elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Mobilne okablowywanie nowym stanowiskiem roboczym firmy Rittal

Rittal
Reklama
Reklama

Ergonomiczność, modułowość i uniwersalność to podstawowe cechy nowego, mobilnego stołu do okablowywania Wire Station 540 firmy Rittal. Nowy, modułowy system Rittal pozwala na indywidualne dopasowanie stołu do procesu montażu. W połączeniu z automatem do konfekcjonowania przewodów Wire Terminal i oprogramowaniem narzędziowym Eplan Smart Wiring jest kolejnym krokiem w kierunku automatyzacji.

Okablowywanie komponentów w budowie aparatury sterowniczej i rozdzielczej jest nadal czynnością wykonywaną - w większości przypadków - ręcznie. W sytuacji gdy konfekcjonowanie przewodów odbywa się automatycznie, np. za pomocą Rittal Wire Terminal, to nadal ich instalację w szafie sterowniczej lub na płycie montażowej wykonywało się dotychczas w tradycyjny sposób – ręcznie. Podobnie jak konfekcjonowanie przewodów o większych przekrojach czy montaż złączy stykowych. To był główny powód, dla którego firma Rittal wprowadziła na rynek zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii stanowisko robocze Wire Station 540, które pozwala na zwiększenie wydajności i efektywności czynności wykonywanych przez specjalistów.

Reklama

Dopasowanie do indywidualnych potrzeb

Podstawę mobilnego stanowiska Wire Station 540 stanowi stół roboczy, którego wysokość można dopasować do wzrostu osoby obsługującej i warunków pracy. W zestawie znajduje się moduł szuflad na narzędzia ręczne a do wyposażenia stanowiska można dodać np. lampę LED z funkcją ściemniania, która zapewnia równomierne oświetlenie miejsca pracy, listwy zasilające oraz wielofunkcyjny uchwyt monitora. Przymocowanie rolek kabli, wiązek przewodów oraz półek jest dodatkową opcją, która ułatwia montaż. W przypadku mobilnego stołu Wire Station 540 można w prosty i łatwy sposób zintegrować urządzenia półautomatyczne do konfekcjonowania przewodów takie jak: półautomaty do cięcia, usuwania izolacji i zaciskania końcówek przewodów. Stanowisko robocze umożliwia także efektywne i łatwe wykonywanie wszystkich prac związanych z przewodami o większych przekrojach oraz wymagających specjalnej obróbki końcówek.

Reklama

Uchwyt, który umożliwia przymocowanie szynowych magazynków przewodów pochodzących z maszyny Wire Terminal do stanowiska roboczego, w połączeniu z opcjonalnym monitorem staje się idealnym interfejsem do wykorzystania oprogramowania Eplan Smart Wiring.

Czasochłonne przemieszczanie się tam i z powrotem pomiędzy szafą sterowniczą a stołem warsztatowym należy już do przeszłości. Rozwiązanie Wire Station jest na kółkach i pozwala na jego w pełni mobilne zastosowanie, np. w warsztacie. Dzięki temu, ręcznie lub automatycznie konfekcjonowane przewody, wszystkie narzędzia, półautomaty i dodatkowe materiały są zawsze w zasięgu ręki. Rozwiązanie takie jak Wire Station jest optymalnym interfejsem pomiędzy automatycznym konfekcjonowaniem przewodów a pracą manualną przy szafie sterowniczej.

Źródło: Rittal

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama