ONDE z 900 mln zł backlogu na koniec pierwszego kwartału 2023

ONDE z 900 mln zł backlogu na koniec pierwszego kwartału Canva

W pierwszym kwartale 2023 r. na wynikach ONDE zaważyła sezonowość i wysokie ceny materiałów. Spółka podpisała jednocześnie w tym okresie kontrakty o 2-krotnie wyższej wartości, niż w 1 kw. 2022 r. Zarząd więc z optymizmem patrzy ma dalszą część roku.

W I kw. 2023 r. giełdowa spółka specjalizująca się w wykonawstwie instalacji OZE osiągnęła 182,7 mln zł przychodów, wobec 179 mln w tym samym okresie rok wcześniej. Jednak z uwagi na ciążące wciąż na rentowności ceny materiałów, komponentów oraz ogólną sytuację makroekonomiczną, nie pozwoliło to ONDE na wypracowanie zysków. Spółka w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. odnotowała 3,3 mln zł straty operacyjnej przy 1 mln zł zysku przed rokiem. Wynik netto ukształtował się na poziomie -4,9 mln zł wobec kilkunastu tysięcy złotych zysku w 1 kw. 2022.

– Pierwszy kwartał w branży, w której działamy, charakteryzuje się słabszymi, wobec kolejnych okresów, wynikami. Tym razem dodatkowo obciążone zostały one kilkoma kontraktami budżetowanymi przed skokowymi wzrostami cen materiałów mówi Paweł Średniawa, prezes ONDE SA. – W samym 1 kw. 2023 r. podpisaliśmy jednak kontrakty na bieżących cenach o wartości 163 mln zł, co stanowi kwotę o 80% wyższą, niż w tym samym okresie przed rokiem. W tej puli jest też duży – wart 26 mln EUR – kontrakt na Litwie. Zmieniające się proporcje, przyniosą poprawę rentowności w dalszej części roku. Obecnie nasz portfel zamówień ma wartość ok. 900 mln zł i jest poziomem zbliżony do zeszłorocznego.

Wśród ostatnich umów ONDE jest kolejne zlecenie zagraniczne dotyczące robót przy realizacji 80-MW farmy wiatrowej na Litwie oraz największy w historii spółki projekt PV – obejmujący budowę trzech elektrowni zlokalizowanych na terenie Polski o łącznej mocy 122 MW. Tym samym moc realizowanych przez spółkę instalacji przekroczyła już 4 GW.

W ostatnich miesiącach, wraz z liberalizacją ustawy 10H, pozytywnie też zmieniło się otoczenie legislacyjne spółki. Rząd pracuje również nad aktualizacją założeń PEP 2040. Według deklaracji ministerstwa klimatu i środowiska, docelowa moc zainstalowana w OZE ma wzrosnąć już w 2030 r. do 50 GW, przy 22 GW obecnie.  

– Mocne postawienie na OZE w Polsce znacznie poszerzy wielkość rynku, czego ONDE, jako jeden z liderów, będzie znaczącym beneficjentem. Liberalizacja tzw. ustawy odległościowej, choć nie jest rozwiązaniem idealnym, odblokuje część potencjału w segmencie wiatrowym. Skrócenie minimalnego dystansu farmy wiatrowej od zabudowań do 700 m pozwoli na wybudowanie około 3-4 GW nowych mocy do 2030 r. Umożliwi także na zastosowanie nowocześniejszych technologii i urządzeń o dużo większej mocy – dodaje Średniawa.

– Jeśli chodzi o segment deweloperski, to podtrzymujemy chęć sprzedaży farmy fotowoltaicznej Cyranka, a pozyskane fundusze pozwolą nam kontynuować rozwój projektów i realizację kolejnych własnych farm PV – zapowiada Paweł Średniawa.

Źródło: ONDE

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę