Innowacyjne i wysokowydajne wentylatory filtrujące STEGO

Innowacyjne i wysokowydajne wentylatory filtrujące STEGO Stego

Wysoka temperatura bardzo niekorzystnie wpływa na aparaty elektryczne i podzespoły elektroniczne, które pracują w szafach sterowniczych czy rozdzielczych. Zbyt wysoka temperatura może powodować zakłócenia w pracy układów, a w wielu przypadkach może nawet dojść do zatrzymania procesu produkcyjnego. Firma STEGO od lat produkuje i rozwija szeroką gamę wentylatorów z filtrami. Rodzina wentylatorów FFP (Filter Fan PLUS), która jest na rynku już ponad 3 lata, doskonale się sprawdza w nawet ekstremalnych warunkach pracy.

Wentylatory z filtrem serii Plus produkcji STEGO dają sprawdzone już i interesujące możliwości. Dodaliśmy „Plus” do nazwy produktu, ponieważ ten „Plus” to lepszy przepływ powietrza i większe bezpieczeństwo.

Dwa systemy – FPI i FPO – oraz klapy grawitacyjne

Istnieją dwie różne strategie chłodzenia stosowane zależnie od rodzaju aplikacji. Jedna z nich polega na wtłoczeniu chłodniejszego powietrza zewnętrznego do obudowy szafy sterowniczej, a druga – na aktywnym usuwaniu z niej ciepłego powietrza. Te strategie są podstawą dwóch systemów stosowanych w naszych rozwiązaniach wentylatorów z filtrami Plus: FPI, który aktywnie wprowadza świeże powietrze do obudowy szafy (I = IN), i FPO, który aktywnie usuwa z niej ciepłe powietrze (O = OUT).

Każdy system FPI i FPO składa się z wentylatora i odpowiedniego filtra (na wylocie lub na wlocie). Powietrze wlatuje do szafy sterowniczej, przechodząc w każdym przypadku przez komponent zawierający matę filtracyjną – niezależnie od tego, czy wlot powietrza jest aktywny (tj. wentylator nadmuchowy), czy pasywny (filtr wejściowy).

klapy grawitacyjne w wentylatorach

Wylot powietrza jest zawsze wyposażony w nowe rozwiązanie, tj. klapy grawitacyjne, które zostało zgłoszone do opatentowania. W efekcie, niezależnie od systemu, używana jest tylko jedna mata filtracyjna. Nowa technologia sprawia, że nie ma potrzeby stosowania więcej niż jednej maty, a powietrze może bez przeszkód przepływać. Zwiększenie strumienia przepływu powietrza w systemach FPI i FPO wpływa na polepszenie cyrkulacji w porównaniu z instalacjami, w których zastosowano 2 maty filtracyjne. W efekcie chłodzenie jest skuteczniejsze.

Na poprawę cyrkulacji powietrza w wentylatorach z filtrem Plus ma wpływ nie tylko udoskonalony wylot z wentylatora, ale również kształt klap grawitacyjnych, który wspomaga natężenie przepływu powietrza. Klapy nie są płaskie, lecz mają kształt idealnej krzywizny. Powoduje to, że nawet na niewielki przepływ powietrza reagują optymalnym otwarciem. Dzięki temu opory przepływu powietrza są minimalne.

klapy grawitacyjne w wentylatorach

Stosowanie wentylatorów z filtrem Plus, w których przepływ powietrza do szafy sterowniczej jest „blokowany” na wlocie przez jedną matę filtracyjną, korzystnie wpływa na częstotliwość konserwacji systemu FPO, w którym wentylator wraz z klapami grawitacyjnymi znajduje się w górnej części. Wynika to z tego, że powietrze jest wciągane do szafy sterowniczej przez całą powierzchnię maty filtracyjnej, która znajduje się w filtrze na wlocie FPO 118. W związku z tym pyły i zanieczyszczenie są zatrzymywane na całej powierzchni maty.

Jeśli wentylator połączony z matą filtracyjną (np. FPI 018) zostanie zabudowany po stronie wlotu powietrza, piasta wentylatora osiowego blokuje środek, a ramy wentylatora – naroża maty. Powoduje to, że ok. 40% powierzchni maty może pozostać nieaktywne i nie uczestniczyć w wymianie powietrza. Cząstki pyłu wyłapane przez filtr pokrywają jedynie obszar okrągłego pierścienia. Efektem jest szybsze zanieczyszczenie maty i konieczność jej wcześniejszej wymiany.

mata filtracyjna wentylatora

Kiedy nie ma potrzeby chłodzenia systemu, klapy grawitacyjne zostają całkowicie zamknięte i zatrzymują resztkowe ciepło lub ciepło wytworzone przez element grzewczy wewnątrz szafy sterowniczej. Maty filtracyjne, ze względu na swoją porowatą strukturę, są z reguły źródłem nieszczelności w szafie. Nawet jeśli wentylator nie pracuje, maty filtracyjne umożliwiają przepływ powietrza, co powoduje niepożądany odpływ ciepła z szafy sterowniczej.

Technologia klap grawitacyjnych jest bardzo innowacyjna. Firma STEGO jest pionierem w tej dziedzinie, ponieważ na rynku nie ma innych porównywalnych systemów, które używają tylko jednej maty filtracyjnej.

Zapadkowy mechanizm montażowy

Wentylator z filtrem Plus można zamontować w wycięciu ściany szafy sterowniczej bez użycia żadnych narzędzi. Do mocowania służą 4 klamry z mechanizmem zapadkowym zgłoszonym do opatentowania.

Klamry są umieszczone po jednej w każdym narożu wentylatora z filtrem i zapewniają dobrą stabilność. Są obsługiwane od zewnątrz i po naciśnięciu blokują się w pozycji montażowej, wytwarzając dźwięk „kliknięcia”. Potwierdza to, że wentylator został poprawnie zainstalowany. Stanowi to dodatkową pomoc dla montera, który uzyskuje potwierdzenie, że każda z klamer została prawidłowo zablokowana oraz że wentylator z filtrem jest osadzony mocno i stabilnie.

mechanizm zapadkowy wentylatora

Klamry zapadki pozwalają na montaż wentylatora z filtrem Plus w szafach sterowniczych o grubości ścian od 1 do 4 mm. Podczas naciskania mechanizmu zapadki wbudowana uszczelka jest dociskana do ściany szafy i zapewnia jednolite uszczelnienie wentylatora z filtrem, dające wysoki stopień hermetyczności oraz pewną i stabilną instalację. W razie potrzeby klamry zapadki można otworzyć za pomocą narzędzia (np. wąskiego śrubokręta).

Objętość powietrza chłodzącego

Pierwszym kryterium branym zazwyczaj pod uwagę przy doborze wentylatora z filtrem jest jego wydajność w m3/h, w szczególności wydajność przy swobodnym przepływie. Porównując wartości swobodnego przepływu obu systemów wentylatorów z filtrem Plus, można zauważyć, że system FPO 018 wykazuje zawsze lepsze wartości niż system FPI 018. Wynika to z tego, że w FPO 018 zainstalowano nową technologię klap grawitacyjnych na aktywnym wylocie. Dla poszczególnych wielkości wentylatorów są to wartości (w m3/h): 24, 97, 263, 536, 727 i 1010.

Wielkość wycięć w szafie sterowniczej

Oprócz wydajności bardzo ważnym kryterium doboru wentylatora z filtrem jest wielkość wycięcia w szafie sterowniczej. Aby dopasować ofertę do wymiarów określanych jako standardy rynkowe, ważnym zadaniem dla nas było zaoferowanie wentylatorów z filtrem Plus dostosowanych do popularnych wymiarów rynkowych.

wentylatory filtrujące

Stopień ochrony IP i rodzaj ochrony środowiskowej UL

Testy w zakresie stopnia ochrony i ochrony środowiska (IP i UL) dla wentylatorów z filtrem Plus zostały wykonane przez akredytowane, niezależne instytucje badawcze (VDE i UL).

Przeprowadzenie takich testów przez akredytowane instytucje nie stanowi bezwzględnego wymagania rynkowego. Nasze doświadczenia z ostatnich lat wskazują, że te testy często są wykonywane przez laboratoria zakładowe. STEGO zleciło jednak wykonanie tych testów niezależnym instytucjom w celu zapewnienia weryfikowalnych danych klientom.

Wszystkie 5 wielkości wentylatorów z 3 różnymi elementami filtracyjnymi (klapy grawitacyjne, maty G3 i G4) poddano ocenie pod względem stopnia ochrony. Stopień ochrony (IP) zgodny z DIN EN 60529 wynosi IP54 (klapy grawitacyjne, maty G3 i G4). Ocena środowiskowa (NEMA / typ UL): 12 (klapy grawitacyjne, maty G3 i G4).

Podsumowanie

Rodzina wentylatorów z filtrami PLUS to bardzo nowoczesne i innowacyjne produkty. Dwa systemy – FPI i FPO – pozwalają na swobodny wybór techniki wentylacji, w zależności od potrzeb i konstrukcji szafy. Zastosowane technologie i rozwiązania chronione patentami czynią z nich systemy, które dzięki pewności działania, skuteczności, wydajności i bezpieczeństwu są bardzo pożądane w aplikacjach narażonych na przegrzanie.

 

Artykuł sponsorowany (STEGO)