PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2023

PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2023 PGE

Ponad 1500 osób wzięło udział w konkursie „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2023”. Łącznie przygotowali oni 507 turbin wiatrowych. 24 kwietnia br., w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, odbył się Finał „PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych, w którym udział wzięło 50 drużyn z całej Polski. Cyklicznie organizowane turnieje – maszyn wodnych i wiatrowych – stwarzają uczniom szkół podstawowych i średnich możliwość weryfikacji wiedzy teoretycznej z przedmiotów ścisłych oraz ich umiejętności praktycznych. Tak stwierdził Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w liście odczytanym podczas otwarcia „PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych 2023.

Minister dodał, że to wyjątkowa forma doskonalenia zdolności dzieci i młodzieży, a także znakomity sposób inspirowania uczniów do pogłębiania zainteresowań, podejmowania wyzwań, a także świadomego odkrywania fascynującego świata nauki i techniki.

Rekordowa edycja

– Tegoroczna edycja konkursu była rekordowa zarówno pod względem liczby uczestników, jak również liczby zbudowanych maszyn wiatrowych. Do rywalizacji przystąpiło ponad 1500 uczniów i nauczycieli, którzy przygotowali w sumie 507 turbin, wykorzystujących do swojego działania siłę wiatru. Tak duże zainteresowanie młodzieży zarówno projektem, jak i okazją do pogłębienia wiedzy o odnawialnych źródłach energii, to dobry znak dla przyszłości polskiej gospodarki. PGE, będąc liderem transformacji energetycznej w Polsce, dużą wagę przykłada do upowszechniania informacji związanych z wytwarzaniem zielonej energii, a dzięki PGE Turniejom Maszyn Wiatrowych istnieje możliwość dotarcia do młodych odbiorców – Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.

Uczestnik Turnieju Maszyn Wiatrowych

Pierwszy etap konkursu, jakim były regionalne eliminacje do turnieju, rozpoczęły się w połowie marca br. Zadaniem uczestników było zbudowanie, zgodnie z wytycznymi regulaminu, modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną wiatru na energię mechaniczną. Wykonane przez uczniów maszyny były następnie testowane na unikatowym stanowisku pomiarowym w trzech konkurencjach: największa prędkość obrotowa, największa moc, największy moment przy zatrzymanym wale turbiny. Suma punktów zdobyta w każdej konkurencji decydowała o miejscu w klasyfikacji generalnej. Ostatecznie do rywalizacji w Turnieju Finałowym stanęło 50 najlepszych drużyn, po 25 ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

– PGE Turniej Maszyn Wiatrowych wymaga od uczniów nie tylko znajomości zagadnień teoretycznych, ale także zdolności manualnych. Tym bardziej cieszymy się z faktu, że zainteresowanie naszym konkursem rośnie z edycji na edycję. Naszym celem jest nie tylko promowanie korzyści płynących z rozwoju energetyki odnawialnej, ale również zachęcenie uczniów do rozwoju w kierunku przedmiotów ścisłych i technicznych – Piotr Jarek, prezes Piaseczyńskiej Fundacji Ekologicznej.

Po wyrównanej rywalizacji na pierwszym miejscu wśród szkół podstawowych z wynikiem 180 pkt znalazła się drużyna „Skejterka” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie. W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła drużyna „TM-5” z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich, osiągając rezultat 250 pkt w klasyfikacji generalnej.

Nagrody dla laureatów 

Laureaci turnieju finałowego w każdej kategorii wiekowej otrzymali nagrody o wartości: I miejsce 3000 zł, II miejsce 2000 zł, III miejsce 1500 zł, IV miejsce 800 zł, V miejsce 400 zł. Dla opiekunów najlepszych drużyn organizator przygotował nagrody o wartości 1500 zł.

Trwający kilka godzin konkurs, umożliwił także wszystkim uczestnikom zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik oraz skorzystanie z dostępnych na miejscu atrakcji. Dodatkowo studenci z Koła Naukowego Energetyków Politechniki Warszawskiej prezentowali swoje wyjątkowe projekty.

Uczestnicy Turnieju Maszyn Wiatrowych

W 2022 r., w pierwszej edycji PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych wzięło udział ponad 1000 uczniów i nauczycieli z całej Polski, którzy przygotowali łącznie 351 turbin wiatrowych. Finał zeszłorocznej edycji odbył się w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie. Na jesieni br. odbędzie się konkurs PGE Turniej Maszyn Wodnych 2023.

Organizatorem PGE Turnieju Maszyn Wiatrowych 2023 jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna, a partnerem Strategicznym konkursu Fundacja PGE. Projekt dofinansowany został ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem Regionalnym wydarzenia jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 20142020. „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych, 2023” objęty został patronatem honorowym przez Ministra Edukacji i Nauki, Wojewodę Mazowieckiego oraz Politechnikę Warszawską.

– Dla PGE bardzo ważne jest, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał krajowych dostawców i wykonawców usług w łańcuchu dostaw dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Z satysfakcją powierzamy funkcję Inżyniera Kontraktu konsorcjum składającemu się z polskich przedsiębiorstw, potwierdzając tym samym, że krajowe firmy mają odpowiedni potencjał, by przystępować do przetargów w ramach tak dużych inwestycji związanych z morską energetyką wiatrową – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.

Źródło: PGE

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę