Inteligentne czujniki termiczne nie tylko do kontroli przemysłowej

Firma Flir wprowadza na rynek stacjonarne kamery A400 i A700, które będą mogły służyć jako inteligentne czujniki termowizyjne oraz jako kamery do strumieniowania danych. Przeznaczeniem nowych produktów jest monitoring urządzeń, linii produkcyjnych, infrastruktury krytycznej, a także wykrywanie podwyższonej temperatury ciała. Pierwszy transport nowych czujników termicznych Flir A400/A700 trafi do podmiotów pracujących na rzecz powstrzymania koronawirusa.

Te niezwykle zaawansowane w swojej konfiguracji, inteligentne kamery pozwalają na dokładne i bezkontaktowe monitorowanie temperatury w wielu dziedzinach, w tym w kontroli procesu produkcyjnego, rozwoju produktów, kontroli emisji, zarządzaniu odpadami, utrzymaniu obiektów oraz poprawie sytuacji w zakresie BHP i ochrony środowiska. Flir A400/A700 w opcji inteligentnego czujnika (Smart Sensor) trafi głównie do podmiotów zajmujących się walką z koronawirusem. Produkty z tej serii oferują wielokanałowy przesył obrazu, rozproszoną architekturę oraz łączność z siecią Wi-Fi, a tym samym zwiększają prędkość przesyłania danych, umożliwiają szybsze podejmowanie decyzji i zapewniają profesjonalistom większą wydajność i bezpieczeństwo.    

Kamery Flir z serii A400/A700 zaprojektowane zostały w dwóch konfiguracjach, które pozwalają lepiej spełniać wymagania w konkretnych zastosowaniach. Konfiguracja inteligentnego czujnika (Smart Sensor) zalecana do mierzenia podwyższonej temperatury ciała oferuje zarówno zaawansowane narzędzia pomiarowe, jak i alarmy w rozproszonej architekturze, aby umożliwiać szybsze podejmowanie kluczowych decyzji. Konfiguracja strumieniowania obrazów (Image Streaming) zapewnia możliwość wielokanałowego przesyłania obrazu termicznego, pomagając tym samym w optymalizacji kontroli procesu, usprawnieniu zarządzania jakością i rozpoznawaniu potencjalnych awarii, które mogłyby prowadzić do zatrzymania linii produkcyjnej. 

Użytkownik może zaprojektować swoje urządzenie, wybierając konfigurację inteligentnego czujnika lub strumieniowania danych, decydując się na korpus kamery A400 albo A700, zależnie od pożądanej rozdzielczości, a następnie dodaje obiektyw i inne dodatkowe akcesoria potrzebne dla danego zastosowania. 

Kamery termowizyjne Flir od ponad 40 lat zapewniają profesjonalistom technologię, która nie tylko zwiększa ich możliwości, ale także bezpieczeństwo pracy – przekonuje Jim Cannon, prezes i dyrektor generalny Flir. – Cały świat staje ramię w ramię przeciwko ogólnoświatowej pandemii COVID-19. W obliczu zapotrzebowania na technologię termowizyjną firma Flir zadecydowała o wysłaniu pierwszych nowych kamer z serii A do profesjonalistów, którzy wykorzystują je do wykrywania podwyższonej temperatury ciała, stosując je w połączeniu z innymi podobnymi narzędziami, aby pomóc zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.  

Co więcej, Flir prowadzi obecnie testy wersji beta zautomatyzowanego oprogramowania do wykrywania podwyższonej temperatury ciała, które jest w pełni zintegrowane z kamerami termowizyjnymi Flir zatwierdzonymi przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Zostało ono stworzone, by szybko zwiększać dokładność, łatwość obsługi i prędkość istniejących procedur kontroli. Firma Flir wyda oświadczenie na temat tego urządzenia w drugim kwartale 2020 r.  

Źródło: Flir

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę