Watson-Marlow Fluid Technology Group wprowadza nową pompę Qdos 20

Watson-Marlow Fluid Technology Group

Nowa pompa została opracowana z myślą o precyzyjnym dozowaniu podchlorynu sodu w procesach odkażania przy prędkości przepływu do 20 litrów na godzinę i maksymalnym ciśnieniu 7 barów. Urządzenie szczególnie nadaje się do zastosowań w studniach wielu mniejszych stacji uzdatniania wody, w których ten środek jest często wprowadzany do rurociągów pod wysokim ciśnieniem.

Pompa Qdos 20 jest wyposażona w ten sam przyjazny interfejs oraz opcje sterowania, co pozostałe modele pomp Qdos, ułatwiając obsługę użytkownikom, którzy już posiadają instalacje wykorzystujące te pompy. Oferując niski całkowity koszt eksploatacji, nowy model jest bezpośrednim zamiennikiem pomp membranowych. Pompy Qdos są także wyposażone w głowice ReNu umożliwiające jednorazową obsługę, bez konieczności użycia narzędzi.

Jak informuje producent, Intuicyjny interfejs umożliwia proste sterowanie ręczne, 4-20mA, przekaźnikowe lub PROFIBUS. Bezszczotkowy silnik prądu stałego utrzymuje przepływ z dokładnością +/-1%, przy powtarzalności na poziomie +/-0,5% oraz zakresowości 3330:1.

Pompa nadaje się do ścisłej kontroli chloru resztkowego. Pomyślne próby w warunkach roboczych oraz dane z systemu SCADA wykazują znaczącą poprawę zmiany stężenia chloru resztkowego w porównaniu z membranowymi pompami dozującymi o najlepszych parametrach. Uzyskano to dzięki zastosowaniu głowicy z podwójnym wirnikiem.

W konstrukcji pompy perystaltycznej Qdos 20 wykorzystano dwa przewody pracujące z przesunięciem fazowym. Pomimo tego, że pompy perystaltyczne na ogół charakteryzują się niższą pulsacją w porównaniu z innymi pompami wyporowymi, Qdos 20 ogranicza ją jeszcze bardziej poprzez naprzemienną kompresję umożliwiającą kompensację pulsacji. W rezultacie uzyskuje się niemal ciągłe wypieranie cieczy oraz dozowanie stałej ilości środka chemicznego wykorzystywanego w danym procesie.

Łatwość, bezpieczeństwo i szybkość demontażu i wymiany głowicy bez konieczności użycia narzędzi, bez potrzeby przechodzenia specjalistycznego szkolenia oraz bez potrzeby angażowania personelu serwisowego zapewniają wyjątkowo wysoką sprawność eksploatacyjną urządzenia. Zabudowana głowica ze zintegrowaną funkcją wykrywania nieszczelności redukuje straty i eliminuje ryzyko narażenia operatora na działanie substancji chemicznych.

Próby w warunkach roboczych potwierdziły wysoką trwałość głowicy, która przepracowała 12 miesięcy u jednego z klientów w Minneapolis. Pompa Qdos 20 znacznie skróciła czas przestojów technologicznych pracując pod ciśnieniem do 7 barów. Dzięki temu zakład jest obecnie w trakcie wymiany modelu testowego na egzemplarz produkcyjny.

 

Źródło: Newseria

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę