International Supplier Day na Konferencji PSEW 2023

International Supplier Day na Konferencji PSEW 2023 Canva

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Według raportu PSEW Polska ma potencjał MEW na poziomie 33 GW, a polska część Morza Bałtyckiego posiada wiele nowych obszarów pod inwestycje offshore. Przy wykorzystaniu tego całego potencjału morska energetyka wiatrowa mogłaby zaspokajać nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, a local content mógłby osiągnąć 65%, co bez wątpienia stanowi szansę dla polskiej gospodarki. 

Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nowy scenariusz do Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) zakłada czterokrotny wzrost mocy z OZE: 68% mocy zainstalowanych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym i ponad 50% udziału w produkcji energii elektrycznej. Morska energetyka wiatrowa ma odpowiadać za 5,9 GW w 2030 i 18 GW w 2040 r. Jednak eksperci dostrzegają znacznie większy potencjał polskiego sektora offshore, który mógłby osiągnąć nawet 33 GW. Najlepsze wykorzystanie potencjału polskiej części Bałtyku będzie w najbliższych latach kluczowe dla budowania naszej niezależności i silnej gospodarki.

Potrzeba dużego zaangażowania inwestorów 

Ta nowa perspektywa i inwestycje będą wymagały dużego zaangażowania inwestorów, państwa i środków finansowych, aby skutecznie je zrealizować. Dlatego Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zaprasza firmy zainteresowane rozwojem sektora offshore na International Supplier Day w trakcie Konferencji PSEW2023 w Serocku (2022 czerwca). W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele wybranych Ambasad państw UE oraz inwestorzy z międzynarodowym doświadczeniem w rozwoju morskich farm wiatrowych. Szczególny nacisk położony będzie na budowę silnego europejskiego łańcucha dostaw dla sektora offshore oraz tworzenie ram współpracy międzynarodowej w tym obszarze. Polskie firmy będą miały doskonałą okazję nawiązania kontaktów biznesowych z partnerami zagranicznymi, tym samym zyskując szansę wejścia na rynki zachodnie.

– Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce niesie ze sobą duże możliwości zbudowania wysokiej pozycji polskich przedsiębiorców w regionalnym, europejskim i światowym łańcuchu wartości offshore. International Supplier Day to okazja dla polskich firm na nawiązanie kontaktów z partnerami zagranicznymi oraz wykorzystanie synergii płynącej z tej współpracy. Tworzenie efektywnych sojuszy z doświadczonymi partnerami zagranicznymi pomoże budować silny sektor morskiej energetyki wiatrowej w Polsce w sposób optymalny kosztowo i wspierając rodzimy przemysł – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Duży potencjał, duże wyzwania

Wiele wyzwań stoi także przed Polską w obszarze rozwoju projektów pierwszej fazy, które wchodzą właśnie w najważniejszy etap realizacji, a także drugiej fazy projektów offshore – do końca maja poznamy bowiem wszystkich zwycięzców nowych lokalizacji. To też kluczowa kwestia wykorzystania narodowego potencjału polskich dostawców i osiągnięcia jak najwyższego poziomu local content.

 – W trakcie konferencji PSEW spojrzymy na długoterminowy potencjał offshore w Polsce i wspólnie odpowiemy na pytanie – jak efektywnie go wykorzystać, jakie działania, jako branża musimy podjąć. Nie zapominamy także o innych interesujących obszarach – wykorzystanie morskiej energetyki wiatrowej do produkcji zielonego wodoru, sprzedaż energii w kontraktach cPPA, czy niezwykle ważne zagadnienia związane ze współistnieniem MFW z innymi użytkownikami morza – żeglugą, sektorem rybołówstwa czy marynarką wojenną i innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo – mówi Piotr Czopek, dyrektor ds. regulacji, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

 – W kolejnych latach rozwój morskich farm wiatrowych może dać impuls rozwoju dla Polski, a Pomorze stać się znaczącym ośrodkiem na gospodarczej mapie łańcucha wartości dla przemysłu offshore i dla działalności Equinor w Polsce. Nasze trzy projekty Bałtyk o łącznej mocy 3 GW – rozwijane w ramach dwóch faz offshore w Polsce – mają potencjał wygenerować ok. 10 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy. Długoterminowe cele dla MEW i zachowanie płynności inwestycyjnej między pierwszą i drugą fazą będą sprzyjać utrzymaniu tempa transformacji energetycznej i inwestowaniu w moce produkcyjne przez dostawców na terenie naszego kraju – mówi Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.

– Jako Baltic Power – najbardziej zaawansowany projekt realizowany w Polskiej części Morza Bałtyckiego od lat angażujemy się w rozwój polskiego łańcucha dostaw m.in. organizując cyklicznie Suppliers Day, które stanowią platformę wymiany wiedzy i doświadczeń dla naszych partnerów biznesowych. Biorąc pod uwagę ambitne plany rozwoju projektów offshore wind w Grupie Orlen koncern podjął strategiczną decyzję o budowie w Świnoujściu pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm, który będzie gotowy na przełomie 2024 i 2025 r. – mówi Jarosław Trybuchowicz prezes Baltic Power oraz Orlen Neptun.

Konferencja PSEW 2023 odbędzie się już 2022 czerwca w Serocku. Na International Supplier Day PSEW zaprasza na 22 czerwca 2023 r.

Źródło: PSEW

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę