Grupa PGE – największy płatnik podatków w Polsce

Grupa PGE – największy płatnik podatków w Polsce Pixabay

Grupa PGE w ubiegłym roku była największym płatnikiem podatków w Polsce. Według analizy przeprowadzonej przez Business Insider Polska Grupa PGE w 2020 r. wpłaciła blisko 11 mld zł do budżetu państwa. Była to kwota o ponad 50% większa w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Grupa PGE od lat pozostaje jednym z największych płatników różnego rodzaju podatków i opłat w Polsce. Wielomiliardowe kwoty corocznie zasilają budżet państwa, dając impuls wzrostowy dla polskiej gospodarki, natomiast podatki, które odprowadzamy do gmin, w których prowadzimy działalność, stanowią bardzo istotną część budżetów samorządów i przyczyniają się do rozwoju lokalnych społeczności. Grupa PGE jest firmą, dla której patriotyzm gospodarczy i społeczna odpowiedzialność biznesu są bardzo ważne. Jesteśmy jednym z największych pracodawców w kraju, zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne i wspieramy budżet państwa. To dla nas bardzo istotne, że nasza działalność wzmacnia polską gospodarkę – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGE.

Według szacunków Business Insider Polska w 2020 r. Grupa PGE zapłaciła 10,8 mld zł różnych podatków, w tym 6,2 mld zł opłat za uprawnienia do emisji CO2, 2,3 mld zł akcyzy i innych podatków oraz ok. 2,2 mld zł podatków i składek ubezpieczeniowych za pracowników Grupy PGE. Business Insider Polska podkreśla, że Grupa PGE jest największym w Polsce płatnikiem PIT i ZUS odprowadzanych za pracowników. Grupa PGE zatrudnia w Polsce ponad 40 tys. pracowników; jest jednym z największych pracodawców w kraju. Według Business Insider Polska w 2020 r. wydatki na zakup uprawnienia do emisji CO2 w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami wyniosły 6,2 mld zł. Środki te finansują m.in. ochronę klimatu i transformację energetyczną.

Źródło: PGE

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę