Obudowy zewnętrzne CS Toptec od Rittal

Obudowy zewnętrzne CS Toptec od Rittal Rittal

Standaryzowane, dwuścienne i z możliwością łączenia — tak właśnie należy określić obudowy zewnętrzne marki Rittal z serii CS Toptec w odświeżonej postaci. Obrany przez producenta kierunek ku unifikacji zasad konstrukcji dużych szaf do montażu zewnętrznego stanowi odpowiedź na gwałtowne przemiany, z którymi mierzy się całe związane z nowoczesnymi technologiami środowisko.

Poszukujący obudowy zewnętrznej o odpowiednich parametrach nie mieli dotychczas zbyt wielkiego wyboru. Wymogi wobec zewnętrznej szafy sterowniczej, obejmujące m.in. spore rozmiary, których panujące na rynku standardy zdawały się nie zauważać, niejednokrotnie zmuszały projektantów do omijania podstawowej oferty producentów i składania zamówień specjalnych. Takie działania, choć niewątpliwie korzystne dla usługodawców, niosły ze sobą negatywne dla inwestorów konsekwencje.

Czas oczekiwania na realizację nietypowego zamówienia, wysokie koszty i skomplikowany montaż. Wszystkie te elementy miały znaczący wpływ na wszelkie aspekty inwestycji. Elementy, o których, dzięki ewolucyjnej wersji obudów zewnętrznych z serii CS Toptec, klienci Rittal mogą raz na zawsze zapomnieć.

Obudowa specjalna dostępna jako standard

Obudowy zewnętrzne CS Toptec w wersji umożliwiającej ich szeregowe łączenie są obecnie dostępne jako niewymagający prac adaptacyjnych produkt standardowy. Tworząc specyfikację zamówienia, klient bez problemu odszuka artykuły o szerokości 600/800 mm, głębokości 600/800 mm i wysokości 1200/1600/1800/2000 mm. Taka standaryzacja rozwiązania Rittal w znaczący sposób skraca czas oczekiwania na realizację zamówienia i dostawę produktu do klienta, która, zgodnie z polityką firmy, nie przekracza 48 godzin.

Elastyczny montaż i swobodna rozbudowa w przyszłości

Zastąpienie jednego, znacznego w swych gabarytach elementu kilkoma mniejszymi, to niewątpliwe ułatwienie. Mniejsze elementy łatwiej rozmieścić na dostępnej przestrzeni, a także rozbudować istniejący już system o kolejne moduły w przyszłości. Ponieważ obudowa zostaje złożona jeszcze przed skierowaniem jej do klienta, wygodniejszy staje się również jej montaż w miejscu docelowym.

Odpowiedź na indywidualne zapotrzebowania

Standaryzacja rozwiązania nie oznacza jego ograniczenia. Bogata oferta akcesoriów systemowych pozwala na swobodną rozbudowę już zamontowanych obudów. Instalacja dodatkowych elementów w obrębie szaf szeregowych, ze względu na ich uproszczoną konstrukcję, nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych prac technicznych.

Decydujący się na najnowszą ofertę Rittal klienci mają również możliwość skorzystania z dostosowanych do indywidualnych potrzeb rozwiązań w zakresie chłodzenia, takich jak na przykład jednostki chłodzące Blue e+, których obecność może zostać uwzględniona w trakcie przygotowywania obudowy w zakładzie produkcyjnym.

Nowa wersja serii CS Toptec — charakterystyka produktu

Głównym celem, jaki stawia sobie marka Rittal, jest opracowywanie rozwiązań silnie zorientowanych na klienta i potrzeby realizowanych przez niego nawet najbardziej wymagających projektów. Właśnie dlatego dotychczasowa grupa produktów CS Toptec została rozwinięta w sposób zapewniający wygodę i elastyczność partnerom marki zarówno teraz, jak i w przyszłości.

  • Podwójne ściany i efekt komina – W nowej wersji szaf CS Toptec wykorzystano inteligentną konstrukcję z podwójnymi ścianami zewnętrznymi, co doprowadziło do powstania efektu komina. Rozwiązanie to pozwala na znaczne zmniejszenie wpływu promieniowania słonecznego na umieszczone we wnętrzu obudowy komponenty oraz zapewnia pasywne odprowadzanie ciepła.
  • Precyzyjnie zaprojektowany daszek przeciwdeszczowy – Obudowy do wykorzystania zewnętrznego CS Toptec wyposażono w specjalnie zaprojektowany daszek, który skutecznie chroni zamontowane we wnętrzu szafy delikatne urządzenia elektroniczne przed wilgocią i promieniowaniem słonecznym. Umieszczone w elemencie skrzela wentylacyjne w połączeniu z kominową koncepcją konstrukcji ścian zapewniają pasywne odprowadzanie ciepła. Co więcej, rozwiązanie to jest również pozytywnie oceniane w kontekście optymalnych, również pod względem finansowym, rozwiązań klimatycznych.
  • Konstrukcja typu “pełna rama” – Konstrukcję nośną szafy wykonano jako ramę spawaną, do której mocowane są zewnętrzne elementy osłonowe (m.in. ściany, dach, podłoga) oraz wewnętrzne (m.in. płyta montażowa, szyny nośne, rama 19 cali).
  • Elastyczna instalacja wewnętrzna – Rozwiązanie CS Toptec wykorzystuje do celów montażowych perforację systemową 25 mm w ramie dachowej i dolnej. Dwa poziomy montażowe pozwalają na indywidualną zabudowę wnętrza przy wykorzystaniu standardowych akcesoriów marki Rittal. Dostępne są dwa warianty instalacji elementów sterowniczych — na płycie montażowej lub ramie montażowej typu Rack 19 cali.
  • Odporna na czynniki atmosferyczne – Powłokę zewnętrzną dla obudów CS Toptec stanowi odporna na promieniowanie UV farba z czystego poliestru, która w połączeniu z aluminiowym podłożem tworzy wysoce skuteczną ochronę przed korozją.
  • Zabezpieczenie dostępu – Nowa wersja szaf dostarczana jest z drzwiami z zamknięciem klamkowym. Dodatkowe wyposażenie w system ochrony dostępu i wyłącznik drzwiowy wpływa znacząco na poziom bezpieczeństwa całej instalacji.

Źródło: Rittal

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę