Nauka motorem napędowym polskiej gospodarki
Od 40 lat pracownicy Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych rozwijają naukę w naszym kraju. Z okazji jubileuszu, przedstawiciele rządu i środowisk naukowych podziękowali im za zaangażowanie w tworzeniu innowacji. Podczas uroczystej gali, dyrektor ogłosił kolejny sukces ITME.
W poniedziałek, 15 kwietnia pracownicy Instytutu i zaproszonych gości świętowało 40 urodziny ITME. Na uroczystej gali z tej okazji pojawili się m.in.: Paweł Szrot, sekretarz stanu w kancelarii prezesa Rady Ministrów, dr hab. Sebastian Skuza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego i inne znane osobistości.
Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych ma za sobą długą i ciekawą historię. Dokładnie 40 lat temu, czyli w czasach, kiedy Sony i Philips opracowały płytę CD, a rynek telewizorów opanowały kolorowe odbiorniki z ekranem ciekłokrystalicznym. Sony zaprezentowało swój nowy, rewolucyjny produkt – walkmana. W tym samym, 1979 roku, 5 lutego powołano do życia Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych.
Pośród dzisiejszych pracowników są osoby, które pamiętają pierwsze dni ITME. - Nasza zaangażowana kadra, nie tylko naukowo-badawcza, ale także inżynieryjno-techniczna i wsparcia, to najważniejszy filar naszych dotychczasowych sukcesów – zapewniał Zbigniew Matyjas, dyrektor Instytutu.
Historia ITME to przede wszystkim historia ludzi, którzy go tworzyli i tworzą. Z okazji uroczystości pracownikom, którzy pracują w Instytucie od początku jego powstania, dyrektor wręczył nagrody jubileuszowe oraz pamiątkowe statuetki.
ITME od początku swojej działalności było ściśle związane z rozwijającym się w Polsce przemysłem elektronicznym i powstało głównie po to, by wytwarzać specjalistyczne materiały i technologie dla elektroniki. Nowo powstały Instytut miał kilka lokalizacji. Obecnie w ITME pracuje ponad 200 pracowników. Instytut zaangażowany jest w blisko 50 projektów badawczych. W ostatnich latach ITME może pochwalić się wieloma sukcesami, jak np. przyznaniem patentu dla Zakładu Syntezy Chemicznej i Grafenu Płatkowego na wynalazek pt. "Sposób wytwarzania grafenu płatkowego na drodze bezpośredniej eksfoliacji grafitu płatkowego”, budową hallotronu z wykorzystaniem grafenu, czy stworzeniem generatora termoobiektywnego TEG.
- Nauka powinna być najpoważniejszym motorem napędowym polskiej gospodarki. To poprzez innowacyjne rozwiązania technologiczne będziemy w stanie realizować założenia strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju – kluczowego dokumentu, wyznaczającego kierunki budowania nowoczesnej, innowacyjnej Polski – napisał w liście skierowanym do uczestników gali Premier Mateusz Morawiecki. - Dziękuję za Państwa codzienną pracę i zaangażowanie, które współtworząc imponujące dokonania Instytutu, przyczyniają się rozwoju polskiej nauki i naszej ojczyzny - zakończył.
Z okazji jubileuszu pracownikom i dyrektorowi Instytutu życzenia złożył także prezes centrum Łukasiewicz, Piotr Dardziński. W swoim liście przekazał niezwykłą wiadomość. - Wierzę, że dzięki instytucjom takim jak ITME, Polska jest w stanie konkurować w globalnym wyścigu innowacyjności – napisał w liście skierowanym do uczestników gali. - Już wiemy, że konsorcjum koordynowane przez ITME uzyskało dofinansowanie w ramach największego europejskiego programu badawczego Horyzont 2020 Teaming for Exellence. Projekt ten, realizowany z wieloma wiodącymi ośrodkami w Europie, ma na celu stworzenie „Centrum Doskonałości” i konkurowanie z wiodącymi światowymi jednostkami naukowymi - dodał.
Projekt ITME, dotyczący rozwijania technologii wzrostu kryształów znalazł się pośród 13 zwycięskich zgłoszeń z całej Europy. Nowe rozwiązania, jakie zostaną wypracowane, znajdą zastosowania w obszarach: nanofotoniki, optoelektroniki, telekomunikacji, medycyny oraz fotowoltaiki. - Działalność Instytutu skupia się na prowadzeniu niezwykle ważnych i nowatorskich dla polskiej gospodarki projektów oraz poszukiwaniu rozwiązań i zastosowań znanych, ale odkrywanych na nowo, materiałów w przemyśle – podkreślała Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii.
Dyrektor Instytutu poinformował także o planach dalszego rozwoju ITME. Ważną rolę w tym obszarze odegrają badania nad dwoma postaciami grafenu. - W przyszłym roku nasz potencjał produkcyjny w ramach grafenu płatkowego zwiększy się ok. 100-krotnie, w istotny sposób zwiększymy także nasze możliwości w zakresie grafenu foliowego – ogłosił dyrektor. Goście zaproszeni na galę otrzymali specjalnie przygotowane na tę okazję upominki: jubileuszowe wydanie katalogu, pendrive oraz kubek ze zdjęciem papieru grafenowego spod mikroskopu.
Źródło: ITME