Modernizacja systemu oświetlenia z bezprzewodowym sterowaniem

Modernizacja oświetlenia z bezprzewodowym sterowaniem Luxon LED

Po udanej, wcześniejszej współpracy firma Safran Transmission Systems Poland zwróciła się do Luxon LED o modernizację już istniejącego oświetlenia w starszych budynkach.

Safran Transmission Systems Poland to jeden z liderów przemysłu lotniczego, który od 2001 r. produkuje w Polsce komponenty do silników samolotowych. Współpracuje z ponad 30 polskimi dostawcami i zatrudnia ok. 900 pracowników. Produkcja odbywa się w 3 dużych zakładach zlokalizowanych na terenie naszego kraju. Firma Skanska, która jest generalnym wykonawcą nowych budynków dla Safran, zwróciła się do Luxon LED z prośbą o współpracę w doborze oświetlenia w ramach nadbudowy nowego obiektu przy istniejącej już hali produkcyjnej. Po udanej współpracy Luxon LED otrzymał zapytanie bezpośrednio od firmy Safran o modernizację już istniejącego oświetlenia w starszych budynkach. Po przeprowadzonym audycie zaproponowane zostały rozwiązania spełniające oczekiwania właściciela specjalistycznych hal produkcyjnych.

zakład produkcyjny
Zakład produkcyjny firmy Safran Transmission Systems Poland

Dzięki modernizacji oświetlenia udało nam się zredukować emisję dwutlenku węgla o około 240 ton w skali roku, równolegle udało nam się osiągnąć redukcję kosztów z tytułu zużycia energii elektrycznej o około 20% – mówi Piotr Juszczyk, kierownik utrzymania ruchu w firmie Luxon.

Modernizacja oświetlenia z wykorzystaniem istniejących tras kablowych.

W nowych budynkach system oświetleniowy został zaprojektowany od podstaw. W przypadku modernizacji konieczne było spełnienie oczekiwań klienta, dotyczących braku możliwości zmiany tras kablowych. Oprawy musiały zostać zamontowane na już istniejących trasach, co było uwarunkowane całodobową pracą pracowników oraz lokalizacją maszyn. Wyzwaniem było również dopasowanie takiego systemu sterowania, który byłby bezprzewodowy i umożliwiałby zmianę parametrów oświetlenia, dostosowując je do aktualnych warunków pracy. Ważnym kryterium wyboru dla inwestora była efektywność opraw i możliwie jak najlepsza optymalizacja pobieranego prądu.

Oprawy o dużej efektywności i niskim współczynniku olśnienia

W nowych budynkach zamontowano ok. 600 opraw LED ze sterowaniem oświetlenia w systemie Helvar. W zmodernizowanej hali na istniejących trasach kablowych zastosowano ok. 1500 opraw z modułem Casambi z uwzględnieniem zwiększenia natężenia światła w wyznaczonych obszarach hali produkcyjnej. System bezprzewodowego sterowania Casambi pozwolił na ograniczenie kosztów instalacji poprzez wyeliminowanie dodatkowego okablowania DALI, dzięki czemu również praca produkcji nie była zakłócona zmianami montażowymi.

Nie było konieczności zastosowania nowego kabla sygnałowego. Każda oprawa sterowana jest indywidualnie, a w konkretnym obszarze możliwa jest zmiana scen świetlnych, dostosowując je do aktualnych warunków pracy i wymagań produkcyjnych. Parametrami oświetlenia można zarządzać z poziomu urządzenia mobilnego z wykorzystaniem zainstalowanej w nim aplikacji. W obiekcie uwzględniono również czujniki ruchu, które swobodnie można podpinać pod aplikację Casambi, przypisując je do konkretnych opraw. Dla osiągnięcia niskiego współczynnika olśnienia oraz wysokiego współczynnika IP, w budynkach zamontowano takie oprawy, jak Ultima, Industrial i Highbay o wysokiej mocy.

oświetlenie w hali produkcyjnej

Korzyści dla klienta z modernizacji oświetlenia:

  • Wyraźne ograniczenie zużycia energii, niższe koszty eksploatacyjne;
  • Bezprzewodowy system sterowania z możliwością indywidualnego dostosowania parametrów opraw;
  • Wymiana oświetlenia 1:1 bez ingerencji w obecną instalację elektryczną;
  • Poprawa natężenia światła nawet do 300%
  • 10-letnia gwarancja na oprawy;
  • Obniżenie współczynnika olśnienia i poprawa komfortu pracy.

Źródło: Luxon LED

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę