Najmniejszy egzoszkielet na świecie

Ottobock

Podczas targów Hannover Messe, które odbędą się od 1 do 5 kwietnia 2019 r., firma Ottobock zaprezentuje najnowsze, przemysłowe egzoszkielety. Wszyscy, którzy odwiedzą stoisko G18 w hali nr 17, będą mieli okazję osobiście przetestować wynalazek i ocenić jego działanie.

- Egzoszkielety, zaprojektowane do zastosowań przemysłowych, przyniosą trwałe zmiany w wielu środowiskach pracy - mówi dr Sönke Rössing, szef Ottobock Industrials. - Mogą odegrać ważną rolę w zapobieganiu obrażeniom w miejscu pracy w wielu sektorach oraz pomóc w zwiększeniu ergonomii miejsc pracy. Opierając się na naszej 100-letniej wiedzy biomechanicznej i ortopedycznej, kierujemy tą zmianą.

Paexo Thumb - najmniejszy egzoszkielet na świecie

Nowy egzoszkielet Paexo Thumb wspiera ludzi, którzy codziennie w swojej pracy do różnych zadań używają kciuka, np. przy przycinaniu lub podłączaniu na liniach montażowych. Mały i niezwykle lekki egzoszkielet odciąża kciuk nawet o 70%, przekierowując siłę na całą rękę. Zmniejsza to obciążenie stawów i chroni czubek palca przed oddziaływaniem mechanicznym. Ponadto użytkownicy Paexo Thumb automatycznie ustawiają optymalną pozycję dłoni podczas wykonywania pracy.

- Paexo Thumb jest najmniejszym egzoszkieletem na świecie, ale ma imponujący efekt - mówi Rössing. - Został on opracowany z wykorzystaniem nowych możliwości oferowanych przez drukowanie 3D oraz w ścisłej współpracy między naszymi ekspertami w dziedzinie biomechaniki i partnerami branżowymi - dodaje.

Ottobock opracował i przetestował Paexo Thumb wraz z firmami z branży motoryzacyjnej i AGD. Nowe urządzenie zostało wdrożone m.in. w lakierniach i na liniach montażowych. - Potencjał Paexo Thumb jest widoczny. To proste, ale innowacyjne rozwiązanie zapobiegające problemom stawów dłoni - mówi Rössing.

Paexo Thumb jest jednym z pierwszych produktów Ottobock, które zostaną wyprodukowane seryjnie za pomocą drukarki 3D. Egzoszkielet jest wytwarzany w Niemczech w siedmiu rozmiarach i będzie dostępny od końca kwietnia 2019 r. Dla indywidualnych klientów ceny zaczynają się od 400 zł za sztukę. Firmy zainteresowane testowaniem produktu mogą otrzymać próbki z siedmioma sztukami za 640 zł.

Paexo Wrist – wsparcie dla nadgarstka

Nowy Paexo Wrist będzie również dostępny od kwietnia 2019 r. Ten egzoszkielet podtrzymuje nadgarstek, gdy użytkownik podnosi i trzyma ciężkie przedmioty. Ottobock Industrials oparł nadgarstek Paexo na urządzeniu medycznym, którego celem jest leczenie takich stanów chorobowych jak zapalenie stawów nadgarstku. Służy jako narzędzie zapobiegawcze w warunkach przemysłowych do ochrony wrażliwego obszaru nadgarstka. Można go stosować m.in. podczas trzymania środków urządzeń spawalniczych lub przenoszenia oraz instalowania generatorów i silników rozruchowych.

Innowacyjny materiał Paexo Wrist sprawia, że jest szczególnie wygodny w noszeniu, ponieważ reguluje temperaturę skóry. Można go włożyć i wyjąć jedną ręką, a cena zaczyna się od 640 zł.

Paexo Shoulder - praca powyżej głowy stała się łatwa

Paexo Shoulder był pierwszym produktem, który został wprowadzony przez Ottobock Industrials i był dostępny od października 2018 r. Ważący zaledwie 1,9 kg jest najlżejszym egzoszkieletem tego rodzaju. Ramię Paexo jest noszone blisko ciała, podobnie jak plecak. Muszle ramion przenoszą ciężar uniesionych ramion na biodra, wykorzystując mechaniczną technologię wyciągania linki. Zapewnia to zauważalną ulgę dla mięśni barków i stawów, a także pozwala użytkownikom na wykonywanie bardziej zaawansowanych czynności. Projekt opiera się na naturalnych ruchach człowieka. Użytkownicy mogą chodzić, siedzieć i podnosić przedmioty za pomocą egzoszkieletu. Można go zakładać i zdejmować w mniej niż 20 sekund, a czas noszenia to nawet ponad osiem godzin.

Fakt, że ramię Paexo można stosować w bardzo różnych sektorach np. w firmach lotniczych i motoryzacyjnych, w przemyśle spożywczym, w stoczniach i na placach budowy. Od 2012 r. Ottobock bada innowacyjne rozwiązania, dzięki którym praca w przemyśle, logistyce i handlu staje się bardziej ergonomiczna.

Źródło: Ottobock

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę