Zawody Robo Challenge dla specjalistów z branży robotyki

Zawody Robo Challenge dla specjalistów z branży robotyki Robo Challenge

W dniach 19-20 października br. odbędą się pierwsze w Polsce profesjonalne zawody w programowaniu robotów oraz tworzeniu stanowisk zrobotyzowanych Robo Challenge.

Do udziału zaprosiliśmy niezależnych specjalistów, firmy zawodowo zajmujące się integracją robotów przemysłowych oraz uczelnie techniczne z całego kraju – mówi Maciej Ratajczak, pomysłodawca i dyrektor organizacyjny zawodów. 

Użytkownicy często kojarzą robotyzację i automatyzację z czymś bardzo skomplikowanym. Na Robo Challenge chcemy pokazać że jest zupełnie odwrotnie – dodaje Arkadiusz Błaut z firmy  FANUC Polska, dyrektor techniczny zawodów. 

O tym jak szybko zmienia się rynek świadczą słowa Marcina Lesiaka z firmy Schunk: – Kiedy rozpoczynałem pracę w branży, firmy z dziedziny automatyki otwierały swoje oddziały w Polsce. W tamtych czasach zaledwie 10% było zapytaniami z zakresu automatyki. W tej chwili ich liczba plasuje się na poziomie 60%.

Robo Challenge to także doskonała okazja dla obserwatorów do poszerzenia wiedzy na temat robotyki, budowy i działania stanowisk zrobotyzowanych oraz wspierających elementów automatyki.

Nasze doświadczenia oraz doświadczenia naszych klientów spowodowały, że automatyka stała się prosta i intuicyjna jak obsługa smartfona – zapewnia Piotr Chościński z firmy Lenze.

Ci klienci, którym pomagaliśmy parę lat temu stawiać pierwsze kroki, dziś wskazują nam kierunek dalszej robotyzacji w swoim zakładzie. To oni są specjalistami w swojej dziedzinie – dodaje Mateusz Amroziński, FANUC Polska

Na miejscu będzie można spróbować swoich sił, poznać działania najnowszych systemów: bezpieczeństwa, PLC, transportowych, wymiany narzędzi, napędowych oraz innych. Eksperci doradzą oraz udzielą wsparcia w kontekście potencjalnego wdrożenia aplikacji. 

To ważne, ponieważ: – Automatyzujemy proces, żeby by odciążyć człowieka z ciężkich i powtarzalnych czynności. Jednak człowiek zawsze będzie potrzebny na przykład do celów serwisowych albo do tego, aby współpracować z robotem. Zatem bezpieczeństwo będzie ważne zawsze. Systemy bezpieczeństwa będą zawsze potrzebne w systemach zrobotyzowanych – mówi Adam Tupacz, SICK

Całość uzupełni część konferencyjna, podczas której prezentowane będą najnowsze dostępne na rynku rozwiązania. Wszystko na jednym, żywym organizmie działającym w duchu Industry 4.0 i specjalnie przygotowanej ścieżce zadań oraz stanowisk zrobotyzowanych.

Dziesięć lat temu przygotowanie zawodów jak Robo Challenge było by na takim poziomie niemożliwe. Dzisiaj nie możemy jeszcze konkurować z wieloma krajami pod względem ilości zainstalowanych robotów ale na pewno producenci stanowisk zrobotyzowanych którzy z nami współpracują mogą pochwalić się aplikacjami pod względem trudności oraz jakości rozwiązanych problemów – podsumowuje Jędrzej Kowalczyk z FANUC Polska.

>>Więcej informacji na temat projektu, program spotkania oraz rejestracja udziału na stronie>>

Źródło: Robo Challenge

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę