Ósma generacja procesora ARTPEC

Ósma generacja procesora ARTPEC Pixabay

Najnowsza generacja specjalistycznego procesora SoC (system-on-chip) przeznaczonego do sieciowych systemów wizyjnych – ARTPEC-8 – stworzona została z myślą o obsłudze aplikacji do analiz brzegowych, opartych na głębokim uczeniu. Urządzenie gwarantuje najwyższą jakość odbioru obrazu oraz wydajną kompresję. Aplikacja ACAP-4 oferuje zaś szeroką gamę nowych rozwiązań, umożliwiających jeszcze prostsze przejście na przetwarzanie brzegowe.

Procesor ARTPEC-8 umożliwia prowadzenie zaawansowanych analiz brzegowych, opartych na głębokim uczeniu. Kamera dysponuje dzięki niemu mocą obliczeniową niezbędną do lokalnego analizowania danych. Pozwala to na bardzo szczegółową detekcję i klasyfikację obiektów w czasie rzeczywistym oraz projektowanie wydajnych aplikacji analitycznych przeznaczonych do rozróżniania obiektów, na przykład rodzajów pojazdów. Dzięki analizowaniu danych na brzegu sieci — czyli w kamerze — nie dochodzi do ich utraty na skutek kompresji czy transmisji, co zwiększa wiarygodność wyników. Zapewnia to szybsze alerty, co z kolei umożliwia użytkownikom natychmiastowe inicjowanie działań nakierowanych na ochronę ludzi i mienia oraz podejmowanie trafniejszych decyzji. ARTPEC-8 usprawnia dodatkowo działanie systemów Axis Lightfinder 2.0 i Axis Forensic WDR, umożliwiających optymalne przetwarzanie obrazu w trudnych warunkach oświetleniowych.

Istotną zaletą procesora ARTPEC-8 jest także redukcja kosztów, będąca skutkiem spadku zapotrzebowania na pamięć masową i zasoby serwerowe. Mniejsze wykorzystanie przepustowości znacznie ogranicza ryzyko utraty poufnych danych, a mniejsze zapotrzebowanie na zasoby serwerowe zwiększa skalowalność. Procesor ARTPEC-8 wykorzystuje cyberzabezpieczenia wprowadzone w układzie ARTPEC-7, takie jak podpisane oprogramowanie sprzętowe i bezpieczny start. Nowy procesor obsługuje również funkcję Edge Vault, która umożliwia bezpieczne przechowywanie kluczy kryptograficznych i certyfikatów.

W niektórych kamerach na potrzeby bezpiecznego przechowywania zgodnego ze standardami FIPS dostępny będzie również moduł TPM (Trusted Platform Module). Oparty na innowacyjnej technologii nowy procesor będzie już niebawem instalowany w niemalże wszystkich sieciowych urządzeniach wizyjnych Axis. Do pierwszych kamer, które zostaną wyposażone w ARTPEC-8 należą urządzenia AXIS Q3536-LVE/38-LVE Dome Camera oraz AXIS Q1656-LE Box Camera, które wkrótce zadebiutują na rynku.

Wraz z nowym procesorem ARTPEC-8 firma Axis prezentuje także czwartą wersję AXIS Camera Application Platform (ACAP), zaprojektowaną z myślą o sprawnym przechodzeniu na analizy na brzegu sieci. ACAP-4 korzysta ze standardowych platform programistycznych zwanych potocznie frameworkami oraz dobrze znanych interfejsów API, a także obsługuje popularne języki programowania i technologie zgodne ze standardami branżowymi. Umożliwia zatem programistom łatwe tworzenie aplikacji dla różnych scenariuszy, takich jak np. zarządzenie ruchem czy optymalizacja funkcjonowania obiektu. W połączeniu z możliwościami procesora ARTPEC-8 oferuje zatem szeroką gamę nowych zastosowań.

Główną zmianą w ACAP-4, w porównaniu do poprzedniej wersji aplikacji, jest wprowadzenie pakietu ACAP Computer Vision SDK. Pakiet ten wypełnia lukę między środowiskami brzegowymi, serwerowymi i chmurowymi. Jest przystosowany do tworzenia aplikacji widzenia komputerowego dla portfolio produktów Axis współpracujących z technologią sztucznej inteligencji, takich jaknp. AXIS Q3536-LVE /38-LVE i AXIS Q1656-LE. Urządzenia te, oparte na ARTPEC-8, wyposażone są w jednostkę przetwarzania głębokiego uczenia (DLPU) umożliwiającą korzystanie z zaawansowanych funkcji ACAP-4, w tym analiz opartych na głębokim uczeniu się na urządzeniach brzegowych.

Uzupełnieniem ACAP Computer Vision SDK jest natywny zestaw SDK ACAP. Pakiet ten oferuje szerokie wsparcie dla obszernego portfolio produktów firmy Axis, w tym zarówno urządzeń, jak i oprogramowania, a także wysoką wydajność dzięki ścisłej integracji z systemem operacyjnym Axis.

Źródło: Axis Communications

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę