PGE oficjalnie otwiera swoją siedzibę w Lublinie

PGE oficjalnie otwiera swoją siedzibę w Lublinie PGE

Polska Grupa Energetyczna przeniosła siedzibę z Warszawy do Lublina. 26 września 2022 r. miało miejsce uroczyste otwarcie lubelskiej siedziby PGE.

Przeniesienie siedziby PGE do Lublina wiąże się z korzyściami nie tylko dla samej spółki, ale też dla miasta i województwa. Lokalne samorządy zyskają dodatkowe dochody z podatku CIT płaconego przez spółkę oraz z podatku PIT odprowadzanego przez zatrudnionych w Lublinie pracowników.

– Realizujemy politykę zrównoważonego rozwoju. Wdrożyliśmy szereg programów rządowych, by niwelować przepaści rozwojowe w całej Polsce. Teraz przenosimy siedzibę główną Grupy PGE do Lublina. To impuls rozwojowy dla regionu: lokalne samorządy zyskają dodatkowe dochody z podatku CIT, a mieszkańcy nowe miejsca pracy. To przełomowy krok, który, mam nadzieję, będzie stanowił dobry przykład dla innych firm decydujących się na decentralizację zarządzania i przeniesienie części kompetencji z Warszawy do miast w całej Polsce – przekazał w liście skierowanym do uczestników wydarzenia, wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Lublin to prężny i dobrze skomunikowany ośrodek biznesowo-edukacyjny i jeden z największych i najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce z ważnymi uczelniami na czele z Uniwersytetem Lubelskim, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim i Politechniką Lubelską. 

Lokalizacja w Lublinie to znakomita decyzja PGE, ponieważ Lublin, jako ośrodek akademicki, zapewnia dobrze wyszkoloną, zmotywowaną i wysoko wykwalifikowaną kadrę. Pomysł, aby tu zlokalizować siedzibę i centrum wiedzy i rozwoju, jest z jednej strony docenieniem tego potencjału, a z drugiej strony jestem przekonany, że w tym miejscu, w Lublinie, gdzie PGE ma swoją infrastrukturę, przede wszystkim PGE Dystrybucja ale także PGE Energia Ciepła. Oddział Elektrociepłownia Lublin, a także Oddział Obrotu, że w tym miejscu będzie wykorzystany potencjał Lublina akademickiego, aby wypracowywać nowe koncepcje, opracowywać strategię dot. kierunków transformacji, projektów inwestycyjnych czy wyłączenia aktywów wytwórczych do odrębnego podmiotu – sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Artur Soboń.

22 lutego br. Rada Nadzorcza PGE SA wyraziła zgodę na zmianę siedziby spółki, a następnie decyzja ta została zatwierdzona przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. 1 lipca br. nowa siedziba została zarejestrowana przez Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku. Również w 2022 r. PGE uruchomiła w Lublinie Centrum Wiedzy i Rozwoju Grupy PGE, w skład którego wchodzą: Biuro Rozwoju, Projektów i Doradztwa HR PGE odpowiedzialne za rozwój obszaru szkoleniowego i rekrutacyjnego na bazie najlepszych praktyk i doświadczeń przygotowując i prowadząc rozwój pracowników i ich kompetencji, oraz Biuro Bezpieczeństwa Procesów Przemysłowych odpowiedzialne zakreowanie polityki bezpieczeństwa, w tym BHP i kapitalizację wiedzy z doświadczeń w obszarze procesów przemysłowych, w tym zakłóceń i incydentów BHP.

– Decyzja o przeniesieniu siedziby PGE Polskiej Grupy Energetycznej z Warszawy do Lublina to element realizowanej przez zarząd Grupy strategii zrównoważonego rozwoju, dywersyfikacji geograficznej oraz przenoszenia funkcji decyzyjnych do regionów i przenoszenia działalności bliżej naszych klientów. Została podjęta po wnikliwych analizach obejmujących warunki biznesowe, ale też potencjał rynku pracy i edukacji w mieście, a także w całym regionie – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.

Nowa siedziba PGE Polskiej Grupy Energetycznej znajduje się w nowoczesnym biurowcu przy al. Kraśnickiej. Na początek będzie w niej pracowało około 180 osób. Część pracowników będzie realizowało swoje zadania zarówno w siedzibie spółki w Lublinie, jak i w innych biurach spółki. 

Polska Grupa Energetyczna od lat jest silnie obecna w Lublinie. Swoją siedzibę mają tutaj działająca w całej Polsce spółka PGE Dystrybucja, lubelski oddział spółki PGE Obrót oraz Elektrociepłownia Lublin, należąca do spółki PGE Energia Ciepła. Grupa PGE jest ponadto partnerem Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, mecenasem lubelskiego Muzeum Narodowego, a także sponsorem drużyn juniorskich piłkarek ręcznych MKS Lublin i PGE Młode Perły.

Źródło: PGE

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę