Energa rozwinie inteligentną sieć dystrybucji

Energa rozwinie inteligentną sieć dystrybucji Pixabay

Energa SA i Energa Operator, należące do Grupy Orlen, podpisały umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) na kwotę do 150 mln euro. Środki zostaną przeznaczone na inwestycje w Linii Biznesowej Dystrybucji.

Rozwój sieci dystrybucyjnych jest kluczowym działaniem w świetle trwającej transformacji energetycznej w Polsce. Aby linie dystrybucyjne sprostały ich zmiennej generacji, konieczna jest modernizacja naszej infrastruktury. W ostatnich latach Energa Operator na inwestycje w tym obszarze wykorzystuje rocznie od 1,2 do 1,4 mld zł, a dodatkowe wsparcie z EBI wzmocni zarówno realizowane już, jak i planowane, przedsięwzięcia – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes Zarządu Energi SA.

Działania inwestycyjne realizowane przy wsparciu środków z EBI będą dotyczyć m.in.: budowy, rozbudowy i modernizacji sieci elektroenergetycznej Energi Operatora na całym terenie działania spółki. Planowane inwestycje wpisują się w program budowy inteligentnych sieci dystrybucyjnych Smart Grid. Pozwolą też na przyłączanie nowych odbiorców odnawialnych źródeł energii (OZE) i dalszą poprawę niezawodności sieci. Dofinansowany zostanie też rozwój inteligentnych systemów pomiarowych (smart metering), w montażu których Energa Operator jest krajowym liderem . Spółka zainstalowała ponad 1,5 mln liczników działających w tej technologii, co stanowi ponad 50% wszystkich liczników u jej odbiorców na niskim napięciu.

Zgodnie z podpisaną umową pozyskane środki będą mogły zostać wykorzystane w transzach w ciągu trzech lat od daty podpisania umowy, natomiast maksymalny okres spłaty zobowiązań to siedemnaście lat.

Środki pozyskane dzięki kredytowi z EBI będą stanowić kolejne długoterminowe źródło finansowania dla kluczowych inwestycji Grupy Energa, co wzmocni jej stabilność finansową. W 2009 r. Energa jako pierwsza grupa energetyczna w Polsce zawarła umowę z EBI, a ta jest już czwartą, jaką podpisaliśmy z tą instytucją – przypomina Marek Kasicki, wiceprezes Zarządu ds. Finansowych Energi SA.

Zgodnie ze Strategicznym Planem Rozwoju (SPR) Grupy Energa na lata 2021–2030 na rozwój obszaru dystrybucji przeznaczone jest ok. 17 mld zł. Kontynuowane będą modernizacja i rozbudowa linii elektroenergetycznych. Będzie to służyć m.in. utrzymaniu odpowiedniego potencjału przyłączeniowego. Celem będzie także dostosowanie funkcjonowania systemu dystrybucyjnego do rozwijającego się sektora OZE – zarówno dużego, komercyjnego, jak też mikroinstalacji (do 50 kW) i gospodarstw prosumenckich.

Źródło: Energa

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę