Bosch Rexroth partnerem lubińskiego MCKK

Bosch Rexroth partnerem lubińskiego MCKK Bosch Rexroth

13 września 2022 r. w Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr (MCKK) w Lubinie dokonano uroczystego otwarcia pierwszego w Polsce Licencjonowanego Centrum Szkoleniowego z zakresu obsługi maszyn opartych na hydraulice i pneumatyce. Samojezdne maszyny górnicze pracujące pod ziemią są pojazdami wykorzystującymi hydraulikę siłową. Również maszyny, które są niezbędne w przemyśle metalurgicznym, jak np. w hutach znajdują się w tym zakresie. Wiodącym producentem takich urządzeń jest firma Bosch Rexroth, która została oficjalnym partnerem MCKK w zakresie szkolenia inżynierów i operatorów maszyn z takimi rozwiązaniami. 

Dotychczas inżynierowie i operatorzy pracujący z tego typu urządzeniami musieli jeździć na szkolenia do Niemiec, Warszawy czy na Śląsk. Od teraz laboratorium w MCKK stało się certyfikowanym centrum szkoleniowym. Żaden ośrodek w Polsce nie przeszedł dotychczas takiej certyfikacji. Z centrum będą mogli skorzystać pracownicy oddziałów górniczych i hutniczych KGHM, jak również inżynierowie i operatorzy z całej Polski i Europy. 

Otwarcie centrum szkoleniowego

Zabiegi o to, by w Lubinie stworzyć ośrodek szkoleniowy, zaczęły się w 2015 r., gdy MCKK kupiło pierwszy zestaw do hydrauliki siłowej. Ośrodek byłby uruchomiony dużo wcześniej, jednak pandemia koronawirusa bardzo spowolniła ten proces. Pracownie były doposażane w ciągu ostatnich lat, aż do momentu, gdy firma Bosch Rexroth uznała, że MCKK stworzyło odpowiednie warunki, by stać się licencjonowanym centrum szkoleniowym.

W Centrum Szkoleniowym w Lubinie przedstawiciele Bosch Rexroth z Niemiec i z Polski razem z zespołem MCKK nie tylko uroczyście otworzyli Centrum, ale też prowadzili pokazy nowoczesnych rozwiązań technicznych.

MCKK

– Naszymi klientami są KGHM, KGHM Zanam, Minemaster i wiele innych firm. To nie tylko brać górnicza, ale też metalurgia i te szkolenia też będą się odbywały również dla hut, które mamy w Zagłębiu. To silna część przemysłu, więc te szkolenia też takie będą – mówił Arkadiusz Gierczak, dyrektor sprzedaży aplikacji przemysłowych Bosch Rexroth. 

Uczestnicy spotkania podzieleni zostali na sześć grup szkoleniowych, które przechodziły kolejno do poszczególnych prezentacji, które obejmowały następujące tematy:

* napędy elektryczne do maszyn samojezdnych;

* laboratorium hydrauliki siłowej i pneumatyki MCKK;

* krok do autonomii – radary, ultrasonic system (USS), surround view system;

* bodas – nowa seria sterowników RC4X, oprogramowanie, IoT (Internet Rzeczy) w maszynach samojezdnych;

* hydraulika – napędy hydrostatyczne i układy robocze;

* hydraulika, przewidywanie awarii, energooszczędność w maszynach przemysłowych.

Źródło: Bosch Rexroth

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę