System rentgenowski przeznaczony do opakowań typu flow-pack

System rentgenowski przeznaczony do opakowań typu flow-pack Ishida

Problem związany z przeprowadzaniem kompleksowych kontroli obecności ciał obcych oraz z kontrolą jakości małych, lekkich opakowań cukierniczych i piekarniczych na szybkich liniach pakujących został rozwiązany poprzez wprowadzenie najnowszego systemu kontroli rentgenowskiej Ishida.

Nowy system Ishida IX-EN-2493-Compact łączy w sobie bardzo kompaktową konstrukcję, która z łatwością mieści się w istniejących liniach, oraz prędkość do 120 metrów na minutę. To dwukrotnie większa prędkość niż w przypadku standardowego systemu kontroli rentgenowskiej.

Kluczem do osiągnięcia tak wysokich prędkości jest unikalna konstrukcja dzielonego przenośnika IX-EN-2493-Compact. Tradycyjne systemy rentgenowskie mają pojedynczy przenośnik z osłonami ochronnymi, które zatrzymują wiązkę promieniowania rentgenowskiego wewnątrz urządzenia. Osłony te mogą jednak zakłócać ruch lekkich opakowań jednostkowych, powodując ich destabilizację i powstawanie zatorów.

W rozwiązaniu firmy Ishida, osłony uniesione są nad przenośnikiem, aby nie utrudniać ruchu opakowań. Wiązka promieniowania rentgenowskiego jest zatem rzutowana przez opakowanie, gdy przechodzi przez szczelinę w przenośniku, gdzie jest wychwytywana przez dwie duże metalowe płyty, aby zapewnić, że wszelkie emisje tego promieniowania są zatrzymywane w urządzeniu. 

Nasz nowy, kompaktowy system kontroli rentgenowskiej umożliwia producentom sprawdzanie opakowań pierwotnych, podczas gdy wcześniej duża prędkość linii uniemożliwiała kontrolę na tym etapie – wyjaśnił Glen Oxborough, specjalista ds. sprzedaży kontroli jakości w Ishida Europe. – Dlatego wcześniej jedynym skutecznym rozwiązaniem było przeprowadzanie kontroli w opakowaniach wtórnych, gdy paczki były częścią opakowania zbiorczego lub w opakowaniu zewnętrznym gotowym do dalszej dostawy.

Oznaczało to jednak, że w przypadku wykrycia opakowania niespełniającego norm, całe opakowanie lub pudełko musiało zostać odrzucone, co prowadziło do niepotrzebnych – i kosztownych – odpadów produktowych i opakowaniowych – dodaje Glen Oxborough.

IX-EN-2493-Compact posiada sprawdzoną technologię algorytmu genetycznego (GA) firmy Ishida, która umożliwia operatorom optymalizację procesu kontroli rentgenowskiej w celu zwiększenia czułości na określone ciała obce. Oprócz niezawodnego wykrywania przedmiotów, takich jak stal, aluminium, cyna, szkło, kamienie, gęsta guma i teflon, urządzenie może również identyfikować problemy związane z jakością, takie jak uszkodzone lub zniekształcone przedmioty.

Inną wyróżniającą się cechą konstrukcyjną systemu rentgenowskiego Ishida są dwa oddzielne pojemniki na ciała obce i odrzuty jakościowe, do których można uzyskać dostęp z jednej strony przenośnika – dla maksymalnej wygody operatora. Pomaga to również zminimalizować całkowitą powierzchnię zajmowaną przez maszynę, ułatwiając tym samym integrację z liniami pakującymi. 

Jakość i bezpieczeństwo żywności to kluczowe kwestie, które mogą negatywnie wpływać na wizerunek marki i lojalność konsumentów – powiedział Glen Oxborough – Nasz IX-EN-2493-Compact zapewnia producentom spokój ducha dzięki rozwiązaniu, które może obsługiwać szybkie prędkości linii owijarek przepływowych, umożliwiając kontrolę opakowań pierwotnych.
                                                                
Źródło: Ishida 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę