elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Hybrydowy system automatycznej kontroli optycznej YRi-V 3D

Renex
Reklama
Reklama

Yamaha SMT wprowadziła na rynek nowy, hybrydowy system automatycznej kontroli optycznej (AOI) YRi-V 3D. YRi-V 3D został opracowany jako urządzenie rozszerzające możliwości dostępnego dotychczas i bardzo popularnego w branży modelu AOI YSi-V 3D. W nowym urządzeniu zastosowano nowo opracowaną głowicę inspekcyjną wyposażoną m.in. w szybką kamerę o wysokiej rozdzielczości, zmodernizowany projektor 3D oraz wysokowydajny procesor graficzny.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Yamahę Motor w maju 2021 r., YRi-V osiąga największą prędkość inspekcji w branży. Ponadto nowy model pozwala na inspekcję ultramałych komponentów oraz wykrywanie rys, pęknięć, wyszczerbień i tym podobnych na lustrzanych powierzchniach, co do tej pory było problematyczne.

Wydajność procesów SMT bezpośrednio wpływa na wartość rynkową produktów

Z tego względu precyzyjna i automatyczna kontrola jakości montażu wszystkich elementów staje się elementem koniecznym w nowoczesnych liniach. W dziedzinie SMT postępują: miniaturyzacja, zwiększenie zagęszczenia i zróżnicowania komponentów, a w ostatnim czasie znacznie wzrosło również wykorzystanie cienkich i bardzo małych elementów WLCSP i FOWLP o lustrzanej powierzchni. YRi-V uwzględnia te trendy i wymagania rynku. Nowy system AOI znacząco poprawia możliwości kontroli zarówno pod względem szybkości, jak i dokładności, zwiększając zdolności wykrywania dla ultramałych komponentów, o rozmiarze 0201 (0,25 mm x 0,125 mm), i elementów o lustrzanym połysku.

Reklama

Nowo opracowana głowica inspekcyjna posiada soczewki o rozdzielczości 12 μm i 7 μm, jak również nową soczewkę o rozdzielczości 5 μm, kompatybilną z ultramałymi komponentami 0201. YRi-V został wyposażony w zupełnie nowe oświetlenie o zwiększonej luminancji, a także w najszybszą w branży kamerę o wysokiej rozdzielczości i zwiększonej liczbie klatek na sekundę. Zastosowanie wydajnego w wysokim stopniu procesora graficznego zapewnia szybsze przetwarzanie obrazu, które osiąga niemal dwukrotnie większą szybkość niż w przypadku obecnego YSi-V TypeHS2 przy 7 μm i 1,6 razy większą przy 12 μm.

Powiązane firmy

Reklama

W urządzeniu zastosowano nowy, intuicyjny graficzny interfejs użytkownika. Ponadto automatyzacja funkcji, zastosowanie sztucznej inteligencji i inne rozwiązania umożliwiły firmie Yamaha  dostarczenie systemu pozwalającego na obsługę przez operatorów o małym doświadczeniu. Możliwe jest przekształcenie danych CAD/CAM/YGX w dane inspekcji w jednym kroku. Ponadto urządzenie jest standardowo kompatybilne z danymi Gerbera i automatycznie generuje wirtualne obrazy płytek.

Łatwiejsze tworzenie danych inspekcji

Tworzenie danych inspekcji jest łatwiejsze dzięki takim funkcjom jak: tworzenie danych w trybie offline, indywidualne ustawienia projektora 3D oraz automatyczne tworzenie danych elementów przewlekanych  z obrazu surowej płytki. Czas dostrajania danych jest skrócony o połowę dzięki eliminacji ujęć inspekcyjnych (automatyczne obliczanie), automatyzacji parametrów oświetlenia i automatycznej korekcji położenia, która dokładnie uwzględnia stopień niewspółosiowości komponentów. Ponadto AI deep learning identyfikuje typ komponentu na podstawie obrazu komponentu i automatycznie ustawia idealną bibliotekę komponentów. Umożliwia to również dalszą automatyzację i oszczędność pracy, np. automatyzację tworzenia nowej biblioteki komponentów i pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących drugorzędnych kontroli wizualnych.

Wyłącznym dystrybutorem Yamaha SMT oraz Yamaha Robotics w Polsce i krajach Europy Centralno-Wschodniej jest Renex Group. Urządzenia Yamahy, w tym roboty przemysłowe, urządzenia produkcji SMT, roboty SCARA oraz inne produkty z oferty Renex, można zobaczyć i sprawdzić w działaniu w warunkach testowych linii produkcyjnych (również na własnych komponentach i podzespołach) w Centrum Technologicznym i Demoroomie Renexa. Poza urządzeniami Grupa Renex dostarcza kompleksowy zakres usług konsultacyjnych i doradczych z zakresu automatyzacji procesów produkcyjnych. W Centrum prowadzone są również szkolenia z programowania i obsługi zarówno urządzeń SMT, jak i robotów przemysłowych. Zainteresowani powinni skontaktować się z doradcami techniczno-handlowymi Renex Group.

Źródło: Renex

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama