Hybrydowy system automatycznej kontroli optycznej YRi-V 3D

Hybrydowy system automatycznej kontroli optycznej YRi-V 3D Renex

Yamaha SMT wprowadziła na rynek nowy, hybrydowy system automatycznej kontroli optycznej (AOI) YRi-V 3D. YRi-V 3D został opracowany jako urządzenie rozszerzające możliwości dostępnego dotychczas i bardzo popularnego w branży modelu AOI YSi-V 3D. W nowym urządzeniu zastosowano nowo opracowaną głowicę inspekcyjną wyposażoną m.in. w szybką kamerę o wysokiej rozdzielczości, zmodernizowany projektor 3D oraz wysokowydajny procesor graficzny.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Yamahę Motor w maju 2021 r., YRi-V osiąga największą prędkość inspekcji w branży. Ponadto nowy model pozwala na inspekcję ultramałych komponentów oraz wykrywanie rys, pęknięć, wyszczerbień i tym podobnych na lustrzanych powierzchniach, co do tej pory było problematyczne.

Wydajność procesów SMT bezpośrednio wpływa na wartość rynkową produktów

Z tego względu precyzyjna i automatyczna kontrola jakości montażu wszystkich elementów staje się elementem koniecznym w nowoczesnych liniach. W dziedzinie SMT postępują: miniaturyzacja, zwiększenie zagęszczenia i zróżnicowania komponentów, a w ostatnim czasie znacznie wzrosło również wykorzystanie cienkich i bardzo małych elementów WLCSP i FOWLP o lustrzanej powierzchni. YRi-V uwzględnia te trendy i wymagania rynku. Nowy system AOI znacząco poprawia możliwości kontroli zarówno pod względem szybkości, jak i dokładności, zwiększając zdolności wykrywania dla ultramałych komponentów, o rozmiarze 0201 (0,25 mm x 0,125 mm), i elementów o lustrzanym połysku.

Nowo opracowana głowica inspekcyjna posiada soczewki o rozdzielczości 12 μm i 7 μm, jak również nową soczewkę o rozdzielczości 5 μm, kompatybilną z ultramałymi komponentami 0201. YRi-V został wyposażony w zupełnie nowe oświetlenie o zwiększonej luminancji, a także w najszybszą w branży kamerę o wysokiej rozdzielczości i zwiększonej liczbie klatek na sekundę. Zastosowanie wydajnego w wysokim stopniu procesora graficznego zapewnia szybsze przetwarzanie obrazu, które osiąga niemal dwukrotnie większą szybkość niż w przypadku obecnego YSi-V TypeHS2 przy 7 μm i 1,6 razy większą przy 12 μm.

W urządzeniu zastosowano nowy, intuicyjny graficzny interfejs użytkownika. Ponadto automatyzacja funkcji, zastosowanie sztucznej inteligencji i inne rozwiązania umożliwiły firmie Yamaha  dostarczenie systemu pozwalającego na obsługę przez operatorów o małym doświadczeniu. Możliwe jest przekształcenie danych CAD/CAM/YGX w dane inspekcji w jednym kroku. Ponadto urządzenie jest standardowo kompatybilne z danymi Gerbera i automatycznie generuje wirtualne obrazy płytek.

Łatwiejsze tworzenie danych inspekcji

Tworzenie danych inspekcji jest łatwiejsze dzięki takim funkcjom jak: tworzenie danych w trybie offline, indywidualne ustawienia projektora 3D oraz automatyczne tworzenie danych elementów przewlekanych  z obrazu surowej płytki. Czas dostrajania danych jest skrócony o połowę dzięki eliminacji ujęć inspekcyjnych (automatyczne obliczanie), automatyzacji parametrów oświetlenia i automatycznej korekcji położenia, która dokładnie uwzględnia stopień niewspółosiowości komponentów. Ponadto AI deep learning identyfikuje typ komponentu na podstawie obrazu komponentu i automatycznie ustawia idealną bibliotekę komponentów. Umożliwia to również dalszą automatyzację i oszczędność pracy, np. automatyzację tworzenia nowej biblioteki komponentów i pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących drugorzędnych kontroli wizualnych.

Wyłącznym dystrybutorem Yamaha SMT oraz Yamaha Robotics w Polsce i krajach Europy Centralno-Wschodniej jest Renex Group. Urządzenia Yamahy, w tym roboty przemysłowe, urządzenia produkcji SMT, roboty SCARA oraz inne produkty z oferty Renex, można zobaczyć i sprawdzić w działaniu w warunkach testowych linii produkcyjnych (również na własnych komponentach i podzespołach) w Centrum Technologicznym i Demoroomie Renexa. Poza urządzeniami Grupa Renex dostarcza kompleksowy zakres usług konsultacyjnych i doradczych z zakresu automatyzacji procesów produkcyjnych. W Centrum prowadzone są również szkolenia z programowania i obsługi zarówno urządzeń SMT, jak i robotów przemysłowych. Zainteresowani powinni skontaktować się z doradcami techniczno-handlowymi Renex Group.

Źródło: Renex

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę