EMO 2019: Jakie nowości zaprezentuje Makino?

Makino

Trzy miesiące pozostały do rozpoczęcia się targów EMO 2019. W oczekiwaniu na wydarzenie firma Makino prezentuje przegląd nowych maszyn produkcyjnych oraz technologii matryc i form, produktów i rozwiązań, które będą eksponowane na stoisku firmy. Wystawa EMO skupia się na dwóch głównych tematach: cyfrowych technologiach produkcji zgodnych z koncepcją Przemysłu 4.0 oraz na technologii pojazdów elektrycznych.

Wsparcie oferowane przez Makino dla cyfrowych procesów produkcyjnych klientów wykracza daleko poza same maszyny. Rozwiązanie Athena, przykładowo, stanowi ogromy postęp w komunikacji M2M, przenosząc technologię głosowego interfejsu użytkownika do przemysłu obrabiarkowego. Athena została zaprojektowana do sterowania dowolnym typem maszyny – frezującej, wytaczającej, elektroerozyjnej EDM itp. – i funkcjonuje doskonale nawet w warsztatach bez sieciinternetowej. Athena raportuje, steruje, trenuje i oblicza, zapewniając nieocenione wsparcie w najnowocześniejszych procesach produkcyjnych.

Zaawansowane rozwiązania cyfrowych rozwiązań

Inne cyfrowe rozwiązania produkcyjne oferowane przez Makino obejmują Digital Twin, „cyfrowego bliźniaka” stanowiącego narzędzie do symulacji i planowania produkcji oraz aplikację MAS-A5, która dynamicznie planuje obróbkę części i obsługę palet w systemach komórek produkcyjnych Makino, maksymalizuje wykorzystanie wrzeciona oraz koreluje kolejność produkcji, części i procesów produkcyjnych. Rozwiązania z zakresu konserwacji predykcyjnej i prewencyjnej, takie jak Machine Health Maximizer pomagają minimalizować przestoje maszyn i podnosić efektywność. MHmax przenosi Internet Rzeczy Internet of Things (IoT) do hali produkcyjnej dzięki dodatkowym czujnikom zainstalowanym na maszynie, które pomagają zapobiegać nieprzewidzianym przestojom.

Ta aplikacja internetowa sprawdza stan wrzeciona i ramienia ATC (automatycznego zmieniacza narzędzi), kontroluje temperaturę chłodziwa i ciśnienie hydrauliczne, mierzy wydajność i wyświetla wszystkie rezultaty w przejrzysty sposób na ekranie Pro.6 lub innym dowolnym komputerze podłączonym do sieci. Klienci otrzymują zaawansowane wsparcie cyfrowe również poprzez rozwiązanie zdalne opracowane przez partnera Makino – firmę Oculavis. Podczas tegorocznej edycji EMO po raz pierwszy w Europie zostaną zaprezentowane modele rzeczywistości rozszerzonej (AR) dla maszyn D200Z, DA300, a51nx, IQ500 oraz a500Z.


Odpowiedzi na wyzwania e-mobilności

Wraz z coraz większą aktywnością na rynku e-mobility producentów takich jak VW, firma Makino zdecydowanie wspiera ich w rozwiązywaniu wielu problemów z zakresu obróbki skrawaniem, związanych z procesem przejścia od produkcji klasycznych pojazdów z silnikami spalinowymi do wytwarzania pojazdów elektrycznych. Jak będą ewoluować części i jakie mogą się pojawić specyficzne wyzwania związane z obróbką? Specjaliści z Makino będą mogli rozmawiać o tych i innych zagadnieniach z gośćmi z branży automotive, demonstrując szerokie spektrum firmowych aplikacji.

© Makino

Rozwiązania automatyczne klasy high-end

Jednym z najbardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań prezentowanych na EMO 2019 będzie liniowy robot Erowa, podający elektrody i części do dwóch centrów obróbkowych Makino (D200Z i F5) oraz do elektrodrążarki (EDAF3). Ta komórka produkcyjna nadaje się idealnie do produkcji złączy EV. Robot i-assist Makino, prezentowany na stoisku firmy, jest obecnie wyposażony w wiele zaawansowanych funkcji wspierających produkcję części. Przykładowo, unikając wszelkich przeszkód na trasie, sam znajduje drogę do maszyny, którą ma zaopatrzyć, podnosi części, nawet jeśli nie są we właściwej pozycji i ładuje narzędzia do urządzenia nastawczego innego producenta.

Kolejną atrakcją na targach EMO 2019 będzie zupełnie nowy elastyczny system produkcji, znany jako PZ1. Komórka produkcyjna PZ1, wyposażona w centra obróbkowe Makino a51nx i a500z, zapewnia znaczącą wartość dodaną dla klientów, dzięki oszczędnościom kosztów, optymalizacji produkcji i konserwacji zapobiegawczej, stanowiąc rodzaj zautomatyzowanego rozwiązania, które może zapewnić decydującą różnicę w procesach produkcyjnych. Na wystawie EMO 2019 w Hannover Exhibition Centre od 16 do 21 września br. będą prezentowane niezliczone rozwiązania z zakresu obróbki metali. Odwiedzający stoisko B36 w hali 12 będą mogli doświadczyć totalnej immersji w świecie kompleksowych rozwiązań dostarczanych przez firmę Makino.

Źródło: Makino

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę