5G w kampusie PŁ już w 2020 r

pixabay.com

Dzięki pilotażowemu wprowadzeniu sieci 5G łódzki kampus Politechniki Łódzkiej prawdopodobnie zostanie pierwszym polskim smart city – informuje Polskie Radio. Pierwsze nadajniki sieci 5G mogą pojawić się  już w 2020 roku, choć na razie pomysł jest jeszcze na etapie koncepcji.

Mateusz Gawroński z Fundacji Politechniki Łódzkiej zaprosił studentów trzech największych łódzkich uczelni do przystąpienia do konkursu na stworzenie oryginalnej charakteryzacji wizualnej projektu "5G dla Łodzi". Pierwszy etap, konkurs na najlepszy logotyp, zostanie rozstrzygnięty 23 listopada.

- 5G to nie jest tylko sama technologia, jest to także projekt zakrojony pod kątem infrastrukturalnym. Nadajników będzie bardzo dużo, często będą oddalone od siebie o 200 metrów, w zależności od tego w jakiej częstotliwości będą działać. Jest to pokrycie całej przestrzeni naszego miasta siecią nadajników, które mają przesyłać duże ilości danych, co obecnie przy sieci 4G jest niemożliwe - mówił organizator konkursu Mateusz Gawroński.

Zobacz też:Sukces łodzkich studentów w Japonii

Sieć 5G może być prawdziwą rewolucją w bezprzewodowym przesyle danych. Będzie wielokrotnie szybsze od obecnej technologii LTE, co pozwoli na wykorzystanie jej do zupełnie nowych celów; powstania wyżej wspomnianego inteligentnego miasta tzw. smart city, czy autonomicznych pojazdów nie potrzebujących kierowców. Może pomóc także w całościowym sterowaniu kampusem: optymalizowaniu oświetlenia ulic, obsłudze wjazdów czy dostępie do pomieszczeń.

Źródło: Polskie Radio

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę