Enea Operator nagrodzona w konkursie RFID Journal Awards w USA

Enea Operator nagrodzona w konkursie RFID Journal Awards Canva

Projekt Bezobsługowego Magazynu Liczników (BML) energii elektrycznej Enei Operator, który wykorzystuje technologię identyfikacji radiowej (RFID) zajął II lokatę w finale międzynarodowego konkursu RFID Journal Awards w kategorii „Najlepsze wdrożenie RFID”. Startowało w niej ponad 60 podmiotów z całego świata. Jest do duży sukces spółki. Enea Operator okazała się pierwszą firmą z Polski, która aplikowała do tego konkursu i od razu znalazła się w finale.

Bezobsługowy Magazyn Liczników to projekt, który zrealizowano w Departamencie Zarządzania Informacją Pomiarową Enei Operator. Prototypowa instalacja wykorzystująca znaczniki radiowej identyfikacji danych z powodzeniem działa przy siedzibie Enei Operatora w Poznaniu, ułatwiając codzienną pracę elektromonterów.

Zastosowane w magazynie innowacyjne rozwiązania okazały się bardzo interesujące dla specjalistów skupionych na wieloaspektowym wykorzystaniu RFID i wdrażaniu tego systemu w różnych obszarach życia. Stąd też pomysł, by przedstawić projekt pod ocenę szerszemu gronu ekspertów w tej dyscyplinie, jakie tworzą członkowie jury RFID Journal Awards – dorocznego, międzynarodowego konkursu organizowanego w USA.

– Wiadomość o zajęciu II miejsca w RFID Journal Awards przez nasz projekt Bezobsługowego Magazynu Liczników jest potwierdzeniem, że w Enei Operator projektujemy, przygotowujemy i wdrażamy innowacyjne rozwiązania na światowym poziomie. Jesteśmy ogromnie dumni z pracy zespołu projektowego, który wykorzystał nowatorskie technologie w celu usprawnienia i ułatwienia pracy elektromonterów, co spotkało się z uznaniem nie tylko naszych pracowników, ale także zostało wysoko ocenione przez międzynarodowe gremium eksperckie. Cieszę się, że nasi reprezentanci mogli osobiście przedstawić projekt podczas gali RFID Journal Awards w Orlando, odpowiedzieć na pytania jury i jednocześnie zorientować się, w jakich kierunkach podąża wykorzystanie RFID w obszarach, które interesują nas, jako operatora systemu dystrybucyjnego – powiedział Marcin Gawroński, prezes Enei Operator.

Technologia radiowej identyfikacji (RFID) wykorzystywana jest w Enei Operator od kilku lat m.in. w gospodarce narzędziami oraz w systemie informatycznym do zarządzania aparaturą kontrolno-pomiarową. Natomiast Bezobsługowy Magazyn Liczników jest  nowoczesnym, w pełni zautomatyzowanym magazynem, który dzięki innowacyjnym rozwiązaniom dostępny jest dla uprawnionych pracowników bez żadnych ograniczeń czasowych, siedem dni w tygodniu. Funkcjonalność magazynu opiera się na wykorzystaniu znaczników radiowej identyfikacji danych (RFID) umieszczonych na tych urządzeniach. Znaczniki umożliwiają równoczesne, masowe rozpoznawanie elementów oraz liczników zdawanych lub pobieranych z magazynu. BML pozwala na jednoczesne przechowywanie w nim ok. 2 tys. urządzeń.

Nagrody RFID Journal Awards przyznawane są co roku firmom, które wyróżniły się pomyślnym wykorzystaniem technologii identyfikacji radiowej (RFID) lub Internetu rzeczy (IoT) lub wprowadzeniem nowego, wartościowego produktu lub usługi RFID/IoT. Każdego roku RFID Journal wybiera niezależne jury, które ocenia zgłoszenia i wybiera zwycięzców. Celem tych nagród jest uznanie liderów RFID i wspieranie implementacji technologii RFID poprzez wyróżnianie najlepszych wdrożeń i ofert produktowych. Nagrody przyznawane są w ośmiu kategoriach.

Źródło: Grupa Enea

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę