COPA-DATA wprowadza na rynek zenon 11

COPA-DATA wprowadza na rynek zenon 11 COPA-DATA

COPA-DATA, dostawca oprogramowania przemysłowego, wydał zenon 11, najnowszą wersję inteligentnej platformy oprogramowania dla zakładów przemysłowych i energetycznych. Nowa wersja wprowadza potężny MTP Suite, zmieniające się narzędzie, które umożliwia produkcję modułową. zenon 11 jest obecnie dostępny dla aplikacji motoryzacyjnych, żywności i napojów, nauk przyrodniczych i energii.

MTP – czyli Module Type Package – opisuje zmianę paradygmatu w inżynierii na korzyść standaryzacji maszyn i komunikacji. Międzybranżowy i międzyprodukcyjny standard MTP można zdefiniować jako tworzenie jednolitych opisów różnych modułów. Umożliwia to rozbicie linii produkcyjnych na mniejsze, wymienne sekcje i jest często określane jako produkcja typu plug-and-produce.

zenon 11 jest pierwszą iteracją platformy programowej COPA-DATA, która natywnie zawiera zenon MTP Suite. Jest to możliwe dzięki integracji MTP na warstwie orkiestracji procesu (zenon POL) i interakcji z zenon Engineering Studio. Efekt końcowy wspiera producentów w modularyzacji ich zakładów w celu osiągnięcia bardziej elastycznej produkcji.

Podobnie jak poprzednie wersje zenon platforma programowa zenon 11 nadaje się do wielu różnych ustawień przemysłowych, z dedykowanymi funkcjami dla użytkowników z branży motoryzacyjnej, żywności i napojów, produkcji farmaceutycznej i rynku energetycznego. Nowa wersja może pochwalić się poprawioną ergonomią inżynierską, wzmocnionymi środkami bezpieczeństwa cybernetycznego i zwiększoną liczbą kompatybilnych protokołów.

– Nowa wersja zenon jest pełna sprytnych funkcji dla wielu różnych branż wyjaśnia Thomas Punzenberger, prezes i założyciel COPA-DATA oraz wynalazca zenon. – Modułowe podejście MTP doskonale pasuje do filozofii COPA-DATA, polegającej na ułatwianiu automatyzacji. W rzeczywistości mamy już kilka rozwiązań MTP działających w terenie.

zenon 11 zawiera nowe interfejsy, w tym Werum MSI i CIM-CGMES. Pierwszy z nich umożliwia podłączenie maszyn do PAS-X firmy Werum IT Solutions, uznanego systemu realizacji produkcji (MES) w branży nauk przyrodniczych, natomiast drugi zapewnia łączność z CIM-CGMES, co jest bardzo przydatne dla operatorów sieci w sektorze energetycznym.

Wśród innych wartych uwagi funkcji jest Alarm Shelving. Nowa funkcja pomaga użytkownikom w bezpiecznym zarządzaniu alarmami o usterkach, umożliwiając odkładanie na półkę alarmów o niskim priorytecie podczas zajmowania się alarmami pilnymi. Została ona opracowana zgodnie z normami ISA-18.2-2016 i IEC 62682, dotyczącymi zarządzania systemami alarmowymi w przemyśle przetwórczym. Bezpieczeństwo zostało również wzmocnione dzięki najnowocześniejszemu uwierzytelnianiu wieloczynnikowemu i nowemu szyfrowaniu dla sieci zenon z certyfikatami TLS v1.3.

Moduł partii został również znacznie ulepszony. Obecnie istnieje więcej informacji o wykonaniu receptury w chronologicznej liście zdarzeń (CEL) lub ścieżce audytu, wspierając w ten sposób potrzeby regulacyjne wielu sektorów. Istnieje również opcja automatycznego generowania i eksportowania raportów po zakończeniu partii. Co więcej, nowa wersja zapewnia również ciągłą synchronizację pomiędzy serwerem a standby, dzięki niezawodnej redundancji. Ta funkcja zapewnia, że nawet jeśli serwer ulegnie awarii, przetwarzanie partii może być kontynuowane bez zakłóceń.

Oprócz nowej wersji zenon, COPA-DATA uruchomiła również zenon Academy, źródło informacji dla inżynierów, które umożliwia dostęp do kursów online lub szkoleń bezpośrednich. Akademia zenon obejmuje wszystkie tematy związane z platformą oprogramowania zenon, w tym wszystko od przemysłu energetycznego do kontroli partii dla farmacji. Inżynierowie mogą bezpłatnie zdobywać certyfikaty na nowej platformie edukacyjnej, a firmy mogą w ten sposób dalej rozwijać swój status partnera COPA-DATA.

Źródło: COPA-DATA

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę