Cyfrowa Fabryka zgodna z koncepcją Industry 4.0

Firmy Kuka i Siemens oraz ich partnerzy na targach ITM MACH-TOOL 2018 zapraszają do nowego projektu. Będzie to koncept nazwany „Digital Enterprise – Cyfrowa Fabryka zgodna z koncepcją Industry 4.0”. Projekt stanowi szansę zapoznania się ze wzrastającą digitalizacją procesów produkcyjnych, która stwarza nowe możliwości realizacji projektów, nadając całkowicie nowy wymiar kooperacji maszyny z człowiekiem.

Digital Enterprise to całościowe podejście do zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym zgodne z koncepcją Industry 4.0. Pozwala przekształcić dotychczas funkcjonującą firmę w cyfrową fabrykę przyszłości, której głównym złożeniem jest uzyskiwanie jak najwyższej produktywności z możliwością personalizacji masowej produkcji.

Digital Enterprise obejmuje projektowanie z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, zintegrowane rozwiązania dla automatyzacji i robotyzacji produkcji, uwzględnia strategie wytwarzania (np. ubytkowego, przyrostowego), platformę zarządzania przedsiębiorstwem i rozwiązania chmury przemysłowej. Koncepcja ta pozwala na płynne przejście od świata wirtualnego do rzeczywistych zasobów oraz realnej produkcji, od koncepcji produktu po jego symulację, definicję oraz optymalizację procesów produkcyjnych, zawiera m.in. predykcję serwisową czy też systemy zarządzania cyklem życia produktu (PLM).

Firmy SIEMENS, KUKA oraz Partnerzy Merytoryczni podczas tegorocznej edycji ITM MACH-TOOL 2018 zademonstrują rozwiązanie Digital Enterprise w skali mikroprzedsiębiorstwa na specjalnie przygotowanym to tego celu stoisku targowym. Przedstawiony zostanie sposób, w jaki nasi Klienci mogą wykorzystać transformację cyfrową, by zwiększyć elastyczność i efektywność produkcji, znacznie skracając przy tym czas potrzebny na opracowanie i wprowadzenie nowych produktów na rynek, a także zabezpieczyć oraz wzmocnić swoją pozycję na rynkach globalnych. Proces ten zakłada ewolucję na poziomie wytwórczym hali produkcyjnej oraz wyznacza niezbędne kroki uwzględniające specyfikę każdej firmy.

Zastosowane rozwiązania przetwarzają i interpretują duże ilości danych cyfrowych, co umożliwia zmianę relacji między producentami, dostawcami i użytkownikami maszyn, dając początek nowym modelom biznesowym. W przyszłości usługi będą mogły być rezerwowane online, jednym kliknięciem myszy, a następnie elastycznie dostosowywane do zmieniających się okoliczności. Na podstawie określonego modelu bazowego producenci i Klienci końcowi będą w stanie dynamicznie wybierać i wdrażać spersonalizowane strategie wytwarzania. Digitalizacja ma zatem ogromny potencjał w zakresie doskonalenia produkcji, zwłaszcza w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym i lotniczym. Atrakcją wystawy będzie możliwość personalizacji produkcji przy wykorzystaniu telefonu komórkowego czy tabletu użytkownika.

Celem powstałej aplikacji targowej Digital Enterprise jest budowa gniazda adaptowalnego, elastycznego, wydajnego, bezpiecznego, o wysokiej jakości produkcji i obróbce danych cyfrowych z jednoczesnym zachowaniem zindywidualizowanych potrzeb klienta.

Firmy SIEMENS, KUKA wraz z Partnerami oferują szereg rozwiązań zarówno softwarowych jak i hardwarowych, by idea stała się rzeczywistością. Specjalnie na tę okazję firma Atos Polska S.A. przygotowała aplikację mobilną w środowisku chmurowym, która pozwoli Klientom personalizować produkowany na targach detal i obserwować proces jego wytwarzania, z symulacją włącznie.

Partnerzy Merytoryczni, firmy GM System Integracja Systemów Inżynierskich Sp. z o.o. i KS Industry Solutions Sp. z o.o., przedstawią rozwiązania oparte na wirtualnym produkcie, który jest głównym nośnikiem informacji dla każdego etapu wytwarzania. Przygotowano modele oraz programy NC, co stanowi pierwszy etap przygotowania technologii produkcji produktu, wykorzystując środowisko NX CAD/CAM, integrując dane na platformie Teamcenter, a następnie współdzieląc je z systemem MES/APS.

Zaprojektowana strategia pozwala na przeprowadzenie symulacji kolejnych etapów produkcji. Dla unaocznienia procesu zapraszamy do wirtualnego stoiska wystawowego w środowisku NX Mechatronics Concept Design i Tecnomatix – Process Simulate z wykorzystaniem technologii 360°. W części odpowiedzialnej za realną produkcję powstał elastyczny węzeł wytwarzania złożony z centrum tokarskiego firmy DMG MORI Polska - CLX 350 wyposażonego w CNC SINUMERIK 840D sl i współpracującego z nim robota firmy KUKA Cybertech KR10R1420. Kolejny raz zaprezentowana zostanie aplikacja, która łączy użytkownika (osobę odwiedzającą targi) z procesem wytwarzania na maszynie numerycznej. Telefon komórkowy czy tablet stanie się narzędziem dla personalizacji masowej produkcji.

Połączenie robota z maszyną zrealizowano, wykorzystując najnowocześniejszy interfejs SINUMERIK Integrate Run MyRobot wypracowany przez firmy SIEMENS i KUKA. Interfejs ten umożliwia obsługę robota z poziomu sterowania numerycznego. Obrabiarka została wyposażona w systemy chwytakowe oraz mocowania narzędzi i detali dostarczone przez firmę SCHUNK Intec Sp. z o.o. Kompletny węzeł wytwarzania został zaprojektowany i uruchomiony pod kątem integracji układów automatyki, robotyki i funkcji bezpieczeństwa (Safety) przez firmę Blumenbecker Engineering Sp. z o.o. Dla bezpieczeństwa zgodnego z wymaganiami przemysłowymi, węzeł został zabezpieczony wygrodzeniami firmy Troax Safety Systems Poland Sp. z o.o. Każda linia produkcyjna wymaga serwisu. Na potrzeby naszej targowej Cyfrowej Fabryki uruchomiliśmy po raz pierwszy usługi Digital Services, obejmujące pakiet softwarowy SINUMERIK Integrate, w skład którego wchodzą m.in. Analyze MyPerformance, Analize MyConditions, Manage MyPrograms. Pakiet ten wspiera usługi związane z predictive maintenance. Zapraszamy Państwa do odkrycia innowacji na miarę Industry 4.0 na pionierskim multikorporacyjnym stanowisku firm SIEMENS, KUKA oraz Partnerów. Życzymy Państwu satysfakcjonującego pobytu na tegorocznej edycji Targów ITM MACH-TOOL 2018.

Projekt został nagrodzony Złotym Medalem MTP 2018 a zapoznamy się z nim na stoisku nr 22 w Pawilonie 3.

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę