Funkcjonalne oświetlenie w magazynach

Depositphotos

Odpowiednio zorganizowane oświetlenie w przestrzeniach magazynowych to nie tylko komfort pracowników, ale także ich bezpieczeństwo. Ponadto energooszczędna instalacja pozwoli wygenerować oszczędności oraz odciąży sieć elektryczną. Natomiast inteligentne systemy współpracujące z oświetleniem zapewnią wygodne zarządzanie, umożliwiając sterowanie jego natężeniem czy barwą oraz programowanie scenariuszy zgodnych z trybem pracy funkcjonującym w magazynie.

Wyzwaniem podczas projektowania oświetlenia w magazynach jest przede wszystkim ograniczona przestrzeń czy niewystarczający dopływ światła.

Zgodnie z polską normą PN-EN 12464-1:2012 w miejscach stałej pracy należy zapewnić dopływ światła naturalnego. Jeżeli ze względu na składowane materiały jest to niemożliwe, właściciel powinien zwrócić się do państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego z prośbą o wydanie pozwolenia na stosowanie wyłącznie oświetlenia sztucznego. Do przestrzeni magazynowych wybiera się najczęściej oszczędne i bezawaryjne oprawy w technologii LED. Aby zapewnić jak najlepsze warunki wewnątrz, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim natężenie oraz rozsył światła, ale także rodzaj rastra i parametry mechaniczne.

Automatyzacja i nowoczesne oświetlenie LED

W halach magazynowych najważniejsze jest zapewnienie odpowiednich i bezpiecznych warunków pracy. Dla przedsiębiorców kluczowa jest także energooszczędność oraz bezawaryjność montowanych urządzeń. Stąd wielu inwestorów coraz częściej decyduje się na montaż lub modernizację przestarzałego systemu oświetlenia. Obecnie najbardziej efektywną technologią dedykowaną do obiektów wielkokubaturowych jest nowoczesna technologia LED, która współpracuje z inteligentnymi systemami umożliwiającymi zdalne oraz elastyczne zarządzanie całą instalacją. Poprzez dedykowane programy i aplikacje, użytkownik zyskuje możliwość tworzenia stref, indywidualnych scenariuszy oraz posiada nadzór nad każdą z pracujących opraw oraz monitoruje jej zużycie energii.

Dzięki zdalnemu zarządzaniu możemy regulować ich pracę, a samoczynna kalibracja, dostosowuje natężenie światła do obecnego zapotrzebowania. Ponadto oprawy LED charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami niż tradycyjne oświetlenie. Posiadają one przede wszystkim wyższe współczynniki oddawania barw, utrzymując Ra na poziomie >80. Jest to szczególnie ważne, kiedy pracownicy przebywają w jednym miejscu przez dłuższy czas. Gorsze warunki oświetleniowe negatywnie wpływają na samopoczucie, co przekłada się na rozdrażnienie oraz zmniejszoną wydajność. Oprawy LED zużywają także znacznie mniej energii dając mocniejszy i bardziej intensywny strumień światła. Przeważającą zaletą ledów jest ich wieloletnia żywotność. Niektóre z opraw mogą pracować bezawaryjnie nawet do 100 tys. godzin, co w przybliżeniu daje 11 lat nieustannego działania.

Trudności w projektowaniu instalacji oświetlenia w magazynach

Wysokie regały i stelaże znajdujące się w magazynie tworzą labirynt, do którego światło naturalne ma ograniczony dostęp.

W przypadku wysokich i wąskich korytarzy magazynowych sprawdzą się oprawy liniowe o epileptycznym kącie rozsyłu światła. Odpowiednio dostosowane natężenie, oświetli zarówno powierzchnię górnych palet oraz tych na samym dole. Ważne jednak, aby nie oślepiało ono kierowców wózków widłowych, którzy układają towar. Żeby zminimalizować zjawisko olśnienia, w oprawach montowane są najwyższej jakości rastry, a odpowiednio dopasowana optyka zapewni należyty komfort pracy. Wysokie regały to kolejna przeszkoda dla projektantów oświetlenia, ponieważ podwieszane oprawy mogą utrudniać poruszanie się suwnic czy wózków widłowych. Dlatego w tego typu pomieszczeniach należy instalować kompaktowe i wyróżniające się niewielką głębokością urządzenia, które mogą być montowane bezpośrednio do sufitu. Te dostępne na rynku pozwalają na instalację nawet na 12 metrach, bez strat na jakości emitowanego światła. Ponadto technologia LED pozbawiona jest szkodliwych związków i poddawana recyklingowi. W przypadku starych opraw np. fluorescencyjnych z rtęcią, problem pojawiał się podczas procesu utylizacji. Nieodpowiednio składowane tony zużytych opraw mogły doprowadzić do skażenia gleby lub powietrza. Oświetlenie LED jest bezpieczne dla środowiska naturalnego, dlatego warto rozważyć modernizację przestarzałej instalacji na energooszczędną technologię – tłumaczy Michał Jastrzębski, dyrektor techniczny z firmy Beghelli Polska.

Oprócz samej obudowy oprawy mogą mieć dodatkowe zabezpieczenia w postaci hartowanego szkła lub ażurowych siatek, których zadaniem jest ochrona powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi i rozbiciem.

Oprawy LED przeznaczone do trudnych warunków

Oferta opraw dedykowanych dla przemysłu jest bardzo szeroka. Zwiększająca się świadomość dotycząca efektywnego oświetlenia oraz zainteresowanie inwestorów i przedsiębiorców energooszczędnymi źródłami światła, umożliwiają producentom oferowanie coraz bardziej dopasowanych produktów do potrzeb obiektów przemysłowych, w tym przestrzeni magazynowych o szczególnie trudnych warunkach wewnętrznych.

Oprawy dostępne aktualnie na rynku, posiadają najwyższe parametry oraz możliwości pracy nawet w najbardziej agresywnych środowiskach pracy. Stąd coraz częściej w ofertach producentów pojawiają się urządzenia dedykowane specjalistycznym miejscom magazynowym, jak np. mroźnie. Ich zakres pracy temperaturowej może wynosić od nawet -30°C do +60°C. Odpowiednio dopasowany statecznik zapewni nieprzerwaną pracę opraw nawet w tak radykalnych temperaturach. Aby mieć pewność dobrej inwestycji należy także zwrócić uwagę na atesty, stopnie ochrony i szczelności, a także certyfikaty wybranych opraw. Odporność na wilgotność wyraża się w stopniach IP, o wytrzymałości mechanicznej mówi parametr IK, natomiast zgodność z normami europejskimi rozpoczynają symbole PN lub PN-EN – dodaje Michał Jastrzębski.

W przypadku magazynów spożywczych ważne jest także regularne czyszczenie opraw i zabezpieczanie przed osiadaniem zanieczyszczeń. Istotne jest, aby oprawy dedykowane do tego typu pomieszczeń posiadały Atest PZH wydawany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Atesty Higieniczne, o które można ubiegać się w Zakładzie Higieny Środowiska obejmują m.in. wyroby mające kontakt z wodą czy materiały budowlane. Przekłada się to na bezpieczeństwo przechowywanych produktów.

Magazyny to wymagające pomieszczenia, w których odpowiednio zaprojektowane oświetlenie jest kluczowe. Inteligentne systemy zarządzania oraz kompaktowe oprawy LED pozwolą zmniejszyć koszty eksploatacji. Jednak, aby oświetlenie spełniało swoje zadania, powinno zostać indywidualnie dobrane do wymagań danego miejsca.

Źródło: Beghelli

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę