Układ nPM1100 do zarządzania mocą

Układ nPM1100 do zarządzania mocą Pixabay

Farnell poszerzył swoją ofertę wyrobów marki Nordic Semiconductor o najmniejsze na rynku rozwiązania do zarządzania mocą – tj. układ nPM1100 Power Management IC (PMIC) i powiązany z nim zestaw ewaluacyjny.

Pierwszy z układów do zarządzania mocą, jaki Nordic Semiconductor wprowadziło na rynek, jest teraz dostępny do nabycia w Farnell. Do typowych aplikacji, w jakich można użyć nPM1100, należą: elektronika noszona, piloty zdalnego sterowania, osobiste urządzenia medyczne i sensory do inteligentnych budynków.

Układ Nordic Semiconductor nPM1100

Układ Nordic Semiconductor nPM1100 może zostać użyty jako uniwersalny PMIC w dowolnej aplikacji, korzystającej z akumulatorów litowo-jonowych lub litowo-polimerowych. Ma bardzo małe wymiary i zajmuje na płytce drukowanej jedynie 23 mm2, dzięki czemu idealnie sprawdza się w zaawansowanych urządzeniach noszonych, sprzęcie medycznym wymagającym komunikacji z otoczeniem i w innych zadaniach, gdzie dostępna przestrzeń jest silnie ograniczona. Sam nPM1100 nie wymaga oprogramowania konfiguracyjnego, by działać, gdyż wszystkie ustawienia można wykonać za pomocą pinów podzespołu.

Nordic Semiconductor to producent układów półprzewodnikowych, który nie posiada własnych fabryk. Jest bardzo innowacyjny i wiedzie na rynku technologii bezprzewodowych, napędzających Internet Rzeczy. Układ nPM1100 to dobry przykład zaangażowania Nordic Semiconductor w tworzenie linii produktów do zarządzania mocą. Oferuje klientom Farnella nowe sposoby oszczędzania energii w budowanych przez nich aplikacjach. Omawiany układ pozwala na ładowanie niewielkich akumulatorów, jednocześnie sprawnie zarządzając energią w aplikacjach, gdzie dostępna przestrzeń jest silnie ograniczona.

Układ Nordic Semiconductor nPM1100 i powiązane z nim produkty dostępne teraz do nabycia firmy Farnell obejmują:

– nPM1100-CAAA to niezwykle mały rozmiar układu przeznaczonego do zarządzania mocą (PMIC), który pozwala na wysoce sprawną pracę w trybie dual-mode, jako konfigurowalnej przetwornicy obniżającej, i jednocześnie w roli sterownika ładowania akumulatora. Układ został zaprojektowany tak, by świetnie towarzyszył podzespołom SoC (System-on-Chip) firmy Nordic Semiconductor, zapewniając im niezawodne zasilanie i stabilną pracę, jednocześnie maksymalizując czas pracy na akumulatorze, dzięki wysokiej sprawności i ultraniskim prądom w trakcie uśpienia. Do innych, wartych wymienienia cech podzespołu, należy zaliczyć: zabezpieczenie przed nadmiernym napięciem, pracę w trybie o niezwykle niskim poborze mocy i możliwość działania w szerokim zakresie temperatur, tj. od – 40°C do + 85 °C.

zestaw ewaluacyjny nPM1100 nie wymaga do działania specjalnego oprogramowania i  jest zoptymalizowany do pracy z PMIC. Zawiera przełączniki umożliwiające wprowadzanie wszelkiego rodzaju ustawień do układu oraz przyciski, by przełączać się pomiędzy trybem transportu i normalnym. Ponadto ma potrzebne złącza i akumulatory oraz gniazdo USB i wyprowadzenia dla wszystkich pinów układu PMIC. W efekcie zestaw pozwala na testowanie funkcji komponentu, bez potrzeby budowy własnego, specjalizowanego sprzętu. Zestaw może być używany także w połączeniu z innymi platformami rozwojowymi Nordic Semiconductor, takimi jak np. nRF5340-DK, lub do badania funkcji układu PMIC z podzespołami innych producentów. Warto dodać, że w zestawie znajdują się też diody LED informujące o ładowaniu lub o wystąpieniu błędów.

Nordic Semiconductor na rynku

Firma Nordic Semiconductor ma dobrą reputację, zbudowaną dzięki tworzeniu najnowocześniejszych technologii i rozwijaniu narzędzi, które chronią projektantów przed koniecznością mierzenia się ze skomplikowanymi aspektami budowania obwodów RF. Jest pionierem w dziedzinie komunikacji bezprzewodowej z ultraniską mocą, a to za sprawą nagradzanych rozwiązań Bluetooth LE, które uczyniły z firmy lidera rynkowego. Ponadto firma ma szerokie osiągnięcia w tworzeniu rozwiązań na potrzeby interfejsu ANT+, sieci Bluetooth o topologii kraty oraz sieci Thread i ZigBee. Warto też wspomnieć, że najnowsze technologie Nordic Semiconductor, powiązane z sieciami NB-IoT i LTE-M, pozwalają na wykorzystanie infrastruktury IoT do rozszerzania zakresu działania systemów IoT.

Farnell podpisuje umowy partnerskie z wiodącymi na świecie innowatorami, tworzącymi nowe produkty, by zapewnić naszemu globalnego gronu klientów dostęp do najnowocześniejszych technologii zarządzania mocą. Cieszymy się, że mogliśmy poszerzyć wybór układów PMIC o najnowsze produkty marki Nordic Semiconductor. Świeżo wprowadzony na rynek układ nMP1100 to idealne rozwiązanie, które pomaga naszym klientom ograniczyć zużycie mocy w ich układach. Możliwość ładowania niewielkich akumulatorów oraz wydłużenie czasu pracy na baterii, przy jednoczesnym, niezawodnym kontrolowaniu poboru mocy w tak małych, ograniczonych przestrzenią aplikacji, jak np. w urządzeniach noszonych lub systemach medycznych wymagających kontaktu ze światem, jest teraz niezwykle ważne – powiedział Lee Turner, global head of semiconductors and single board computing w Farnell.

Farnell oferuje bogaty wybór produktów półprzewodnikowych, wspierając inżynierów projektantów. Klienci mają także bezpłatny dostęp do materiałów publikowanych online, kart katalogowych, not aplikacyjnych, filmów i webinariów, a także do wsparcia technicznego, świadczonego w dni robocze, przez 24 godziny na dobę. Klienci mogą teraz nabyć układ Nordic Semiconductor nPM1100 PCIM i zestaw ewaluacyjny, korzystając z szybkiej dostawy z magazynów firmy Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, ze sklepu Newark w Ameryce Północnej i z serwisu element14 w Azji i krajach Pacyfiku.

Źródło: Farnell

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę