Black House zabezpieczony przed cyberatakami

Cybernus Labs

W pierwszym w Polsce w pełni funkcjonalnym inteligentnym domu, czyli w gliwickim Black House wdrożono rozwiązanie ELIoT ProOd firmy Cybernus Labs. Teraz użytkownicy budynku mogą bezpiecznie logować się do jego systemu zarządzania, bez obaw, że ich dane zostaną przechwycone przez hakerów i wykorzystane do przejęcia kontroli nad elementami systemów Internetu Rzeczy zastosowanymi w pomieszczeniach.

Black House jest urzeczywistnieniem idei inteligentnego domu. To zaawansowany technicznie budynek zarządzany za pomocą aplikacji. Wszystkie systemy (wentylacji, oświetlenia, bezpieczeństwa, odzyskiwania energii, rozrywki) zostały w nim zautomatyzowane i zsynchronizowane. Dzięki temu, że łatwo nim sterować, a sam dom – korzystając z danych z czujników – reaguje aktywnie na zmiany w otoczeniu, zmniejszają się koszty jego eksploatacji, a wzrasta funkcjonalność. W gliwickim APA Black House można na własne oczy zobaczyć, czym jest inteligentny budynek, i sprawdzić, jak nim sterować.

- Nasz ultranowoczesny showroom technologiczny to czarna, designerska, kilkupiętrowa bryła naszpikowana inteligentnymi technologiami w postaci czujników, automatyki i rozwiązań, które niedawno można było zaobserwować jedynie w filmach science-fiction. Powstał, aby pokazywać ludziom technologie, które ułatwiają codzienne życie. Budynek wyposażony jest m.in. w system rozpoznawania emocji, nowoczesną stację ładowania pojazdów połączoną z Inteligentną Platforma Optymalizacji Energii czy dbającego o nasze rośliny na dachu farmbota – mówi Aleksandra Latocha, Marketing Department Coordinator APA Group.

© Cybernus Labs

Inteligentnym domem steruje system Nazca. To platforma automatyzująca gromadzenie i przetwarzanie informacji dostarczanych przez systemy zarządzające budynkiem, jego bezpieczeństwem oraz jakością i zużyciem energii (czyli systemy BMS, SMS i EMS). Jest ona w stanie integrować ogromne ilości danych, dotyczących także między innymi ogrzewania, wentylacji czy monitoringu.

Taki system to nie tylko ułatwienie dla użytkowników, ale też okazja dla cyberprzestępców, którzy atakując pojedyncze elementy systemu Internetu Rzeczy, takie jak urządzenia elektroniczne czy czujniki, mogą przejąć kontrolę nad całym ekosystemem inteligentnego domu. To dlatego tak ważne jest odpowiednie jego zabezpieczenie.

- Atak hakerski na lodówkę może być traktowany przez niektórych pewnie jedynie w kategorii ciekawostki i nie wydaje się on być groźny, jednak już podniesienie przez osobę niepowołaną temperatury w zakładzie chemicznym może doprowadzić nawet do eksplozji. Dlatego tak istotne jest to, aby wszystkie elementy systemów IoT były dobrze zabezpieczone. Priorytetem jest zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa procesu logowania i uwierzytelnienia użytkownika. Dziś jest to możliwe dzięki ELIoT PRO – tłumaczy Marek Ostafil, współzałożyciel i COO Cyberus Labs.

ELIoT PRO to rozwinięcie wprowadzonej na rynek w 2017 r. technologii Cyberus Key. To prosta w obsłudze i bezpieczna platforma do logowania oraz potwierdzania operacji  oparta na jedynym niezłamanym do tej pory systemie szyfrowania - szyfrze Vernama. System ELIoT Pro gwarantuje bezpieczne, wieloczynnikowe uwierzytelnienie na linii człowiek-maszyna oraz specjalny system uwierzytelnienia i szyfrowania  na linii maszyna-maszyna, eliminując najsłabsze i najłatwiejsze do przejęcia przez hakerów ogniwo cyberbezpieczeństwa, czyli hasła i dane dostępowe użytkowników oraz urządzeń. To pierwsza taki system na rynku.

- Do tej pory większość urządzeń Internetu Rzeczy była właściwie wyrzucone poza nawias cyberbezpieczeństwa, ponieważ nie miały odpowiedniej mocy obliczeniowej, pamięci lub możliwości poboru energii, aby obsłużyć skomplikowane algorytmy szyfrowania. My wprowadziliśmy nasz własny system szyfrowania, który jest specjalnie zaprojektowany dla takich urządzeń – wymaga minimalnej pamięci oraz poboru mocy. Dzięki temu dostarczamy szyfrowanie dostępne tak naprawdę dla wszystkich inteligentnych urządzeń – wyjaśnia Marek Ostafil z Cyberus Labs.

Cały system ELIoT PRO składa się z czterech komponentów: uwierzytelniania użytkowników, uwierzytelnienia urządzeń wspartego przez algorytm szyfrujący transmisję danych między nimi, systemu monitorowania zachowania całego środowiska IoT  i wszystkich jego urządzeń, wykrywającego awarie oraz ataki, oraz systemu umożliwiającego utrzymanie ciągłości procesów. W Black House wdrożenie systemu ELIoT Pro zapewni w Nazca między innymi bezpieczny i prosty dostęp do systemu i zarządzanie  tymi dostępami. Efekty integracji ELIoT PRO z aplikacją Nazca można było sprawdzić po raz pierwszy 9 października, podczas oficjalnej premiery nowego systemu w gliwickim inteligentnym domu.

Źródło: Cybernus Labs

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę