elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Superkomputer wesprze misje kosmiczne

TechSpot
Reklama
Reklama

HPE ogłosiło, że zaprojektowało nowy superkomputer Aitken, który zostanie wdrożony przez NASA podczas przyszłych misji na Księżyc.

HPE od dawna współpracuje z NASA. - Wspólnie kontynuujemy tworzenie innowacyjnych technologii HPC w celu rozwinięcia przestrzeni kosmicznej i odkryć naukowych, które zwiększają ogólną wydajność i redukują koszty - powiedział Bill Mannel, wiceprezes i dyrektor generalny HPC i AI w HPE. - Jesteśmy zaszczyceni, że zaprojektowaliśmy nowy superkomputer, który pomoże w kolejnych podróżach na księżyc - dodaje. Aitken w szczególności będzie wspierać program Artemis NASA w zakresie obliczeń, modelowania i symulacji wjazdu, opadania i lądowania na Księżycu. Aitken jest produktem czteroletniego, wieloetapowego partnerstwa między HPE i NASA Ames Research Center.

Reklama

Innowacyjne urządzenie opiera się na platformie HPE SGI 8600 HPC. W ubiegłym roku HPE dostarczyło siedem superkomputerów do Departamentu Obrony, z których wszystkie pochodzą z serii SGI 8600. Ponadto NASA Ames jest również właścicielem Electry, superkomputera opartego na HPE SGI 8600, który obecnie zajmuje 37 pozycję na liście Top500.

© TechSpot

Reklama

Aitken będzie się składał z 1150 węzłów, z których każdy będzie wykorzystywał dwa 20-rdzeniowe procesory Intel Xeon drugiej generacji i interkonekty Mellonox InfiniBand. Łączna liczba Aitkena wynosi 46 080 rdzeni i 221 TB pamięci w 1150 węzłach dla 3,69 petaflopów o szczytowej wydajności.

Aitken będzie umieszczony w NASA Ames, którego w nowo otwartym centrum. Nowe urządzenie oparte jest na konstrukcji Modular Data Center (MDC) i może pomieścić 16 modułów. Aitken pomoże w lądowaniu astronautów na południowym biegunie księżyca.

Źródło: TechSpot

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama