Ponad połowa polskich firm działa w chmurze

Ponad połowa polskich firm działa w chmurze Pixabay

Z badania EY Polska zatytułowanego „Transformacja cyfrowa firm 2020” wynika, że 64% polskich firm w ramach transformacji cyfrowej wdrożyło rozwiązania chmurowe. Ponadto w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy taki krok planuje wykonać 26% ankietowanych.

 

Rozwiązania chmurowe coraz popularniejsze

Okres pandemii wiele firm zmotywował do wdrożenia rozwiązań chmurowych przede wszystkim dlatego, że dzięki temu był możliwy dostęp do zasobów firmy i niezakłócone prowadzenie działalności operacyjnej. To proces, który w ostatnich miesiącach zdecydowanie przyspieszył. Dotąd wielu przedsiębiorców obawiało się tego typu rozwiązań, pozostawiając większość procesów w tradycyjnej formie – mówił Radosław Frańczak, Partner EY, CESA Consulting SAP Leader.

Nie oznacza to jednak, że z jednym dniem przedsiębiorcy nabrali do chmury pewności i przekonania, że powinni tam przenieść zdecydowaną część albo nawet większość procesów. Nadal przyglądają się tym rozwiązaniom uważnie i w większości korzystają w nich w takim stopniu, w jakim jest to z ich perspektywy jedynie konieczne do prowadzenia działalności, nie doceniając przy tym, jakie rozwiązania może ona zaoferować. Za ciekawostkę może posłużyć zaś twierdzenie, że blisko jeden na pięciu ankietowanych uważa, że wdrożenie chmury w jego przedsiębiorstwie nie jest potrzebne.

Bariery we wdrażaniu rozwiązań chmurowych w polskich przedsiębiorstwach

Wciąż barierą dla rozpowszechniania rozwiązań chmurowych w polskich przedsiębiorstwach pozostaje także brak zaufania, który deklaruje 29% firm. Wśród innych barier powstrzymujących przed wdrożeniem chmury znajdują się przede wszystkim wysokie koszty (24% wskazań). Z kolei 14% badanych uważa, że nie ma na rynku rozwiązań dostosowanych do potrzeb ich firmy. Dla 13% firm barierą jest opór ze strony zarządu, a dla 9% - ze strony pracowników.

Ponadto z badania można wnioskować, że jedna trzecia firm w ciągu najbliższych 18 miesięcy zechce pozostawić większość zasobów w tradycyjnej formie i tylko część utrzymywać w chmurze. Bez chmury zamierza funkcjonować niemal jedna na cztery firmy (24%). Co więcej, połowa zasobów w chmurze, a połowa w formie tradycyjnej, to z kolei podejście, które zamierza zastosować 23% badanych, a tylko 4% firm zamierza posiadać w chmurze całość swoich zasobów.

Źródło: EY

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę