10 lat obecności Copa-Data na polskim rynku

10 lat obecności Copa-Data na polskim rynku Copa-Data

10-lecie swojej działalności świętuje w tym roku polski oddział austriackiej firmy Copa-Data, twórcy m.in. platformy programowej zenon do automatyki przemysłowej i energetycznej.

Z oprogramowania zenon korzystają firmy ze wszystkich kontynentów, używając je z sukcesem w digitalizacji i automatyzacji maszyn oraz instalacji przemysłowych, do produkcji dyskretnej i procesowej, a także do wytwarzania oraz dystrybucji energii. Od 2009 r. oddział Copa-Data CEE/ME zajmuje się sprzedażą i obsługą klientów w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. Polska jest uznawana za regionalnego lidera gospodarczego w Europie Środkowej, dlatego to właśnie tam powstał odział Copa-Data Polska, utworzony w 2010 r. w Krakowie.

W badaniach rynku, które przeprowadziłem, Polska okazała się najlepszym wyborem dla naszej pierwszej zagranicznej filii w regionie – mówi Alexander Punzenberger, współzałożyciel Copa-Data i prezes Copa-Data CEE/ME. – Kraj cieszy się dynamicznym rozwojem, intensywnie inwestując w energetykę i infrastrukturę oraz automatykę przemysłową.

Kolejnym argumentem za utworzeniem filii w Polsce przemawiała także wielkość kraju oraz jego bliskie położenie w stosunku do Austrii. Inną kwestią był potencjał Polski jako pomostu do krajów bałtyckich i Ukrainy. Natomiast Kraków, wybrany jako siedziba Copa-Data Polska, jest drugim co do wielkości miastem w kraju i jednym z wiodących ośrodków polskiego życia akademickiego, gospodarczego, kulturalnego, a także artystycznego. Nie bez znaczenia jest również elastyczna siatka połączeń lotniczych do najważniejszych miast Europy.

Silna pozycja rynkowa

Od momentu powstania spółki w Polsce, tj. od 2010 r., kieruje nią Urszula Bizoń-Żaba, obecnie dyrektor zarządzający oraz prokurent w Copa-Data Polska. Obecnie, wspólnie z sześcioosobowym teamem, rozwija działalność spółki w Polsce, która generuje aż 20% całkowitych przychodów spółki matki, stanowiąc drugi co do wielkości obszar sprzedaży dla regionu Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu.

W ciągu 10 lat obecności w Polsce Copa-Data Polska ugruntowała silną pozycję konkurencyjną i jest trzecią rozpoznawalną marką wśród programów do automatyzacji i wizualizacji w Polsce. Kompleksowa, łatwa w obsłudze platforma programowa zenon wykorzystywana jest do sterowania i monitoringu w wielu polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz instalacjach energetycznych i dystrybucyjnych. Oprogramowanie to można spotkać m.in. w markowych zakładach produkujących: cement, papier, słodycze, a także napoje w tym wodę mineralną i piwo.

Firma wspiera również edukacje, współpracując z wieloma uczelniami. Od 2018 r. partnerem Copa-Data jest Akademia Górniczo-Hutnicza, z którą wspólnie utworzone zostało laboratorium zenon Energy Lab, wyposażone w licencje edukacyjne zenon i nowoczesne komputery.

Źródło: Copa-Data

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę