Kanclerz Niemiec odwiedza firmę HARTING na Hannover Messe

Kanclerz Niemiec odwiedza Harting na targach Hannover Messe Harting

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, Jonas Gahr Støre, premier Norwegii i Robert Habeck, federalny minister gospodarki i ochrony klimatu: na targach Hannover Messe 2024 dowiedzieli się o najważniejszych wydarzeniach Grupy Technologicznej – rozwiązaniach łączności dla głównych tematów produkcji neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, energii dla przemysłu i sztucznej inteligencji. Najważniejsze na świecie targi przemysłowe poświęcone są w tym roku celowi silnego i zrównoważonego przemysłu. W tym kontekście Harting Technology Group prezentuje swoje produkty dla All Electric Society. Zielonej przyszłości, w której cała energia pochodzi ze źródeł odnawialnych, a następnie jest przekształcana w energię elektryczną. 

Rozpoczynając targi, Olaf Scholz i Jonas Gahr Støre zatrzymali się na stoisku targowym firmy HARTING i uważnie obserwowali, jak objaśniano im ogniwo paliwowe, w którym wodór jest przekształcany w energię. Jest to wspólny projekt z norweską firmą TECO2030, w ramach którego HARTING dostarcza technologię połączeń. W szczególności, Grupa Technologiczna dostarcza Han-Modular i kombinację złączy M12/RJ45 dla modułu ogniwa paliwowego. Ponadto dla całej infrastruktury: produkcji wodoru, transportu i przesyłu energii. 

– Chcemy kształtować przyszłość za pomocą technologii dla ludzi - taka jest nasza wizja. I jedna rzecz jest bardzo jasna: możemy stworzyć przyszłość neutralną dla klimatu tylko dzięki najnowocześniejszej technologii. Złącza i rozwiązania kablowe wymagane do osiągnięcia tego celu są dostarczane przez nas – jak podkreślił Philip Harting, CEO HARTING Technology Group.

Kanclerz Niemiec odwiedza firmę HARTING na Hannover Messe zdjęcie w treści artykułu

Habeck, HARTING i nadchodzące wyzwania

Drugiego dnia targów HARTING zaprezentował projekt rozwoju złączy wspieranych przez sztuczną inteligencję federalnemu ministrowi gospodarki i ochrony klimatu, Robertowi Habeckowi. Wraz z partnerami Microsoft i Siemens, grupa technologiczna zaprezentowała mu, w jaki sposób sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować rozwój zorientowany na zastosowania w produktach przemysłowych: Dane wejściowe w języku naturalnym są interpretowane przez wysoko rozwinięte algorytmy rozpoznawania i rozumienia kontekstowego firmy Microsoft w celu dostosowania produktów do konkretnych wymagań i tworzenia modeli 3D dla oprogramowania CAD (oprogramowanie NX firmy Siemens) przy użyciu złącza AI firmy HARTING. Przyspiesza to procesy rozwojowe, umożliwia rozwiązania łączności, które są idealnie dostosowane do aplikacji i zapewnia najniższe możliwe wykorzystanie zasobów.

Na targach Hannover Messe grupa technologiczna przedstawiła również informacje na temat dotychczasowego przebiegu działalności. W tym roku HARTING spodziewa się spadku przychodów ze sprzedaży o -8% w porównaniu z wynikami z poprzedniego roku (1,036 mln). 

Przewidywaliśmy to sześć miesięcy temu i widzimy potwierdzenie naszych planów – mówi Philip Harting. Powodem tego jest kulejąca niemiecka gospodarka, wysokie ceny energii, wyzwania związane z wojną i terroryzmem oraz brak dostępu do zasobów i surowców. – Jednak najgorsze już za nami. Napływające zamówienia znów rosną. 

Harting widzi możliwości wzrostu w perspektywie średnioterminowej dzięki możliwościom wynikającym z dekarbonizacji, elektryfikacji i cyfryzacji w ramach transformacji przemysłowej. Na tym opiera się misja Grupy Technologicznej - "Connecting the All Electric Society". Przeniesienie linii życia "Dane" i "Moc".

Wizja przyszłości firmy HARTING

All Electric Society opisuje wizję świata, w którym zapotrzebowanie na energię jest zaspokajane przez energię elektryczną. Wymagana energia jest pozyskiwana z zasobów odnawialnych, takich jak wiatr i słońce, a następnie przekształcana w energię elektryczną i rozprowadzana w inteligentnych sieciach zgodnie z zapotrzebowaniem. Łączenie sektorów jest jednym z kluczowych warunków wstępnych pomyślnego wdrożenia AES. Sektory odnoszą się tutaj do obszarów mobilności, przemysłu, energii, infrastruktury i rolnictwa. Celem jest połączenie tych sektorów w jeden system. W jaki sposób? Za pomocą linii danych i zasilania. Stanowią one kręgosłup łączenia sektorów i muszą być w stanie przepływać bez przeszkód przez cały system. I tu właśnie wkracza Harting! Dzięki innowacyjnej technologii połączeń i indywidualnym, niestandardowym rozwiązaniom kablowym.

Są to kluczowe tematy HARTING na targach:

Zgodnie z mottem targów "Energizing a Sustainable Industry", Grupa Technologiczna prezentuje na swoim stoisku innowacyjne technologie - w tym roku koncentrując się na sektorach energii, przemysłu, mobilności i rolnictwa.

Sektor energetyczny: Nacisk kładziony jest na technologię połączeń, w szczególności do magazynowania energii w systemach akumulatorowych lub w systemach magazynowania wodoru oraz inteligentnego sterowania przepływami energii za pośrednictwem inteligentnych sieci. Oprócz Han-Modular oraz złączy sieciowych M12 i RJ45, Han-Eco zdobył nagrodę "Data Centre Excellence Award" w kategorii "Rozwiązanie dystrybucji zasilania roku dla centrów danych". Nagroda została przyznana przez brytyjskie czasopismo branżowe Electrical Review.

Sektor przemysłowy: W tym sektorze Technology Group prezentuje rozwiązania łączności dla inteligentnych systemów sterowania w produkcji. Nowoczesne zarządzanie fabryką wymaga dostępu do wszystkich dostępnych danych przez cały czas. W ten sposób można na przykład ocenić ślad węglowy lub bilans energetyczny. Na targach HARTING prezentuje konfigurator online, który może być używany do konfigurowania indywidualnego okablowania M12.

Sektor mobilności: Na tegorocznych targach w Hanowerze Grupa Technologiczna koncentruje się na rozwiązaniach do ładowania samochodów elektrycznych. Na przykład złącze NACS (North American Charging Standard) nadaje się do zastosowań w domach prywatnych i pojazdach.

Sektor rolniczy: Jeśli chodzi o sektor rolniczy, HARTING zaprezentuje na swoim stoisku produkty do elektrycznego przenoszenia mocy. Tymczasem dzisiejsze ciągniki to ultranowoczesne pojazdy. Są one podłączone do Internetu za pośrednictwem systemów GSM, a coraz więcej systemów komunikuje się ze sobą, aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność w terenie. Jednakże, jeśli chodzi o przenoszenie mocy, nadal pozostaje trochę do nadrobienia, ponieważ jest to obecnie proces mechaniczny. Firma HARTING pomogła opracować standard przesyłu energii elektrycznej, który oprócz wymaganej mocy umożliwia również równoległą komunikację danych – złącze AEF.

Źródło: HARTING

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę