elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Powietrzna taksówka eVTOL

Lilium
Reklama
Reklama

Niemieckie Lilium przedstawiło siedmioosobową wersję swojej powietrznej taksówki eVTOL. Firma twierdzi, że pracuje nad wersją o dużej wydajności w „trybie stealth” od 2018 r., a płatowiec otrzymał od EASA certyfikat CRI-A01 w 2020 r. Nie oznacza to jednak, że jest już gotowy do pracy jako samolot komercyjny.

Samolot planowo ma oferować prędkość przelotową 175 mil/h (280 km/h) na wysokości 10 000 stóp i zasięg 155 mil (250 km). Tym samym eVTOL staje się czymś przypominającym nawet nie tyle samoloty, lecz minibusy. Lilium trzyma się małych, kanałowych wentylatorów „odrzutowych”, z których 36 jest zamontowanych na 4 przechylnych brzegach wzdłuż skrzydeł. Małe wentylatory, aby podnieść tę maszynę, muszą obracać się znacznie szybciej i prawdopodobnie pobierać także o wiele więcej mocy. Lilium twierdzi jednak, że będą ciche, a tym samym nie będą przeszkadzać w środowisku.

Reklama

Przedstawiciele firmy oznajmili, że przedsiębiorstwo z tym projektem ma zamiar zadebiutować komercyjnie w 2024 r. i aby osiągnąć cel kieruje się do NASDAQ w ramach notowania SPAC. Notowanie na giełdzie za pośrednictwem SPAC lub „spółki czekowej in blanco” jest bowiem efektywnym sposobem na wejście spółki na giełdę i pozyskanie funduszy bez intensywnej kontroli i należytej staranności wymaganej w przypadku tradycyjnej oferty publicznej. W istocie SPAC to firmy, które notują się na giełdzie jako spółki przykrywkowe, bez produktów ani operacji handlowych, wyłącznie z zamiarem zebrania pieniędzy na przejęcie lub połączenie się z jakimś przedsiębiorstwem, gdy nadarzy się ku temu okazja.

Reklama

Źródło: Lilium

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama