ABB łączy farmę wiatrową z zagraniczną siecią

ABB

ABB została wybrana przez firmy energetyczne SSE Renewables z Wielkiej Brytanii oraz Equinor z Norwegii na dostawcę systemów przekształtnikowych HVDC Light. Systemy połączą największą na świecie farmę wiatrową, która ma zostać uruchomiona na Ławicy Dogger na Morzu Północnym, z brytyjską siecią przemysłową.

Na potrzeby pierwszej instalacji HVDC na brytyjskim rynku morskiej energetyki wiatrowej ABB dostarczy technologię, która w niewielkim stopniu oddziałuje na środowisko. Ma to gwarantować najbardziej kompaktowa konstrukcja stacji przekształtnikowych oraz najniższe straty w przesyle energii w branży. ABB dostarczy systemy przekształtnikowe HVDC Light do podmorskiego przesyłu energii elektrycznej, natomiast firma Aibel odpowiada za dostawę dwóch morskich platform konwertujących HVDC. W 2016 r. ABB i Aibel nawiązały współpracę w zakresie projektowania, budowy i optymalizacji połączeń z morskimi farmami wiatrowymi.

Projekt najwyższej rangi

Zamówienia na potrzeby słynnego projektu Dogger Bank są cenną rekomendacją dla technologii ABB. To wynik udanej współpracy z klientami zarówno w zakresie optymalizacji rozwiązań konstrukcyjnych, jak i na poziomie modelu biznesowego – powiedział Claudio Facchin, dyrektor Biznesu Produktów i Systemów Energetyki ABB. – Chcemy dostarczać zrównoważone rozwiązania. W ramach projektu Dogger Bank zwiększamy konkurencyjność morskich farm wiatrowych, przyczyniając się w ten sposób do powstawania mocniejszych, bardziej inteligentnych i bardziej przyjaznych dla środowiska sieci elektroenergetycznych.

W planach rządu Wielkiej Brytanii jest również zwiększenie generacji energii z wiatru tak, aby do 2030 r. stanowiła ona jedną trzecią krajowej mocy zainstalowanej. Projekt ma pomóc zrealizować także ten cel. Przedsięwzięcie realizowane w regionie Ławicy Dogger obejmuje trzy kompleksy elektrowni wiatrowych: Creyke Beck A i B oraz Teesside A. ABB otrzymała zamówienia na potrzeby Creyke Beck A i B. – To kamień milowy dla Dogger Bank. Technologia HVDC zwiększa konkurencyjność morskich farm wiatrowych położonych w dużej odległości od wybrzeża. Jednocześnie pierwszy morski system HVDC w Wielkiej Brytanii otwiera nowe rynki i możliwości. Udział Aibel i ABB w tym projekcie jest przykładem międzybranżowej współpracy, pozwalającej wykorzystać najlepsze dobre praktyki i ekspercką wiedzę wszystkich stron – powiedział Halfdan Brustad, wiceprezes Equinor.

Nowe standardy technologiczne

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) do 2040 r. globalna moc morskich elektrowni wiatrowych może wzrosnąć 15‑krotnie i przyciągnąć inwestycje o skumulowanej wartości około 1 biliona USD. Przyczynią się do tego rosnąca konkurencyjność, przychylna polityka władz oraz znaczny postęp technologiczny w kilku dziedzinach.

ABB była pionierem komercyjnego wykorzystania technologii HVDC ponad 60 lat temu. Jest to efektywna alternatywa dla systemów prądu przemiennego (AC), pozwalająca przesyłać duże ilości energii elektrycznej przy mniejszych stratach. HVDC zwiększa bezpieczeństwo i stabilność przesyłu energii w sieciach działających z różnym napięciem i częstotliwością. Technologia umożliwia zintegrowanie energii ze źródeł odnawialnych wytwarzanej w morskich elektrowniach wiatrowych i połączenie tych instalacji z sieciami prądu przemiennego.

Źródło: ABB

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę