Opracują baterie na bazie... drewna

Opracują baterie na bazie... drewna Northvolt

Firmy Stora Enso i Northvolt połączyły siły, żeby stworzyć „zielone” baterie, które wykorzystują twardy węgiel na bazie ligniny, produkowany z odnawialnego drewna z lasów skandynawskich. Celem jest opracowanie pierwszego na świecie akumulatora z anodą pozyskiwaną w całości z europejskich surowców. Pozwoli to znacząco obniżyć zarówno ślad węglowy, jak i koszty stworzenia takiej baterii.

Firmy zawarły już umowę o wspólnym rozwoju (Joint Development Agreement), aby stworzyć baterię zawierającą anodę produkowaną z surowców odnawialnych pozyskiwanych w sposób zrównoważony w krajach skandynawskich.

Wspólny z Northvolt rozwój akumulatorów to krok na naszej drodze do zaopatrywania szybko rozwijającego się rynku akumulatorów w odnawialne materiały anodowe wykonane z drzew. Nasz twardy węgiel na bazie ligniny, Lignode, zapewni Europie strategiczne dostawy surowca anodowego, zaspokajając potrzeby produkcji zrównoważonych baterii do wykorzystania m.in. w branży motoryzacyjnej i w magazynach energii – mówi Johanna Hagelberg, wiceprezes ds. biomateriałów w Stora Enso.

Obie firmy wnoszą kluczowe komponenty, kompetencje i wiedzę do partnerstwa w zakresie opracowania baterii. Stora Enso dostarczy swój materiał anodowy na bazie ligniny Lignode, pochodzący z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, podczas gdy Northvolt zajmie się projektowaniem ogniw, rozwojem procesu produkcyjnego i zwiększaniem skali technologii.

Dzięki temu partnerstwu badamy nowe źródło zrównoważonych surowców i rozszerzamy europejski łańcuch wartości, jednocześnie opracowując tańszą chemię baterii. To ekscytująca demonstracja tego, jak nasze dążenie do zrównoważonego przemysłu akumulatorów idzie w parze z tworzeniem pozytywnego wpływu zarówno na społeczeństwo, jak i na koszty – mówi Emma Nehrenheim, dyrektor ds. środowiska w Northvolt.

Lignina to polimer pochodzenia roślinnego, który znajduje się w ścianach komórkowych roślin lądowych. Drzewa składają się z 20–30% ligniny, gdzie pełni ona rolę naturalnego i silnego spoiwa. Jest to jedno z największych odnawialnych źródeł węgla na świecie.

Pilotażowy zakład Stora Enso dla biomateriałów węglowych znajduje się w zakładzie produkcyjnym w Sunila w Finlandii, gdzie lignina jest produkowana przemysłowo od 2015 r. Roczna zdolność produkcyjna wynosi 50 000 ton, co czyni Stora Enso największym producentem ligniny typu kraft na świecie.

Źródło: Northvolt

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę