Superkomputer wesprze misje kosmiczne

TechSpot

HPE ogłosiło, że zaprojektowało nowy superkomputer Aitken, który zostanie wdrożony przez NASA podczas przyszłych misji na Księżyc.

HPE od dawna współpracuje z NASA. - Wspólnie kontynuujemy tworzenie innowacyjnych technologii HPC w celu rozwinięcia przestrzeni kosmicznej i odkryć naukowych, które zwiększają ogólną wydajność i redukują koszty - powiedział Bill Mannel, wiceprezes i dyrektor generalny HPC i AI w HPE. - Jesteśmy zaszczyceni, że zaprojektowaliśmy nowy superkomputer, który pomoże w kolejnych podróżach na księżyc - dodaje. Aitken w szczególności będzie wspierać program Artemis NASA w zakresie obliczeń, modelowania i symulacji wjazdu, opadania i lądowania na Księżycu. Aitken jest produktem czteroletniego, wieloetapowego partnerstwa między HPE i NASA Ames Research Center.

Innowacyjne urządzenie opiera się na platformie HPE SGI 8600 HPC. W ubiegłym roku HPE dostarczyło siedem superkomputerów do Departamentu Obrony, z których wszystkie pochodzą z serii SGI 8600. Ponadto NASA Ames jest również właścicielem Electry, superkomputera opartego na HPE SGI 8600, który obecnie zajmuje 37 pozycję na liście Top500.

© TechSpot

Aitken będzie się składał z 1150 węzłów, z których każdy będzie wykorzystywał dwa 20-rdzeniowe procesory Intel Xeon drugiej generacji i interkonekty Mellonox InfiniBand. Łączna liczba Aitkena wynosi 46 080 rdzeni i 221 TB pamięci w 1150 węzłach dla 3,69 petaflopów o szczytowej wydajności.

Aitken będzie umieszczony w NASA Ames, którego w nowo otwartym centrum. Nowe urządzenie oparte jest na konstrukcji Modular Data Center (MDC) i może pomieścić 16 modułów. Aitken pomoże w lądowaniu astronautów na południowym biegunie księżyca.

Źródło: TechSpot

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę