HAL - robot, który uczy chodzić ludzi sparaliżowanych

futurism.com

Zrobotyzowany egzoszkielet Cyberdyne, Hybrid Assistive Limb (HAL) pomaga ludziom sparaliżowanym uczyć się na nowo chodzić. Testy tego rozwiązania zaczęły się w jednym szpitalu na Florydzie. Po dziewięciu miesiącach doświadczeń HAL lada moment trafi do kolejnych pięciu placówek.

W przeciwieństwie do innych zewnętrznych szkieletów asystujących, które automatycznie poruszają się do przodu, gdy przesuwają swoją wagę, HAL wykrywa ruchy konkretnych mięśni pacjentów, które próbują się poruszać i daje im impuls. Tak więc HAL nauczył się przenosić sygnały nerwowe z nóg do mózgu, który następnie określa jak nogi mają się poruszać. Znane do tej pory egzoszkielety mogą wykonać tylko wcześniej zdefiniowany ruch.

Ponieważ to nie egzoszkielet ale człowiek prowadzi ruch, mózg osoby sparaliżowanej może nauczyć się jak zrobić krok. Dopóki niektóre sygnały neuronalne przekraczają obrażenia i sięgają nóg, informacja zwrotna może pomóc ludziom w końcu nauczyć się chodzić bez pomocy HAL - twierdzą naukowcy.

Rehabilitacja osób ze sparaliżowanymi dolnymi częściami ciała nie jest tania. Nawet w USA tego typu zabiegów nie pokrywa ubezpieczenie. Na razie na zabiegi z HALem zdecydowało się 18 osób, które musiały za to zapłacić po 24 tys dol. Cały cykl terapii obejmuje 60 sesji, ale efekty – jak się okazuje - warte są tej ceny.


Źródło: futurism.com

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę