Roboty stają się tańsze

Elmark

Tomasz Ofiara, dyrektor sprzedaży Universal Robots w Elmark Automatyka

W ostatnich latach bardzo prężnie rozwijającą się gałęzią robotów przemysłowych są roboty współpracujące. Zostały stworzone do bezpośredniej współpracy z człowiekiem, ramię w ramię. Nie wymagają stosowania dodatkowych wygrodzeń i kosztownych systemów bezpieczeństwa. Zajmują przez to mało miejsca. Dodatkowo są bardzo proste w obsłudze i eksploatacji, przez co całkowity koszt w Polsce zwraca się w około dwa lata i na robotyzację mogą sobie pozwolić małe i średnie przedsiębiorstwa.

Roboty współpracujące to robot i człowiek, a nie robot albo człowiek. Powstały nie po to, żeby zastąpić człowieka w procesach produkcyjnych lecz go wspomóc. Ramię robota może wykonywać czynności niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, w szkodliwych warunkach, gdzie człowiek narażony jest na skaleczenia, oparzenia lub inne urazy. Proste i monotonne czynności to praca są robota. Człowiek może się skupić na bardziej ambitnych zadaniach wymagających myślenia i kreatywności.

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę