elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Pierwszy przemysłowy czujnik kwantowy niebawem trafi do sprzedaży

Trumpf
Reklama
Reklama

Do tej pory czujniki kwantowe stosowane były głównie w laboratoriach. Firmy Sick i Qant chcą jednak wprowadzić je także do hal produkcyjnych. I wszystko wskazuje na to, że im się to uda.

Producent czujników Sick i spółka córka koncernu Trumpf – Qant poinformowały właśnie o nawiązaniu współpracy, której celem jest seryjna produkcja przemysłowego czujnika kwantowego. Komunikat wydano krótko po tym, jak świat obiegła informacja o zakończonych sukcesem testach działania pierwszego tego typu sensora. W sprzedaży ma on pojawić się już w 2022 r.

Reklama

Nowy wymiar dokładności

W ramach partnerstwa firma Sick przejmie na siebie rozwój aplikacji i dystrybucję czujnika. Zaś zadaniem firmy Qant – specjalisty w zakresie technologii kwantowej – będzie dopracowanie systemu od strony technicznej. 

Reklama

Technologia kwantowa jest dla europejskiego przemysłu ogromną szansą, a współpraca dwóch przedsiębiorstw technologicznych ma za zadanie przekuć tę szansę w seryjny produkt – mówi Peter Leibinger, chief technology officer w firmie Trumpf. 

Do tej pory tego typu czujniki stosowane były głównie w laboratoriach. – Technologia kwantowa wynosi systemy pomiarowe na nowy poziom, oferując zupełnie nowe możliwości ich zastosowania. Czujniki kwantowe są bowiem w stanie bardzo szybko mierzyć ruch oraz rozkład wielości cząstek obiektów, gazów i cieczy – i robią to z nieosiągalną dotąd dokładnością. Można z ich pomocą z szumu tła wyekstrahować nieuchwytne dotąd szczegóły, a tym samym mierzyć cząstki dwieście razy mniejsze od ludzkiego włosa – wyjaśnia Niels Syassen, starszy wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie Sick.

Pomiar bez granic

Pierwsze przemysłowe czujniki kwantowe mają zostać wykorzystane do analizy składu powietrza. Ale zakres ich zastosowań jest znacznie szerszy: w inżynierii lądowej można je np. wykorzystać do pomiaru struktury warstw gleby przed rozpoczęciem prac ziemnych, w farmacji przydadzą się do określenia optymalnego składu leków, zaś w elektronice można z ich pomocą bezkontaktowo badać układy scalone. Najszersze zastosowane znajdą jednak w szeroko pojętym przemyśle, który będzie mógł nimi mierzyć najróżniejsze wielkości fizyczne.

Źródło: Trumpf

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama