Superszybki internet dla ponad 100 tys. gospodarstw

Superszybki internet dla ponad 100 tys. gospodarstw Canva

Tauron zakończył projekt budowy sieci światłowodowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dostęp do superszybkiego internetu zyskało 104 tys. gospodarstw domowych i 428 jednostek oświatowych. Łącznie infrastruktura została doprowadzona do 876 miejscowości w 127 gminach. 

– Dzięki programom rządowym i funduszom europejskim realizujemy misję cyfrowego rozwoju Polski. Wykluczenie cyfrowe to nie tylko problem z dostępem do edukacji czy rozrywki, ale także silny hamulec dla lokalnej gospodarki. Budowa infrastruktury światłowodowej uatrakcyjnia dla inwestorów objęte nią obszary oraz usprawnia szybki rozwój małego i średniego biznesu mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron. – Dzięki przeprowadzonym inwestycjom Tauron stał się znaczącym na polskim rynku Hurtowym Operatorem Telekomunikacyjnym.

Likwidacja „białych plam”

Realizowany przez Tauron projekt ma na celu likwidację tzw. białych plam, czyli objęcie zasięgiem szerokopasmowego internetu gospodarstw domowych oraz jednostek oświatowych, w których dostępna przepustowość nie przekraczała dotychczas 30 Mb/s.

– Polska obecnie jest placem budowy nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych. Stale pozyskujemy nowe środki na dalszą pomoc w rozwoju szybkiego Internetu na obszarach, tzw. białych plam. Bardzo dziękuję i cieszę się, że grupa Tauron wspomaga nas w walce z wykluczeniem cyfrowym i realizuje tak ważne inwestycje – powiedział Paweł Lewandowski, podsekretarz w KPRM.

W ramach projektu POPC Tauron objął zasięgiem sieci światłowodowej 428 jednostek oświatowych, a blisko 104 tysiące gospodarstw domowych zyskało możliwość podłączenia się do szerokopasmowego internetu. Łącznie wybudowanych zostało ponad 5,5 tysiąca km sieci światłowodowej w 876 miejscowościach na terenie 127 gmin i trzech województw –  dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego.

Projekt realizowany był w siedmiu obszarach konkursowych: Krakowskim C i Tarnowskim B, Katowickim i Tyskim, Rybnickim, Sosnowieckim, Oświęcimskim, Wałbrzyskim A oraz Wałbrzyskim B.

Liczba gospodarstw domowych objętych siecią światłowodową Taurona w poszczególnych województwach: małopolskie – 24 964 gospodarstw domowych, śląskie – 35 633 gospodarstw domowych, i dolnośląskie – 43 393 gospodarstw domowych.

– Budowę sieci rozpoczęliśmy w lutym 2019 r. od Obszaru Katowickiego i Tyskiego. W 2022 r. kończyliśmy kolejno projekty we wszystkich siedmiu obszarach konkursowych. Ostatni z nich, największy – Wałbrzyski B odebrany został w listopadzie – wyjaśnia Leszek Chwalik, wiceprezes zarządu Tauron Obsługa Klienta. – W sumie budowa sieci światłowodowej we wszystkich obszarach zajęła nam trzy lata i dziewięć miesięcy. Tauron jest więc liderem w zakresie realizacji tego przedsięwzięcia, wśród beneficjentów trzeciego naboru konkursu POPC, jako pierwsi finalizowaliśmy budowę na kolejnych obszarach.

Otwarty i efektywny dostęp 

Tauron, dzięki realizacji projektu, zapewnia operatorom telekomunikacyjnym otwarty i efektywny dostęp do sieci telekomunikacyjnej na jednakowych i niedyskryminujących warunkach. Obecnie Tauron zawarł już 56 umów ramowych z Operatorami Korzystającymi, 22 z nich już aktywnie świadczy swoje usługi.

W jednej sieci światłowodowej dostępnych jest wiele ofert usług internetowych i telewizyjnych, a o wyborze najlepszej swobodnie decyduje użytkownik. W tej chwili już 20 tysięcy gospodarstw domowych aktywnie korzysta ze światłowodu Taurona. Wartość projektów we wszystkich siedmiu zrealizowanych obszarach konkursowych to ponad 278 mln zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 186,145 mln zł.

– Podczas budowy skorzystaliśmy z istniejącej już infrastruktury teletechnicznej i telekomunikacyjnej Grupy, uzyskując efekt synergii. Wykorzystaliśmy ponad 92 tys. słupów, 2 tys. km światłowodów, a do naszej sieci przyłączyliśmy 100 węzłów dostępowych i agregacyjnych POPC – wyjaśnia wiceprezes Chwalik.

Obecnie Tauron rozpoczął kolejny etap dogęszczania sieci, czyli podłączania adresów nieujętych wcześniej w POPC, a będących w najbliższym sąsiedztwie sieci. Jest to odpowiedź na potrzeby mieszkańców i Operatorów Korzystających. 

Źródło: Tauron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę