Przemysłowa płyta główna w kieszonkowym rozmiarze

Advantech

Advantech zaprezentowała nową przemysłową płytę główną AIMB-U233 o rozmiarze kieszonkowym ukierunkowaną na inteligentne zastosowania. Płyta ta łączy wysoką wydajność obliczeniową z posiadanymi różnorodnymi portami WE/WY i gniazdami rozszerzeń M.2, co jest optymalnym rozwiązaniem w przypadku zaawansowanych zastosowań cyfrowych.

Rynek automatyzacji przemysłowej rozwija się w stronę systemów obliczeniowych o niewielkich rozmiarach. Inteligentne zastosowania fabryczne wymagają z jednej strony zintegrowanych urządzeń peryferyjnych o wzmocnionej mocy obliczeniowej w celu umożliwienia włączenia maszynowych systemów wizyjnych oraz głębokiego uczenia, a z drugiej strony posiadają ograniczone miejsce na instalację. Płyta główna Advantech AIMB-U233 została zaprojektowana z myślą o potrzebach fabryk inteligentnych rozwiązań. Pomimo jej kompaktowego rozmiaru (112 x 137 mm), AIMB-U233 oferuje następujące gniazda rozszerzeń: 4 x COM, 4 x USB, 2 x HDMI, 2 x GbE LAN, 16-bit GPIO i 3 x M.2. Natomiast procesor Intel Core i7-8665UE gwarantuje stabilny przebieg złożonych zadań obliczeniowych.

Płyta główna AIMB-U233 jest wyposażona w gniazdo-klucz M.2 M-key, gniazdo-klucz M.2 E-key i zgodna z M.2 B-key, wspierając różnorodne zastosowania, co drastycznie wzmacnia charakterystykę obliczeniową. Łącząc interfejs M.2 M-key z 4-pasmową NVMe PCIe można zwiększyć prędkości odczytu/zapisu pamięci do 400% w porównaniu z tradycyjnym dyskiem SATA 3.0 SSD. Co więcej, ta funkcjonalność została rozszerzona, pozwalając, by system automatycznie przełączał się w tryb SATA, w przypadku zainstalowania wydajnego dysku SATA SSD. 

Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom łączności bezprzewodowej, złącza M.2 E-key i M.2 B-key płyty AIMB-U233 można wykorzystać do zintegrowania modułów Wi-Fi/BT i 4G LTE i obsługiwania szerokiego zakresu zastosowań bezprzewodowych. Obydwa gniazda rozszerzeń można też użyć do zapisu danych z wykorzystaniem 2-liniowego dysku PCIE SSD (M.2 E-key) i/lub SATA SSD (M.2 B-key). W przypadku zastosowań w maszynowych systemach wizyjnych w zautomatyzowanych fabrykach, złącze M.2 E-key obsługuje moduły Advantech Movidius do obliczeń sztucznej inteligencji (AI).

Cyberataki i awarie magazynowania to dwa główne problemy dotyczące ochrony danych w przypadku inteligentnych zastosowań AIoT. Płyta główna AIMB-U233 jest wyposażona w moduł TPM 2.0 w celu zabezpieczenia danych z kodowaniem sprzętowym i autoryzacją. Jednak, aby zapewnić niezawodne działanie, udostępnienie wsparcia macierzy RAID umożliwia lustrzany zapis danych, co łagodzi skutki awarii sprzętu.

Inteligentne układy regulacyjne WE/WY

Advantech łączy kieszonkowy rozmiar sprzętu AIMB-U233 z rozwiązaniami dodatkowego oprogramowania w celu przyspieszenia zdalnego monitorowania i przeprowadzania wyprzedzającej konserwacji i zapewnienia bezpieczeństwa. System OTA BIOS oferuje bezproblemowe aktualizacje i mechanizm odzyskiwania kopii zapasowych, znakomicie redukując potrzebę serwisowania przez techników sprzętowych.

Płyta aktualnie obsługuje ogromną liczbę dystrybucji Linux. Advantech zapewnia obraz Linuxa w oparciu o Ubuntu 20.04, poza systemem Windows 10 IoT. Aby rozwiązać problem drobnych usterek obliczeniowych, wbudowane układy regulacyjne USB można wykorzystać do odłączenia urządzenia od zasilania. Natomiast porty COM można skonfigurować do trybu RS-232/422/485 z poziomu BIOS, do którego istnieje dostęp poprzez konsolę KVM dzięki Intel vProtm.

Źródło: Advantech

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę