Współpraca firmy Rittal z Atos oraz Siemens rozpoczęta

Rittal

Rozpoczęła się współpraca partnerska firm Rittal, Atos i Siemens dotyczy kompleksowej infrastruktury dla zastosowań IoT w ramach Smart Industries, gdzie normą jest przetwarzanie dużych ilości danych w czasie rzeczywistym. Takie rozwiązania systemowe umożliwiają łatwe i szybkie wdrożenie infrastruktur IT z wydajnymi centrami danych typu Edge.

Nowe „Intelligent Edge Data Center“ (IEDC) to wysoce konfigurowalne rozwiązanie centrum danych, które umożliwia firmom przetwarzanie danych IoT w czasie rzeczywistym. Celem współpracy firmy Rittal z Atos i Siemens jest rozwój nowoczesnych rozwiązań Edge Data Center dla Smart Industries, Smart Cities, Smart Retail – głównie dla przedsiębiorstw z branży energetycznej, przedsiębiorstw użyteczności publicznej oraz dla sektora publicznego. W skład rozwiązania wchodzi MindSphere® - oparty na chmurze, otwarty system operacyjny IoT firmy Siemens, nowe serwery BullSequana Edge Computing i BullSequana S oraz Codex Cloud Industrial Supervision (CIS) firmy Atos. Dzięki tak dopracowanemu rozwiązaniu do przetwarzania i analizy danych przedsiębiorstwa mogą znacząco zoptymalizować procesy wewnętrzne. Dodatkowo infrastruktura OT (Operational Technology) została zaprojektowana przez Rittal jako centrum danych typu Edge.

W ramach współpracy firma Atos odpowiada za infrastrukturę IT, w szczególności za rozwiązania: BullSequ-ana Edge, BullSequana S, Atos Codex CIS, MindSphere (aplikacje), Atos Business Applications & Services, Predicitive Maintenance, całościowy monitoring oraz aplikacje innych podmiotów wykorzystujące sztuczną inteligencję. Rittal opracował i zaprojektował infrastrukturę OT, czyli Edge Data Center, szafy sterownicze, zasilanie elektryczne, klimatyzację, podstawowy monitoring oraz system bezpieczeństwa. Natomiast firma Siemens przygotowała rozwiązania dla infrastruktury technicznej obejmujące rozszerzony monitoring i system bezpieczeństwa, zabezpieczenie zasilania oraz IT, jak np. system zarządzania budynkiem i MindSphere (platforma, aplikacje).

Nowatorskie rozwiązanie dla Edge Computing

„Intelligent Edge Data Center“ (IEDC) to bezpieczne, ustandaryzowane i dostosowane rozwiązanie do zastosowań przemysłowych. Może pracować samodzielnie – również poza centrami danych – bez konieczności posiadania chronionego pomieszczenia (White Room), czy obsługiwania go przez lokalny zespół IT. Będzie ono dostępne w różnych klasach mocy – od urządzenia do zabudowy naściennej lub szafy IT aż po wydajny i skalowany kontener Data Center. IEDC to idealne rozwiązanie dla firm, które rozpoczęły cyfrową transformację i muszą przetwarzać ogromną ilość danych w czasie rzeczywistym, np. w nowoczesnych zakładach produkcyjnych. Przykłady zastosowań można znaleźć także w wielu innych branżach - od cyfrowego handlu detalicznego (Smart Retail), przez cyfrową służbę zdrowia (Smart Healthcare), aż po inteligentne miasta lub w rozbudowie sieci komórkowej 5G, gdzie IEDC może przetwarzać dane bezpośrednio w pobliżu masztów telefonii komórkowej. - Intelligent Edge Data Center, które powstało w ramach partnerskiej współpracy firm Rittal oraz Siemens, jest częścią strategii Edge firmy Atos. Dąży ono do przetwarzania dużych i coraz bardziej złożonych strumieni danych w miejscu ich powstawania – w fabrykach, w sieciach sklepów, na lotniskach i w szpitalach. Dzięki połączeniu sprzętu IT z oprogramowaniem firm Atos i Siemens oraz z infrastrukturą OT Rittal oferujemy klientom bardzo skuteczne rozwiązanie umożliwiające przyspieszenie i zwiększenie wydajności analizy danych IoT - mówi Emmanuel Le Roux – Senior Vice President Big Data Platforms w Atos.

Rozwiązanie jest kompatybilne z systemem operacyjnym firmy Siemens dla IoT – MindSphere. System umożliwia stosowanie aplikacji IoT zarówno w technologii chmurowej, jak i na miejscu przetwarzania danych. IEDC zawiera wbudowany serwer BullSequana Edge do rozpoznawania obrazów i usługę IoT Datalake firmy Atos. Oprogramowanie firmy Atos (Codex CIS) stanowi szkielet IoT, a także umożliwia łączenie różnych czujników w ramach jednego IEDC. W ten sposób rozwiązanie może być łączone z innymi centrami danych typu Edge i tworzyć z nimi sieć. Umożliwia to stopniowe wprowadzanie nowych lub dostosowanie istniejących rozwiązań w firmach. 

IEDC zaprojektowane i wdrażane przez Rittal, Atos i Siemens będzie dostępne na całym świecie od września 2019 roku, w pierwszych miesiącach ze szczególnym uwzględnieniem regionów Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki oraz USA. Firma Atos jako generalny wykonawca będzie zajmowała się dystrybucją rozwiązania w ramach działalności swoich działów Digital Factory i Smart Infrastructure.

Źródło: Rittal

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę