Grupa Energa częścią polsko-japońskiego projektu

Grupa Energa

Grupa Energa weźmie udział w innowacyjnym polsko-japońskim projekcie. Jego pierwszym etapem będzie wdrożenie przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne nowatorskiego rozwiązania, jakim jest system SPS. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie hybrydowego magazynu energii elektrycznej w Bystrej k. Pruszcza Gdańskiego. 

Do października 2020 r. będzie trwał roczny okres monitorowania poprawności działania systemu SPS. Analizowana będzie również jego współpraca z magazynem energii, gdy urządzenie zostanie oddane do użytku. Dodatkowo uczestnicy projektu sprawdzą efektywność i funkcjonalność wykorzystania magazynu energii jako rozwiązania, które może zostać zastosowane w niedalekiej przyszłości na szerszą skalę. – Światowa energetyka stoi u progu rewolucji. Wszystkich, w tym Polskę, czeka kolosalna transformacja energetyczna ku „czystej energii”. To ogromne wyzwanie. Grupa Energa prężnie rozwija obszar OZE. Od kilku lat jesteśmy liderem udziału zielonej energii we własnym miksie energetycznym. Aby sprostać założeniom transformacji, potrzebne są nowatorskie rozwiązania i kolejne inwestycje. To właśnie do nich zaliczyć można system SPS czy hybrydowy magazyn energii elektrycznej, którego budowa rozpoczęła się już na terenie farmy wiatrowej w Bystrej –  mówi kierujący Grupą Energa Grzegorz Ksepko. 

Umowa pomiędzy polskimi oraz japońskimi spółkami na realizację projektu była możliwa dzięki porozumieniu zawartemu w marcu 2017 r. przez polskie Ministerstwo Energii i japońską organizację rządową NEDO, która w znaczącym stopniu finansuje realizację projektu. System SPS obejmuje północny obszar Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Do głównych jego funkcjonalności należą:

  • automatyczna eliminacja przeciążeń powodowanych przez zakłócenia w sieci poprzez ograniczanie generacji mocy czynnej farm wiatrowych,
  • rekomendowanie służbom dyspozytorskim optymalnych środków zaradczych, umożliwiających eliminację przeciążeń.

 

Źródło: Grupa Energa

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę