Międzynarodowa branża elektroniczna spotkała się na targach electronica
Doskonały nastrój w 14 halach i intensywne dyskusje przy pełnych stoiskach targowych: międzynarodowa branża elektroniczna spotkała się ponownie w dniach 15–18 listopada na targach electronica 2022 w Monachium. 2144 wystawców, z których 64% pochodziło z krajów spoza Niemiec, zaprezentowało innowacje obejmujące całe spektrum elektroniki około 70 000 zwiedzającym na tych wiodących na świecie targach.
– Electronica 2022 w imponujący sposób potwierdziła swój status wiodących światowych targów i po raz kolejny pokazała, że Monachium jest WŁAŚCIWĄ lokalizacją targów dla międzynarodowego przemysłu elektronicznego – podsumowuje dr Reinhard Pfeiffer, dyrektor generalny Messe München. – Cieszymy się, że liczba odwiedzających była tylko o około 14% niższa od rekordowego wyniku z 2018 r., a udział odwiedzających z zagranicy na poziomie około 54% był jeszcze wyższy niż na poprzednich imprezach – to znakomity wynik w tych czasach. Co więcej, zgodnie z ankietą targową, nasi wystawcy i odwiedzający byli w tym roku bardziej zadowoleni z elektroniki niż kiedykolwiek wcześniej.
Dr Gunther Kegel, prezes ZVEI, Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Elektronicznego i Cyfrowego, zauważył, że w tym roku elektronika ponownie podkreśliła swoją pozycję wiodącej na świecie platformy targowej i konferencyjnej dla branży elektronicznej:
– Nastrój jest pozytywny – po czterech latach znów na żywo w Monachium, stoiska były oblegane, było dużo rozmów i nawiązano cenne kontakty. Po raz kolejny zdaliśmy sobie sprawę z jednego: bezpośrednie kontakty i bezpośrednie rozmowy na targach są niezastąpione – mówił prezes ZVEI.
Entuzjazm wśród wystawców
– Cóż za wspaniały powrót elektroniki! – powiedział Philip Harting, przewodniczący rady doradczej ds. elektroniki i dyrektor generalny HARTING Technology Group.
– Targi jeszcze nigdy nie były tak międzynarodowe, tak konkretne w rozmowach z klientami, tak nastawione na działanie od strony zwiedzających. Monachium jako miejsce targów, pokazało, że międzynarodowi goście przyjadą do Niemiec, gdy pakiet będzie pasować, a komunikaty będą jasne. Już nie mogę się doczekać targów electronica 2024 – potwierdza Katja Stolle, dyrektor targów electronica – Wystawcy byli bardzo zadowoleni, zarówno z jakości zwiedzających, jak i wyników rozmów z klientami, z których większość prowadzona była na najwyższym szczeblu decyzyjnym. Przechodząc przez sale, naprawdę można było poczuć, jak bardzo branża cieszy się z tego spotkania i rozmów w cztery oczy.
14 listopada, w wieczór poprzedzający otwarcie targów, odbyło się spotkanie CEO Roundtable z liderami branży półprzewodnikowej. Jean-Marc Chery (STMicroelectronics), Jochen Hanebeck (Infineon), Gregg Lowe (Wolfspeed) i Kurt Sievers (NXP Semiconductors) rozmawiali o globalnych wyzwaniach, przed którymi stoi przemysł, oraz o swoich wizjach przyszłości społeczeństwa całkowicie elektrycznego. Uczestnicy dyskusji podkreślali, jak ważne jest, aby nie tracić z oczu potrzeby innowacji pomimo problemów w łańcuchu dostaw, niedoborów surowców i wykwalifikowanych pracowników.
Program towarzyszący targom odzwierciedlał ich tematykę i wyzwania, jakie obecnie ciążą na umysłach przemysłu elektronicznego. Jednym z głównych tematów był zrównoważony rozwój: zarówno pod względem eksponatów na stoiskach targowych, jak i tematów dyskusji na konferencjach i forach – na targach, przemysł elektroniki udowodnił, że jest siłą napędową zrównoważonych technologii. Aby zaradzić niedoborowi wykwalifikowanych pracowników, targi oferowały szereg inicjatyw związanych z karierą zawodową, w tym rekrutację na miejscu, Dzień Studenta i giełdę pracy, która zgromadziła wystawców z osobami rozpoczynających pracę w celu wprowadzenia młodych ludzi, zwłaszcza kobiet, w branży. Platforma Fast Forward miała również na celu promowanie młodych talentów: była sceną, na której wybrane start-upy prezentowały swoje innowacje przed gronem specjalistów.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
SEMICON Europa
Targi SEMICON Europa odbywały się równolegle z targami electronica i były okazją dla wystawców do zaprezentowania swoich rozwiązań i produktów do produkcji półprzewodników. Stanowiła stosowny dodatek do targów. Laith Altimime, prezes SEMI Europe, powiedział:
– Na tegorocznym SEMICON Europa, strategicznie zlokalizowanym w pobliżu branży elektronicznej, liderzy branży przedstawili wgląd w trendy w mikroelektronice, które mają kluczowe znaczenie dla innowacji i rozwoju przemysłu w Europie i na całym świecie. Rekordowa frekwencja i wyprzedana powierzchnia wystawiennicza – SEMI cieszy się z tegorocznych wyników.
Do Monachium przyjechało 2144 wystawców z 48 krajów i regionów (w 2018 r. odpowiednio 3124 i 53), około 64% z nich pochodziło z krajów spoza Niemiec (2018: 70%). Targi odwiedziło około 70 000 gości z około 100 krajów i regionów (2018: 81 471 | 101). Udział gości zagranicznych wyniósł około 54% (2018: 50%). Po Niemczech w pierwszej dziesiątce krajów odwiedzających znalazły się (w tej kolejności): Włochy, Austria, Francja, Wielka Brytania i Irlandia Północna, Szwajcaria, USA, Izrael, Hiszpania, Turcja i Szwecja.
Kolejna impreza elektroniczna odbędzie się w Monachium w dniach 12–15 listopada 2024 r.
Źródło: electronica