Rezystancyjne i pojemnościowe panele dotykowe oraz sposób ich działania
Który z nich jest lepszy – rezystancyjny czy pojemnościowy panel dotykowy? Obie technologie wejściowe różnią się nie tylko sposobem działania, ale mają też różne mocne i słabe strony.
Rezystancyjny (oporowy) panel dotykowy do określenia położenia wykorzystuje zmianę rezystancji. Można ją zmierzyć, kiedy stykają się ze sobą dwie warstwy przewodzące. Rezystancyjny wyświetlacz dotykowy jest zbudowany z dwóch płytek. Górna „szybka” wykonana jest z tworzywa sztucznego, które pokryte jest przezroczystą folią. Jest ona bardzo cienka, a przy tym elastyczna (na skutek nacisku lekko się ugina). Również dolna płytka wykonana jest z reguły z tworzywa sztucznego (lub szklana), jednak w przeciwieństwie do górnej, jest ona dużo sztywniejsza. Obie płytki mają na swoich wewnętrznych powierzchniach cienką powłokę z tlenku indowo-cynowego (indium tin oxide – ITO), która przewodzi elektryczność.
Obie „szybki” są od siebie oddalone i izolowane za pomocą małych gumowych odbojników (tzw. separatorów), a przestrzeń między nimi wypełniona jest powietrzem. W momencie wciśnięcia górnej, elastycznej płytki dochodzi do zetknięcia obu warstw, a na ich styku powstaje zwarcie. Na podstawie pomiaru oporu (w kierunku pionowym i poziomym) można dokładnie określić miejsce, w którym doszło do ugięcia górnej płytki i w którym na ekranie ma znaleźć się kursor.
Rezystancyjny panel dotykowy reaguje szybko
Ekran dotykowy o konstrukcji rezystancyjnej reaguje szybko i precyzyjnie. Jego obsługa jest łatwa, gdyż wszelkie polecenia zależą od siły nacisku. Możliwa jest więc obsługa panelu np. w rękawiczkach lub za pomocą dowolnego niemal przedmiotu (np. końcówki ołówka lub długopisu). Ekran jest także odporny na zabrudzenia. Różnego rodzaju pył czy krople wody, jakie zgromadzą się na ekranie, nie wpływają negatywnie na pracę panelu, tj. wciskanie czy sterowanie kursorem. Technologia ta jest stosunkowo tania, dlatego też panele z ekranami rezystancyjnymi są z reguły tańsze od tych z pojemościowymi.
Elastyczna powierzchnia zewnętrzna wyświetlacza jest jednak wrażliwa na zarysowania i nie jest całkowicie odporna na zużycie mechaniczne. Mogą się więc pojawić np. miejscowe wgłębienia. Przy przepuszczalności światła na poziomie około 80% jest on nieco ciemniejszy niż panel pojemnościowy. Utrudniona może być też czytelność danych na ekranie w jasnych pomieszczeniach.
Ponieważ ekran reaguje na każdy rodzaj nacisku, przypadkowy kontakt z innymi przedmiotami (np. podczas transportu) może wywołać niepożądane działania.
Pojemnościowy panel dotykowy
Pojemnościowy, a dokładniej pojemnościowo-projekcyjny panel dotykowy (projected capacitive (PCAP) touch screen), reaguje na zwykły dotyk, bez konieczności stosowania nacisku mechanicznego. Panel składa się ze szklanej, przezroczystej szybki, do której przymocowane są dwie wzajemnie izolowane siatki z przewodzącymi ścieżkami, wykonanymi z przewodzącego prąd tlenku indowo-cynowego.
W momencie dotknięcia powierzchni ekranu, np. palcem lub innym elementem przewodzącym prąd, dochodzi do zmiany pola elektrostatycznego. Ta punktowa zmiana pojemności pozwala jednoznacznie określić, w którym miejscu powinien znaleźć się kursor na ekranie.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Sterowanie wielodotykiem i za pomocą gestów
Powierzchnia pojemnościowego panelu dotykowego zwykle jest wykonana ze szkła, dlatego jest odporna na zarysowania. Może wykrywać jednocześnie położenie kilku palców, co umożliwia wykonywanie tzw. czynności multitouch i sterowanie gestami.
Przejrzystość panelu na poziomie 87% sprawia, że jest on nieco bardziej przezroczysty niż rezystancyjny panel dotykowy i zapewnia lepszą widoczność nawet przy dużym nasłonecznieniu. Reakcja pojemnościowych paneli dotykowych nie jest jednak tak niezawodna jak powierzchni rezystywnych.
Ponieważ ekrany pojemnościowe reagują na przewodnictwo elektryczne, można je obsługiwać palcami lub za pomocą specjalnego rysika. Nie ma natomiast możliwości obsługi w rękawicach, co może stanowić pewne utrudnienie np. podczas pracy w zimne dni (są dostępne w ofercie specjalne rękawiczki do obsługi tego typu ekranów). Również zabrudzenie czy krople wody mogą wpływać na problemy z obsługą.
Hendrik Härter (ELEKTRONIKPRAXIS)