie jednego kliknięcia użytkownik otrzyma potrzebną listę produktów oraz dopasowanych akcesoriów VX25. Artykuły, które nie mają odpowiednika w systemie VX25, zostaną automatycznie wyświetlone na liście przez program. Gotową listę można łatwo pobrać lub umieścić bezpośrednio w koszyku w celu wysłania zapytania.

Istnieje również możliwość wpisywania pojedynczych numerów katalogowych TS 8 w polu wyszukiwarki, a od razu uzyskamy odpowiednie numery katalogowe VX25 i wszelkie dodatkowe informacje o produktach (zobacz więcej).

Ponadto konstruktorzy otrzymują wsparcie podczas przejścia z bazujących na TS 8 widoków szaf w 3D na technikę systemową VX25 w projektach Eplan Pro Panel. Zamiana szaf sterowniczych i akcesoriów TS 8 na artykuły VX25 odbywa się w bardzo znacznym stopniu automatycznie.

Dane dla wszystkich popularnych systemów CAD
Rittal oferuje możliwości łatwego, bezpłatnego pobierania danych szczegółowych oraz zweryfikowanych danych CAD w ponad 70 formatach, co pozwala na ich elastyczną konwersję we wszystkich popularnych systemach CAD. Za pośrednictwem Eplan Data Portal można wczytywać makra systemu szaf szeregowych VX25 do wykorzystania w inżynierii mechatronicznej za pomocą CAE/CAD i sporządzania widoków 3D szaf sterowniczych w Eplan Pro Panel. Wszystko jest dostępne na stronie www przy każdej karcie katalogowej produktu oraz w sekcji Dane CAD na stronie www.

Co więcej, dla VX25 dostępne są dane do klasyfikacji według eClass (Advanced) i ETIM.

Łatwy wybór i konfiguracja produktów
Narzędzie doboru szaf VX25 diametralnie ułatwia wybór odpowiednich szaf i akcesoriów do poszczególnych aplikacji. Bezbłędną konfigurację VX25 i żądanych akcesoriów zabudowy zapewnia dostępny online system konfiguracji Rittal RiCS (znajomość CAD nie jest przy tym wymagana). W trakcie instalowania akcesoriów system automatycznie sprawdza, czy wybrane komponenty można umieścić w danym miejscu. Ponieważ skonfigurowany pakiet danych zawiera program CNC do centrum obróbki Perforex i model 3D Step kompletnej szafy wraz z akcesoriami, to za pomocą systemu konfiguracji Rittal można także planować obróbkę mechaniczną. W ten sposób dane szafy są przekazywane wprost dla procesów obróbki. Co istotne, skonfigurowane artykuły można od razu przesłać jako gotowe zapytanie ofertowe do działu obsługi klientów (zobacz więcej).

Źródło: Rittal

 

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę