Luxon doceniony za najlepszą inwestycję oświetleniową 2022

Luxon doceniony za najlepszą inwestycję oświetleniową 2022 Canva

Na początku 2022 r. firma Luxon LED we współpracy z ControlTec zakończyła modernizację oświetlenia zakładów CIECH w Janikowie i Inowrocławiu, co miało głównie poskutkować obniżeniem opłat za energię elektryczną oraz wygenerować mniejszy ślad węglowy w całej spółce CIECH. Realizacja jednej z największych tego typu inwestycji w Polsce i Europie została doceniona przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego. Nagrodził on modernizację wykonaną przez Luxon LED tytułem Najlepszej Inwestycji Oświetleniowej 2022.

– Do początku 2022 r. zrealizowaliśmy ponad 9 000 projektów modernizacji oświetlenia w Polsce i Europie. Bez wątpienia modernizacja zakładów CIECH Soda Polska w Janikowie i Inowrocławiu była najbardziej imponującą inwestycją, nie tylko ze względu na skalę wyzwania, ale również efekty. Wymieniliśmy ponad 14 000 opraw na dwóch czynnych zakładach w 6 miesięcy, co przyniosło ok. 10 000 MWh rocznej oszczędności i ok. 8 000 ton redukcji emisji CO2. Inwestycja była elementem strategii ESG grupy Ciech i realizuje jej cele zrównoważonego rozwoju, ale przy obecnych cenach energii była też strzałem w dziesiątkę w zakresie optymalizacji kosztów – tak nagrodzoną inwestycję podsumował dyrektor handlowy Luxon LED Michał Wyborski.

Komisja wzięła pod uwagę zarówno zakres inwestycji, jak i osiągnięty rezultat oświetleniowy. Wymieniono 14 000 opraw oświetleniowych w halach produkcyjnych, pomieszczeniach administracyjno-biurowych i socjalnych oraz na terenie zewnętrznym, uzyskując wymagane poziomy oświetlenia. Wymianę prawie 12 000 opraw w pomieszczeniach produkcyjnych wykonywano bez przerywania procesów produkcyjnych, które trwają 24 godziny na dobę w warunkach wysokiej temperatury, dużego zapylenia i unoszących się w powietrzu oparów substancji chemicznych. Nad realizacją czuwało 4 kierowników robót, którzy współpracowali z 16 ekipami monterskimi. Była to praca w trudnych warunkach, takich jak zapylenie czy wysoka temperatura. Monterzy wykorzystywali m.in. techniki alpinistyczne oraz byli wyposażeni w maski pełnotwarzowe z filtrami chemicznymi.

Modernizację przeprowadzono w ciągu zaledwie 6 miesięcy – co wymagało niezwykle dobrej organizacji pracy i zaangażowania ze strony pracowników firmy Luxon LED. Uzyskane oszczędności rocznego zużycia energii w wysokości 10 000 MWh mogą być dla innych zakładów produkcyjnych wiarygodnym przykładem konieczności wymiany oświetlenia na nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LED.

Źródło: Luxon

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę